GeoZoo » Pies » Pudel
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również mogą występować różnice w temperamencie. Opis rasy zawarty został w jednym wzorcu. Pudel jest jednym z najbardziej inteligentnych zwierząt. Potrzebuje on dużą dawkę ruchu.

Pudel polecany jest ludziom aktywnym i rodzinom ze starszymi dziećmi. Jego inne nazwy to: barbone i caniche. Według oryginalnego przeznaczenia jest to pies myśliwski, cyrkowy i aportujący z wody. Obecnie przeznaczony do niektórych wyczynów sportowych, takich jak flyball, obedience i agility. Jednak najczęściej jest psem do towarzystwa.

Krótka historia

Pudel obejmuje cztery rozmiary: toy, miniaturowy, średni i duży. Pochodzi on z XVI wieku z Europy środkowej. Jest to rasa francuska, która uznana jest za bezpośredniego potomka francuskiego psa dowodnego. W Niemczech czworonogi te były znanymi myśliwymi oraz psami pociągowymi.

Pudle we Francji hodowane były w innym celu. Tam podobały się jak najmniejsze czworonogi. Zostały zwierzętami salonowymi i cyrkowymi. Zdobywając popularność wśród ludzi bogatych szybko stały się narodowymi psami Francji. Natomiast w służbach wojskowych używane były jako przewodnicy i stróże.

Pudel

Wygląd

Pudel to pies o czterech rozmiarach, posiadający kwadratową sylwetkę. Posiada długą głowę z wąską kufą. Oczy w kształcie migdałów mogą przybierać kolor bursztynowy lub czarny. Natomiast lekko skośne mają barwę ciemnobrązową. Na głowie widnieją długie, płaskie i obwisłe uszy, które rozszerzają się do dołu. 

Pudel posiada wysoko osadzony ogon, który noszony jest ukośnie bądź nisko. Posiada umaszczenie jednolicie czarne, brązowe, czerwone, morelowe, srebrne i białe.

Waga psa uzależniona jest od jego wielkości i wynosi:

  • pudel toy – 2-4 kg,
  • pudel miniaturowy – 5-8 kg,
  • pudel średni – 10-20 kg,
  • pudel duży – 21-30 kg.

Natomiast wysokość tej rasy kształtuje się w następujący sposób:

  • toy – 24-28 cm,
  • miniaturowy – 28-35 cm,
  • średni – 35-45 cm,
  • duży – 45-60 cm.

Posiada gęstą i lokowatą szatę. Włos jest bardzo obfity, sznurowy i o wełniastej strukturze. Ponadto szata jego jest kędzierzawa, elastyczna i delikatna. Włosy tworzą sznury o długości 20 cm i rosną przez całe życie pudli. Zwierzęta te nie linieją, jak wiele innych psich ras. Długość życia pudli wynosi w granicach 14 – 17 lat. 

Pudel

Temperament

Pudel jest psem szlachetnym i eleganckim, który chodzi z dumnie uniesioną głową. Porusza się lekko, wdzięcznie i harmonijnie. Jest to bardzo aktywny pies, który podatny jest na szkolenia. Może nauczyć się wielu zadań. Uwielbia również rozmaite zabawy. Przyjaźnie nastawiony jest do innych psów i zwierząt. Doskonale dogaduje się z dziećmi.

Pudel jest pełen energii, figlarny i wesoły. W stosunku do innych ludzi niekiedy wykazuje rezerwę. Warto jest znaleźć tym psom odpowiednie zajęcia, aby wydatkowały nadmiar energii. Mogą trenować dyscypliny kynologiczne, ponieważ są to zwierzęta niesamowicie zwinne i szybkie.

Pudlom potrzebne są codzienne spacery, które dobrze jest połączyć z treningiem czy pływaniem.

Zwierzęta te potrzebują dużo aktywności z ludźmi. Powierzając im do wykonania zadania należy wykazać się dużą cierpliwością i kreatywnością. Rasa ta w zależności od rozmiaru różni się między sobą potrzebami co do ilości ruchu. Pudle chętnie aportują i źle znoszą rozłąkę z człowiekiem. Należą do psów hałaśliwych. Poza tym średnio tolerują upały i mrozy.

Pudel nie jest polecany dla ludzi zapracowanych i domatorów. Rasa ta doskonale nadaje się dla alergików. Do dnia dzisiejszego czworonogi te uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt. Można je bez trudu nauczyć wielu popisowych sztuczek. Nie są to zwierzęta stworzone do stróżowania.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]