GeoZoo » Pies » Psy z bajek
Psy z bajek

Psy z bajek

Psy z bajek podziwiane są zwłaszcza przez dzieci. Bohaterami kreskówek i filmów animowanych są często psy różnych ras. Niejednokrotnie są fikcyjnymi postaciami, które grają główną rolę w bajkach Walta Disneya i innych znanych twórców.

Psy z bajek znane są od dawna. Występują najczęściej w filmach Walt Disneya. Przedstawiają historię czworonogów w celu rozwijania i przekazywania podstawowych wartości. Disney wprowadza nas w świat, gdzie bohaterami bajek są zwierzęta, a zwłaszcza psy. Disney i inni twórcy wykreowali w swoich filmach psich bohaterów, którzy cieszą się dużym uznaniem.

Sławne psy z bajek Disneya

Psy z bajek Disneya najbardziej znane są na całym świecie. Z wielkim zainteresowaniem oglądają je dzieci.

Do najbardziej sławnych psich bohaterów należą:

 • Pluto, który jest słodkim i wspaniałym psem. Występuje często w filmach animowanych i komiksach. Jest odpowiednio wyszkolony i uwielbia zabawy. Tego sympatycznego psa chcą mieć dzieci. W niektórych bajkach Pluto przedstawiony jest jako owczarek.
 • Goofy to fikcyjna postać psa, którego przyjaciółmi są Myszka Miki i Kaczor Donald. Najczęściej jest to pies łatwowierny i niezdarny, chociaż zawsze skłonny do pomocy. Pierwszy raz Goofy wystąpił w kreskówce animowanej w 1932 roku pod nazwą Dippy Dawg. Był to film „Rewia Myszki Miki”.
 • Bruno z bajki „Kopciuszek” to najlepszy przyjaciel, który jest wyrozumiały i wierny. Nie tylko potrafi obronić, ale także wysłucha problemów.
 • Tramp występujący w filmie „Zakochany kundel”. Jest on psem rezolutnym i zabawnym, który potrafi współczuć. Jest partnerem Lady z którą ma czwórkę dzieci i adoptowaną córkę. Przede wszystkim jest psem odważnym i potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach.
 • Trusty z filmu „Zakochany kundel” jest psem w podeszłym wieku. Ale wiernym i godnym zaufania. Zawsze można na niego liczyć.
 • Lady to suczka rasy cocker spaniel z filmu „Zakochany kundel II”. Jest jednym z głównych bohaterów tego filmu. Jej partnerem jest Tramp. Jest bardzo opiekuńcza w stosunku do swoich dzieci. Jednocześnie jest dystyngowana i łatwowierna. Powoduje to, że często popada w kłopoty.
 • Chaps z filmu „Zakochany kundel II” jest głównym bohaterem. Ten młody pies jest potomkiem Lady i Trampa. Po odpowiednim szkoleniu wyrośnie na prawidłowo ułożonego psa.
 • Pongo z filmu „101 dalmatyńczyków” to inteligentny i opiekuńczy pies, którego właścicielem jest Robert. Pongo to główny bohater filmu odznaczający się niesamowitą odwagą. Jest również partnerem Cziki.
 • Czika to urocza suczka, która zakochana jest w Pongo. Razem stanowią dobraną parę. Czika jest również bardzo opiekuńczą mamą dla swojego licznego potomstwa.
 • Miedziak, który jest psem myśliwskim z amerykańskiego filmu animowanego „Lis i Pies”. Mieszka on ze swoim właścicielem Amosem i starym psem Maxem.
Psy z bajek

Słynne psy bohaterami różnych bajek

Psy z bajek zasłynęły również w filmach nakręconych przez różnych twórców.

Do najbardziej znanych psich postaci bajkowych należą:

 • Pies Huckelberry to główny bohater animowanego serialu Hanna-Barbera. W 1988 roku Huckelberry zadebiutował w filmie animowanym „ Złych czterech i pies Huckelberry”.
 • Reksio występujący w polskiej bajce, która powstała w 1967 roku w Studiu Filmów Rysunkowych. Produkcja jej odbywała się do 1990 roku w Bielsku-Białej. W tym czasie przygody sympatycznego Reksia chętnie oglądały dzieci.
 • Spike i Tyke to amerykański serial animowany, który został stworzony przez Hanna-Barbera. Są to przygody psów rasy buldog amerykański. Spike jest dużym i silnym psem wspierającym swojego małego synka, jakim jest Tyke.

 • Łepek to pies z kanadyjsko-amerykańskiego filmu animowanego „ Inspektor Gadżet”. Został on nakręcony przez wytwórnię DHX Media. Łepek jest psem tytułowego bohatera czyli inspektora i Penny. Jest bardzo inteligentnym zwierzęciem, który pomaga swojemu panu w każdej jego misji.

 • Droopy to fikcyjna postać z kreskówki amerykańskiego reżysera filmów animowanych Texa Avery’ego. Jest to powolny pies rasy basset hound. Po raz pierwszy pojawił się on w roku 1943.   

Podsumowując psy z bajek Disney są najczęściej uroczymi i zabawnymi zwierzętami. W świecie bajek pokazany jest charakter psich bohaterów i ich młodzieńczy wygląd. Przygody zwierząt w bajkach Disneya cieszą się wielkim uznaniem zwłaszcza wśród dzieci. Nie tylko bawią ale również uczą i inspirują obecnych i przyszłych opiekunów psów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top