GeoZoo » Pies » PIES I WODA
Pies i woda

PIES I WODA

Pies i woda to nie zawsze więź idealna, o czym powinien wiedzieć każdy posiadacz czworonożnego przyjaciela. Każdy zdrowy pies powinien utrzymać się na powierzchni wody, co nie oznacza, że wszystkie rasy czworonogów są obdarzone naturalnym talentem pływackim.

Pies i woda to nie w każdym przypadku wspaniały układ. Tak naprawdę znaczna większość psów nie potrzebuje dodatkowych lekcji pływania, ponieważ po zanurzeniu w wodzie psiaki automatycznie wprowadzają w ruch swoje kończyny. Nie oznacza to jednak, że wszystkie czworonogi są wspaniałymi pływakami, ponieważ umiłowanie do wody powinno być wpisane w naturę danej rasy.

Nie wszystkie psy należą do wyśmienitych pływaków, a także nie każdy pies lubi pływać pomimo, że posiada do tego predyspozycje. Nie pływają dobrze rasy, którym nie pozwala na to budowa anatomiczna, szczególnie czworonogi o lekkim tyle i ciężkim przodzie. Doskonałym przykładem jest buldog angielski, który posiada dużą głowę i krótkie nogi. Kłopoty z pływaniem mogą mieć również małe pieski, jak np. pinczer miniaturowy.

Wodne zabawy

Pies i woda to niejednokrotnie rewelacyjna frajda i wielka radość, kiedy pupil ma możliwość zabawy w wodzie. Częste pływanie w wodzie polecane jest zwłaszcza psom średnim i dużym, które posiadają predyspozycje pływackie, ponieważ na prawidłowy rozwój psa wpływa również ruch. Dobrym sposobem na utrzymywanie kondycji zwierzęcia jest wspólna zabawa w wodzie pod warunkiem, że pływa w wodzie pod naszym nadzorem.

Pies i woda

Do wody najlepiej przyzwyczaić czworonoga już w wieku szczenięcym. Jednak nie należy zmuszać pupila do pływania, jeżeli nie ma na to ochoty, ponieważ w ten sposób można go zrazić do wodnych kąpieli. Tym bardziej nie wolno wrzucać psa do wody, gdyż stworzenie zestresowane może wpaść w panikę.

Oswajanie pupila z wodą należy przeprowadzać stopniowo, aby pies miał czas na przyzwyczajanie się do jej temperatury.

Niektóre czworonogi nie tylko świetnie pływają, ale również potrafią nurkować, dlatego nie wymagają nauki pływania. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy pies widząc wodę do niej wskoczy, dlatego należy umiejętnie przyzwyczajać pupila do wody, a nawet na początku wejść razem z nim. Pomocna może okazać się kamizelka asekuracyjna, a także zabawki przystosowane do wodnych kąpieli.

Na rynku nie brakuje specjalnych zabawek dla psów, które wykonane są z materiałów odpornych na działanie wody. Takie rekwizyty nie nasiąkają wodą oraz nie pochłaniają śliny psa. Poza tym są lekkie, co umożliwia to utrzymanie się zabawek na powierzchni wody. Należy również zwrócić uwagę na rozmiar zabawki, którą należy dostosować do wielkości pupila, żeby stworzenie mogło z łatwością wydostać ją z wody.

Pies i woda

Czworonogi najlepiej pływające

Pies i woda to często doskonały układ, tym bardziej, że większość czworonogów jest urodzonymi pływakami i to od nich znany jest styl pływania „pieskiem”.

Do najlepiej pływających psów, które mogą nie wychodzić z wody przez wiele godzin należą:

  • Labrador Retriever,
  • Cocker spaniel,
  • Portugalski pies dowodny,
  • Seter irlandzki,
  • Nowofundland,
  • Lagotto romagnolo.

Labrador Retriever to zwierzę, które jest stworzone do pracy w wodzie, ponieważ obdarzone zostało doskonałą umiejętnością pływacką. Posiada błony pławne pomiędzy palcami kończyn, dlatego Labrador Retriever szybko i sprawnie porusza się w wodzie. Jego podszerstek jest wodoodporny, co uniemożliwia przedostanie się wody do skóry i chroni psi organizm przed utratą ciepła. Dawniej rasa ta była wykorzystywana do przenoszenia lin między łodziami, a także do łapania ptaków wodnych i wyciągania ryb z sieci.

Pies i woda

Cocker spaniel podobnie, jak Labrador Retrieverjest czworonogiem stworzonym do pracy w wodzie. Dzięki wodoodpornej sierści jest świetnym łowcą na podmokłych terenach. Pies ten odznacza się dużym temperamentem i uwielbia wodę. Poza tym jest wspaniałym towarzyszem człowieka i doskonale nadaje się do zabaw wodnych.

Portugalski pies dowodny, który odznacza się dużym temperamentem jestnie tylko wspaniałym pływakiem, ale także potrafi sprawnie nurkować. Rasa ta od dawna towarzyszyła Portugalczykom na morzu, natomiast poza własną ojczyzną jest mało popularna. Nadaje się dla ludzi aktywnych, a zwłaszcza miłośników żeglarstwa. Z Portugalskim psem dowodnym można uprawiać sporty, ponieważ podatny jest do szkolenia i chętny do współpracy.

Seter irlandzki jest psem inteligentnym i aktywnym, który potrzebuje dużo ruchu. Doskonale sprawdza się w roli łowcy zarówno lądowego, jak również wodnego. Posiada on duży temperament, dlatego wodne figle są dla niego doskonałym rozwiązaniem. Rasa ta uwielbia pływanie, co oznacza, że w pobliżu wody może bawić się przez kilka godzin.

Pies i woda

Lagotto romagnolo należy do jednej z najstarszych ras psów aportujących i dowodnych. Rasa ta charakteryzuje się wybitnym zmysłem węchu, który został wyspecjalizowany w poszukiwaniu trufli. Jest on nie tylko doskonałym psem towarzyszącym, ale także nadaje się do pracy w ratownictwie. Lagotto romagnolo nie tylko lubi długie spacery, ale przede wszystkim uwielbia pływanie.

Nowofundland  uwielbia wodę ipotrafi bardzo dobrze pływać na długich dystansach. Dawniej wykorzystywany był do ciągnięcia łodzi i wyciągania sieci na ląd. W dzisiejszych czasach jest psem ratowniczym, a także czworonogiem zaprzęgowym. Rasa ta nie tylko przepada za pływaniem, ale również lubi wyciągać z wody wszystko, co w niej znajdzie. Psy te uratowały życie wielu tonącym ludziom i ze względu na swoje łagodne usposobienie są doskonałymi towarzyszami człowieka.

Pies i woda to niekiedy problem, który powinien rozwiązać opiekun pupila. Nie wolno zapominać, że pies, który nigdy nie pływał może nie lubić wody i kąpiel nie sprawia mu radości.

Jeżeli sierść czworonoga pielęgnowana jest regularnie, to kąpiel z użyciem psiego szamponu wskazana jest w przypadku zabrudzenia psa lub wytarzania w nieczystości. Natomiast styczność psa z czystą wodą, bez użycia środków pielęgnacyjnych nie jest szkodliwa. Należy jednak pamiętać, że nie każdy psi przyjaciel musi kochać wodę.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top