GeoZoo » Pies » Pudel
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również mogą występować różnice w temperamencie. Opis rasy zawarty został w jednym wzorcu. Pudel jest jednym z najbardziej inteligentnych zwierząt. Potrzebuje on dużą dawkę ruchu.

Pudel polecany jest ludziom aktywnym i rodzinom ze starszymi dziećmi. Jego inne nazwy to: barbone i caniche. Według oryginalnego przeznaczenia jest to pies myśliwski, cyrkowy i aportujący z wody. Obecnie przeznaczony do niektórych wyczynów sportowych, takich jak flyball, obedience i agility. Jednak najczęściej jest psem do towarzystwa.

Krótka historia

Pudel obejmuje cztery rozmiary: toy, miniaturowy, średni i duży. Pochodzi on z XVI wieku z Europy środkowej. Jest to rasa francuska, która uznana jest za bezpośredniego potomka francuskiego psa dowodnego. W Niemczech czworonogi te były znanymi myśliwymi oraz psami pociągowymi.

Pudle we Francji hodowane były w innym celu. Tam podobały się jak najmniejsze czworonogi. Zostały zwierzętami salonowymi i cyrkowymi. Zdobywając popularność wśród ludzi bogatych szybko stały się narodowymi psami Francji. Natomiast w służbach wojskowych używane były jako przewodnicy i stróże.

Pudel

Wygląd

Pudel to pies o czterech rozmiarach, posiadający kwadratową sylwetkę. Posiada długą głowę z wąską kufą. Oczy w kształcie migdałów mogą przybierać kolor bursztynowy lub czarny. Natomiast lekko skośne mają barwę ciemnobrązową. Na głowie widnieją długie, płaskie i obwisłe uszy, które rozszerzają się do dołu. 

Pudel posiada wysoko osadzony ogon, który noszony jest ukośnie bądź nisko. Posiada umaszczenie jednolicie czarne, brązowe, czerwone, morelowe, srebrne i białe.

Waga psa uzależniona jest od jego wielkości i wynosi:

  • pudel toy – 2-4 kg,
  • pudel miniaturowy – 5-8 kg,
  • pudel średni – 10-20 kg,
  • pudel duży – 21-30 kg.

Natomiast wysokość tej rasy kształtuje się w następujący sposób:

  • toy – 24-28 cm,
  • miniaturowy – 28-35 cm,
  • średni – 35-45 cm,
  • duży – 45-60 cm.

Posiada gęstą i lokowatą szatę. Włos jest bardzo obfity, sznurowy i o wełniastej strukturze. Ponadto szata jego jest kędzierzawa, elastyczna i delikatna. Włosy tworzą sznury o długości 20 cm i rosną przez całe życie pudli. Zwierzęta te nie linieją, jak wiele innych psich ras. Długość życia pudli wynosi w granicach 14 – 17 lat. 

Pudel

Temperament

Pudel jest psem szlachetnym i eleganckim, który chodzi z dumnie uniesioną głową. Porusza się lekko, wdzięcznie i harmonijnie. Jest to bardzo aktywny pies, który podatny jest na szkolenia. Może nauczyć się wielu zadań. Uwielbia również rozmaite zabawy. Przyjaźnie nastawiony jest do innych psów i zwierząt. Doskonale dogaduje się z dziećmi.

Pudel jest pełen energii, figlarny i wesoły. W stosunku do innych ludzi niekiedy wykazuje rezerwę. Warto jest znaleźć tym psom odpowiednie zajęcia, aby wydatkowały nadmiar energii. Mogą trenować dyscypliny kynologiczne, ponieważ są to zwierzęta niesamowicie zwinne i szybkie.

Pudlom potrzebne są codzienne spacery, które dobrze jest połączyć z treningiem czy pływaniem.

Zwierzęta te potrzebują dużo aktywności z ludźmi. Powierzając im do wykonania zadania należy wykazać się dużą cierpliwością i kreatywnością. Rasa ta w zależności od rozmiaru różni się między sobą potrzebami co do ilości ruchu. Pudle chętnie aportują i źle znoszą rozłąkę z człowiekiem. Należą do psów hałaśliwych. Poza tym średnio tolerują upały i mrozy.

Pudel nie jest polecany dla ludzi zapracowanych i domatorów. Rasa ta doskonale nadaje się dla alergików. Do dnia dzisiejszego czworonogi te uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt. Można je bez trudu nauczyć wielu popisowych sztuczek. Nie są to zwierzęta stworzone do stróżowania.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...