GeoZoo » Kot » Kot tajski
Kot tajski

Kot tajski

Kot tajski to średniej wielkości stworzenie o uroczym wyglądzie. Jest to jedna z najstarszych i najdłużej żyjących kocich ras. Kot tajski jest bardzo inteligentnym zwierzęciem. Nauczy się bez problemu różnych interesujących go sztuczek oraz chodzenia w szelkach i na smyczy, jak pies.  

Kot tajski był doceniany od wieków dzięki swojemu niesamowitemu urokowi. Ojczyzną tej rasy jest Tajlandia. Należy on do kotów długowiecznych. Może żyć 15-20 lat, pod warunkiem, że ma właściwą opiekę. Posiada charakterystyczne spojrzenie swoimi ciemnymi oczami. Jest to wspaniały koci przyjaciel i domator.  

Historia rasy

Kot tajski jak jego nazwa wskazuje związany jest z Tajlandią, w której zwierzęta te znane są od ponad 700 lat. Do Europy zostały sprowadzone przez Brytyjczyków. Rasa ta została uznana przez Międzynarodową Organizację Felinologiczną czyli World Cat Federation (WCF) w 1990 roku.

Koty te nie zostały uznane przez Międzynarodową Organizację Felinologiczną czyli Federation Internationale Feline (FIFe). Kot tajski narodził się na wzór kota syjamski w starym typie, który żył w latach pięćdziesiątych XX wieku.

W Polsce pierwszym kotem tajskim, który zajął drugie miejsce na Światowej Wystawie Kotów Rasowych we Włoszech w 2007 roku, jest kot Estet.  Natomiast pierwszą kotką tajską z tytułem WCF w 2008 roku została kotka Terra.

Wygląd zewnętrzny

Kot tajski ma masywne i dobrze umięśnione ciało. Waży w granicach 3-5 kg. Posiada okrągłą głowę. Pomiędzy policzkami, a szczęką widoczne jest wgłębienie. Oczy są szeroko rozstawione i mają barwę ciemnobrązową. Nie jest dopuszczalny jasny kolor oczu, ponieważ dyskwalifikuje kota jako rasę. Górne powieki są w kształcie migdałów, a dolne okrągłe.

Ma średniej wielkości uszy, które są szerokie u podstawy i zwrócone do środka. Jego średniej długości ogon zwęża się na końcu. Kot ten wyróżnia się krótką, gładką i jedwabistą w dotyku sierścią, która słabo linieje. Kocięta przychodzą na świat całe białe. Właściwy kolor umaszczenia uzyskują do 1 roku. 

Kot tajski przebywając w ciemnych miejscach będzie miał również ciemniejsze futro. Rasa ta we wszystkich odmianach barwnych musi mieć wyraźną różnicę między znaczeniami na głowie, uszach, kończynach i ogonie, a kolorem podstawowym.

Ciemne znaczenia są wynikiem mutacji tyrozyny, enzymu, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny. Enzym ten działa w najchłodniejszych częściach ciała. Po subtelnych różnicach w wyglądzie doświadczeni hodowcy potrafią rozpoznać, z jakiego regionu świata pochodzi kot.

Kot tajski

Charakter i temperament

Kot tajski jest bardzo uroczym i przyjacielskim stworzeniem. Istnieją jednak różnice w temperamencie między kotem tajskim, a syjamskim. Nawet koty tajskie różnią się charakterem pomiędzy sobą. Futrzak ten lubi być głaskany i przytulany bądź zachowuje dystans do człowieka. Ma dość  spokojne usposobienie i jest wielkim domatorem.

Uwielbia spanie, dlatego może zostawać w domu bez opieki. Nie trzeba się obawiać, że zniszczy meble. Potrzebuje on wiele miłości i czułości ze strony opiekuna. Szybko przyzwyczaja się do człowieka. Radośnie wita swojego opiekuna, kiedy powraca do domu. Jest to bardzo towarzyski kot, który lubi zabawę i figle.  

Nie toleruje mroźnych zim, gdyż pochodzi z tropików. Można z nim wychodzić na spacery, ale w szelkach i na smyczy. Jest to bardzo miły kot, który będzie urzędował przy wszystkich czynnościach domowych. Nie boi się innych zwierząt, ponieważ pozostał w nim instynkt łowiecki. Pielęgnacja kota tajskiego jest łatwa, wystarczy wyczesać kota raz w tygodniu.

Kot tajski polecany jest miłośnikom zwierząt, a zwłaszcza kotów egzotycznych. Rasa ta dobrze czuje się w rodzinie z dziećmi. Jest również dobrym kompanem dla samotnych ludzi, ponieważ kocha pieszczoty i przytulanie się do człowieka. Przedstawiciel tej rasy jest bardzo rozmownym pupilem, wydającym rozmaite dźwięki.