GeoZoo » Pies » LABRADOR RETRIEVER
Labrador Retriever

LABRADOR RETRIEVER

Labrador Retriever jest uznawany za wszechstronnego psa pracującego. Zwierzak ten jest bardzo towarzyski. Przepada za pieszczotami i podbieganiem do obcych ludzi na spacerze. Jest to jedna z najczęściej spotykanych ras.

Psy te pochodzą z Nowej Fundlandii i Półwyspu Labrador w Kanadzie, od którego rasa przyjęła swoją nazwę. Natomiast nazwa „Retriever” należy do całej grupy ras, których głównym zajęciem jest znalezienie i aportowanie ustrzelonej zwierzyny, szczególnie ptaków.

Opis psa

Labrador jest dużym i dobrze umięśnionym psem z rozwiniętą klatką piersiową i o trochę wydłużonej lub kwadratowej sylwetce. Posiada szeroką głowę, z mocną kufą oraz szerokim nosem. Z tyłu głowy osadzone ma niewielkie i w połowie oklapnięte uszy. Jego inteligentne oczy średniej wielkości są koloru orzechowego lub brązowego. Ogon jest gruby i dobrze owłosiony.

Jego waga sięga do 36 kg. Długość życia wynosi 10-12 lat.

Pies ten posiada umaszczenie: czekoladowe, czarne i żółte, które jest od biszkoptowego do rudego. Dwuwarstwowa szata jest wodoodporna z warstwą tłuszczu. Dzięki temu pies ten łatwo może otrzepać się z wody, która nie jest wchłaniana przez jego szatę. Sierść ma twardą, krótką i gęstą, a podszerstek odporny na warunki atmosferyczne. 

Temperament

Rasa ta polecana jest dla ludzi aktywnych, którzy interesują się dyscyplinami kynologicznymi. Mogą opiekować się nimi osoby, które nie lubią dużo czasu spędzać na pielęgnacji swojego czworonożnego przyjaciela. Nie są wskazane dla alergików, ludzi starszych i z małymi dziećmi oraz osób, które dużo czasu spędzają poza domem.

Labrador Retriever jest bardzo aktywny i wymaga dużo ćwiczeń. Przeznaczony do wszechstronnej pracy: myśliwskiej, asystującej, terapeutycznej czy poszukiwawczo – ratowniczej. Często wykorzystywany jest w Policji w celu wykrywania narkotyków. Posiada słaby instynkt stróżowania. Ma przyjazny stosunek do innych psów i pozostałych zwierząt. Odporny jest na wysokie mrozy i średnio toleruje upały.

Pies tej rasy lubi aportować.

Noszenie w pysku różnych przedmiotów sprawia mu przyjemność. Przejawia odwagę, ale pozbawiony jest agresji. Wykorzystuje każdą okazję, żeby wykąpać się w wodzie. Domaga się uwagi człowieka i lubi zabawy do późnej starości, ponieważ jest bardzo towarzyski i ruchliwy.

Labrador Retriever

Zdrowie i żywienie

Zwierzak ten jest łatwy w pielęgnowaniu. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu, usuwając martwą sierść. Kąpiel wskazana w miarę potrzeb, szczególnie kiedy jego szata ulegnie zabrudzeniu. Podstawowymi problemami zdrowotnymi są: schorzenia oczu, dysplazja, skręt żołądka, zachowania obsesyjno – kompulsywne, jak również problemy skórne.

Labrador znany jest z przejadania się, dlatego otyły może cierpieć na choroby serca i cukrzycę.  Zalecane są badania: oczu, łokci i bioder.

Labrador powinien mieć wyważoną i dobrze zbilansowaną dietę, ponieważ charakteryzuje go łakomstwo. Kocha jedzenie i trzeba go pod tym względem pilnować. Można mu samodzielnie sporządzać posiłek lub skorzystać z gotowej karmy, wyprodukowanej przez jedną z renomowanych firm. Jego pokarm powinien zawierać dużo mięsa, które należy wzbogacić warzywami. Dodatkiem powinny być owoce bez żadnych słodyczy. Trzeba zapewnić jemu całodobowy dostęp do świeżej wody.

Pies z tej rasy powinien biegać nie mniej, niż dwie godziny dziennie, pływać lub aportować.

Mogą być problemy w domu z niewybieganym labradorem. Tego czworonoga należy szkolić, żeby nie sprawiał kłopotów. Nie uczony dobrych manier, potrafi skakać na gości czy obcych ludzi na spacerze. Na podstawie rejestrów w organizacjach kynologicznych jest to najpopularniejsza rasa w: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Po specjalistycznym wyszkoleniu jest doskonałym pomocnikiem i przyjacielem człowieka. Labradory Retrievery w ramach edukacji kynologicznej odwiedzają dzieci w przedszkolach i szkołach.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie