GeoZoo » Pies » Psy z bajek
Psy z bajek

Psy z bajek

Psy z bajek podziwiane są zwłaszcza przez dzieci. Bohaterami kreskówek i filmów animowanych są często psy różnych ras. Niejednokrotnie są fikcyjnymi postaciami, które grają główną rolę w bajkach Walta Disneya i innych znanych twórców.

Psy z bajek znane są od dawna. Występują najczęściej w filmach Walt Disneya. Przedstawiają historię czworonogów w celu rozwijania i przekazywania podstawowych wartości. Disney wprowadza nas w świat, gdzie bohaterami bajek są zwierzęta, a zwłaszcza psy. Disney i inni twórcy wykreowali w swoich filmach psich bohaterów, którzy cieszą się dużym uznaniem.

Sławne psy z bajek Disneya

Psy z bajek Disneya najbardziej znane są na całym świecie. Z wielkim zainteresowaniem oglądają je dzieci.

Do najbardziej sławnych psich bohaterów należą:

 • Pluto, który jest słodkim i wspaniałym psem. Występuje często w filmach animowanych i komiksach. Jest odpowiednio wyszkolony i uwielbia zabawy. Tego sympatycznego psa chcą mieć dzieci. W niektórych bajkach Pluto przedstawiony jest jako owczarek.
 • Goofy to fikcyjna postać psa, którego przyjaciółmi są Myszka Miki i Kaczor Donald. Najczęściej jest to pies łatwowierny i niezdarny, chociaż zawsze skłonny do pomocy. Pierwszy raz Goofy wystąpił w kreskówce animowanej w 1932 roku pod nazwą Dippy Dawg. Był to film „Rewia Myszki Miki”.
 • Bruno z bajki „Kopciuszek” to najlepszy przyjaciel, który jest wyrozumiały i wierny. Nie tylko potrafi obronić, ale także wysłucha problemów.
 • Tramp występujący w filmie „Zakochany kundel”. Jest on psem rezolutnym i zabawnym, który potrafi współczuć. Jest partnerem Lady z którą ma czwórkę dzieci i adoptowaną córkę. Przede wszystkim jest psem odważnym i potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach.
 • Trusty z filmu „Zakochany kundel” jest psem w podeszłym wieku. Ale wiernym i godnym zaufania. Zawsze można na niego liczyć.
 • Lady to suczka rasy cocker spaniel z filmu „Zakochany kundel II”. Jest jednym z głównych bohaterów tego filmu. Jej partnerem jest Tramp. Jest bardzo opiekuńcza w stosunku do swoich dzieci. Jednocześnie jest dystyngowana i łatwowierna. Powoduje to, że często popada w kłopoty.
 • Chaps z filmu „Zakochany kundel II” jest głównym bohaterem. Ten młody pies jest potomkiem Lady i Trampa. Po odpowiednim szkoleniu wyrośnie na prawidłowo ułożonego psa.
 • Pongo z filmu „101 dalmatyńczyków” to inteligentny i opiekuńczy pies, którego właścicielem jest Robert. Pongo to główny bohater filmu odznaczający się niesamowitą odwagą. Jest również partnerem Cziki.
 • Czika to urocza suczka, która zakochana jest w Pongo. Razem stanowią dobraną parę. Czika jest również bardzo opiekuńczą mamą dla swojego licznego potomstwa.
 • Miedziak, który jest psem myśliwskim z amerykańskiego filmu animowanego „Lis i Pies”. Mieszka on ze swoim właścicielem Amosem i starym psem Maxem.
Psy z bajek

Słynne psy bohaterami różnych bajek

Psy z bajek zasłynęły również w filmach nakręconych przez różnych twórców.

Do najbardziej znanych psich postaci bajkowych należą:

 • Pies Huckelberry to główny bohater animowanego serialu Hanna-Barbera. W 1988 roku Huckelberry zadebiutował w filmie animowanym „ Złych czterech i pies Huckelberry”.
 • Reksio występujący w polskiej bajce, która powstała w 1967 roku w Studiu Filmów Rysunkowych. Produkcja jej odbywała się do 1990 roku w Bielsku-Białej. W tym czasie przygody sympatycznego Reksia chętnie oglądały dzieci.
 • Spike i Tyke to amerykański serial animowany, który został stworzony przez Hanna-Barbera. Są to przygody psów rasy buldog amerykański. Spike jest dużym i silnym psem wspierającym swojego małego synka, jakim jest Tyke.
https://www.youtube.com/watch?v=8kDSIaCDcVA&ab_channel=JonniValentayn

 • Łepek to pies z kanadyjsko-amerykańskiego filmu animowanego „ Inspektor Gadżet”. Został on nakręcony przez wytwórnię DHX Media. Łepek jest psem tytułowego bohatera czyli inspektora i Penny. Jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, który pomaga swojemu panu w każdej jego misji.

 • Droopy to fikcyjna postać z kreskówki amerykańskiego reżysera filmów animowanych Texa Avery’ego. Jest to powolny pies rasy basset hound. Po raz pierwszy pojawił się on w roku 1943.   

Podsumowując psy z bajek Disney są najczęściej uroczymi i zabawnymi zwierzętami. W świecie bajek pokazany jest charakter psich bohaterów i ich młodzieńczy wygląd. Przygody zwierząt w bajkach Disneya cieszą się wielkim uznaniem zwłaszcza wśród dzieci. Nie tylko bawią ale również uczą i inspirują obecnych i przyszłych opiekunów psów.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...