GeoZoo » Kot » KOT SYBERYJSKI
Kot Syberyjski

KOT SYBERYJSKI

Kot syberyjski reprezentuje naturalną i półdługowłosą rasę, która powstała bez ingerencji człowieka. Ten piękny kot o dumnej postawie należy do najczęściej polecanej rasy dla alergików. Podbił on świat i stał się ulubieńcem wielu ludzi.

Historia

Pierwsze zmianki o syberyjczyku pojawiły się 1000 lat temu. Kot syberyjski jest bardzo popularny w Rosji. Rasa ta pochodzi z Syberii, która znana jest z trudnych warunków i mroźnych zim. Władze radzieckie nie pozwalały na powstawanie związków felinologicznych. Nie było zezwolenia, dotyczącego organizowania kocich konkursów czy wystaw. Dopiero po upadku ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich) życie tej rasy uległo zmianie.

Pierwsza w historii wystawa kota syberyjskiego miała miejsce w londyńskim Pałacu Kryształowym w 1871 roku. Syberyjczyk ponownie wziął udział w europejskiej wystawie w 1986 roku. Zwierzak ten w rodzinnej Rosji został po raz pierwszy zaprezentowany w 1987 rokui tam spotkał się z innymi rasami.

W 1990 roku SFF (Soviet Felinology Federation) zatwierdziło kota syberyjskiego jako rasę. Później wraz z emigrantami trafił on do Ameryki Północnej. W 1997 roku FIFe ( Fédération Internationale Féline) wpisało syberyjczyka do rejestru kotów rasowych. W Polsce kot syberyjski zagościł w 1989 roku. Został przywieziony przez Jolantę Sztykiel.

Wygląd

Średni lub duży kot syberyjski posiada mocne ciało o wydłużonym tułowiu i szerokiej klatce piersiowej. Waży on w granicach 4 – 8 kg. Kocur jest cięższy i większy od kotki. Jego waga to od 7 do 8 kg. Natomiast waga kotki mieści się w przedziale 4 – 5 kg. Długość życia syberyjczyka wynosi około 12 lat.

Głowa w kształcie trójkąta jest proporcjonalna do reszty ciała. Ma pełne policzki i dobrze zarysowany podbródek. Jego duże, szeroko rozstawione i delikatnie skośne oczy mogą być koloru: zielonego, bursztynowego, ciemnoniebieskiego.

Uszy kota syberyjskiego są szersze u nasady i lekko pochylone do przodu. Wewnątrz porasta je sierść, która tworzy pędzelki.

Kończyny przednie syberyjczyka są krótsze od kończyn tylnych. Ma proporcjonalne nogi do tułowia. Silne kończyny z dużymi łapami i kępami włosów pomiędzy palcami, stanowią ochronę przed wilgocią i zimnem. Jego średniej wielkości i puszysty ogon jest szerszy u nasady. Włosy na ogonie układają się równomiernie.

Kot syberyjski posiada wodo i mrozoodporne futro, z gęstym podszerstkiem, który jest delikatny i miły. Natomiast twardy i szorstki włos okrywowy na końcówkach jest ciemny, a u podstawy jasny. Umaszczenie w kolorze: białym, srebrzystym, kremowym, rudym, niebieskim, czarnym czy szylkretowym. Wszystkie barwy mają charakterystyczne pręgowania.

Kot Syberyjski

Pielęgnacja

Kot syberyjski ze względu na swoją półdługą sierść wymaga codziennego wyczesywania. Do grzebienia i czesania należy przyzwyczaić go od kociaka. Do wyczesywania martwiej sierści niezbędne okaże się zgrzebło. Natomiast do rozczesywania włosa grzebień o rzadko rozstawionych zębach. Specjalny puder zapobiega filcowaniu sierści i tworzeniu się kołtunów. Po jego zastosowaniu należy kota wyczesać szczotką lub gęstym grzebieniem.

Kocie oczy należy przemywać ciepłą wodą, która usuwa bieżące zanieczyszczenia.

Można użyć w tym celu specjalnego środka, który będzie niwelował bakterie. Nie należy zapominać o czyszczeniu uszu i zębów. Na rynku można kupić specjalną karmę, która będzie minimalizować tworzenie się kamienia nazębnego. Ponadto kotu trzeba dwa czy trzy razy w tygodniu podawać specjalną pastę lub karmę odkłaczającą.

Temperament

Syberyjczyk po przodkach odziedziczył duży temperament i ruchliwość. Kocha wspinaczki i skoki ale nie niszczy zasłon czy mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie jego w drapak. Kot syberyjski odznacza się wysokim poziomem inteligencji.

Potrafi otwierać drzwi czy znaleźć swoją ulubioną zabawkę. Po odpowiednim szkoleniu wydaje z siebie różnorodne dźwięki, podczas proszenia o posiłek.

Kot syberyjski bierze czynny udział w życiu rodzinnym. Lubi zabawy z dziećmi. Nie znosi on samotności, dlatego toleruje inne zwierzęta. Uwielbia towarzystwo, bez problemu zaakceptuje innego kota czy psa. Swojego opiekuna potrafi obdarzyć miłością i przyjaźnią. Jest zwierzęciem oddanym, spokojnym i czułym. Kot syberyjski jako jeden z największych udomowionych kotów rasowych należy do rasy reprezentacyjnej.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie