GeoZoo » Pies » HAWAŃCZYK
Siedzący hawańczyk.

HAWAŃCZYK

Hawańczyk jest małym psem ozdobnym i rodzinnym. Od wieków pełnił rolę zwierzęcia do towarzystwa ludzi sławnych i bogatych. Przepada  za pieszczotami i przytulaniem. Uznany jest za psa, który nie alergizuje.

Hawańczyk ma bardzo przyjazny stosunek do ludzi i wszystkich zwierząt. Nie jest stworzeniem hałaśliwym, ponieważ rzadko szczeka. Rasa ta powstała w pierwszym wieku naszej ery. Nie są psami chorowitymi, ale jego szata wymaga codziennej pielęgnacji. Zwłaszcza po spacerze wszystko przykleja się do jego włosów.

Krótka historia

Hawańczyk jest starożytną rasą, która pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, z rejonu zachodniego. Wywodzi się z rodziny bichonów. Maltańczyk uważany jest za jego przodka. Rasa rozmnażała się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Na Kubę przywieźli te psy kupcy z Europy. Były one podarunkiem dla tamtejszych kobiet i miały ułatwić nawiązywanie transakcji handlowych.

Hawańczyk w krótkim czasie zdobyły względy bogaczy. Najczęściej umaszczenie tej rasy miało barwę tytoniu. Z tego powodu narodziła się legenda o pochodzeniu tego psa z Hawany, ze stolicy Kuby. Stąd też wywodzi się jego nazwa. Rasa ta z czasem nazwana została na Kubie habaneros, a następnie białym kubańczykiem. Jest to narodowy pies Kuby.  

Cechy zewnętrzne

Hawańczyk jest niedużym pieskiem do towarzystwa. Jego wysokość waha się w granicach 21 – 29 cm. Waga wynosi od 3 do 7 kg. Żyje w granicach 12 – 14 lat. Polecany jest rodzinom z dziećmi, osobom średnio aktywnym i ludziom starszym. Jednak szczególnie nadaje się dla alergików.

Ma średniej wielkości głowę i płaską czaszkę. Jego duże oczy koloru brązowego mają kształt migdała. Uszy są dosyć wysoko osadzone i opadające z lekko spiczastymi końcami. Ma zakręcony ogon i pokryty jedwabistą sierścią. Kończyny przednie są krótsze od tylnych.

Hawańczyk posiada bardzo gęstą i jedwabistą szatę. Zapewnia ona dodatkowo izolację w bardzo wysokich temperaturach. Podszycie jest słabo rozwinięte lub zupełnie nieobecne. Włosy okrywowe są długie, miękkie i proste lub faliste. Długość ich u dorosłego czworonoga wynosi od 15 do 20 cm.

Nie są wskazane zabiegi groomerskie, takie jak strzyżenie czy trymowanie. Jedynie można nieznacznie skracać włosy na pyszczku, czole i łapach. Jednak wskazane jest zachowanie naturalnej długości, ponieważ taka jest uroda tej rasy.

Umaszczenie rzadko jest całkowicie białe. Występuje często w kolorze tytoniu, srebrne, rudawobrązowe, czekoladowe, płowe w różnych odcieniach i czarne. Umaszczenie może również przybierać inne kolory pośrednie. Poza tym niektóre barwy w wymienionych kolorach są lekko przyciemnione.  

Hawańczyk chłodzi się przy wężu z wodą.

Temperament

Hawańczyk jest bardzo energicznym i ciekawskim psem, który przepada za ludźmi. Lubi również towarzystwo innych psów. Zabiega o bycie w centrum uwagi. Ma miano cyrkowca, ponieważ popisuje się często sztuczkami, których nauczył się wcześniej.

Pies ten nie nadaje się na stróża pomimo, że reaguje na dobiegające dźwięki. Alarmuje, gdy słyszy nieznane mu głosy, ale z każdym gościem wita się radośnie. Jest podatny na szkolenie, tylko trzeba go odpowiednio zmotywować. W szybkim tempie uczy się czystości.

Rzadko szczeka i nie gryzie ludzi.

Wystarczą mu regularne spacery, trochę zabawy i szkolenia. W dni deszczowe czy mroźne można poćwiczyć z nim w domu. Porusza się w charakterystyczny sposób, ponieważ tylne łapki ma trochę dłuższe od przednich. Odznacza się sprężystym i żywym chodem. Ma żywy temperament i wesołe usposobienie.

Podsumowując hawańczyk jest inteligentnym i pełnym pomysłów psem, który kocha ludzi. To prawdziwy przyjaciel, który nigdy nie zdradzi. Niepolecany jest ludziom nerwowym i nielubiącym pielęgnować psiej szaty. Jednak doskonale dogaduje się z dziećmi i zwierzętami. Szkoda, że to urocze i towarzyskie stworzenie jest mało popularne w Polsce.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]