GeoZoo » Kot » 5 Ciekawostek o kociakach
5 Ciekawostek o kociakach

5 Ciekawostek o kociakach

5 Ciekawostek o kociakach poszerzy naszą wiedzę w temacie funkcjonowania młodych kotów. Koty i psy to najbardziej popularne zwierzęta domowe na naszej planecie. Koty utrzymywane w warunkach domowych żyją znacznie dłużej niż ich dzikie krewniaki.

5 Ciekawostek o kociakach przybliży nam ich przystosowanie do życia w środowisku naturalnym i wśród ludzi. W kociej rodzinie samica jest w stanie samodzielnie założyć gniazdo, urodzić i odchować młode. Takie przypadki są najczęściej spotykane. Około dwóch tygodni przed porodem przyszła kocia matka zaczyna się separować. Przepędza nawet kocura, z którym kopulowała.  

Od tego modelu istnieją wyjątki. Niektóre pary rodzicielskie są bardzo ze sobą zaprzyjaźnione. W takim przypadku kotka nie broni swojemu partnerowi dostępu do gniazda i potomstwa. Niekiedy kocury są bardzo opiekuńczym rodzicem. Potrafią wspólnie z kotką wychowywać młode, ogrzewając je i pielęgnując.

Wybrane ciekawostki o kociakach

5 Ciekawostek o kociakach jest przeznaczonych przede wszystkim dla miłośników kotów. Kotki potrafią się między sobą mocno zaprzyjaźnić i nie muszą być ze sobą spokrewnione. Niekiedy można zaobserwować jak jedna kotka pomaga drugiej przy porodzie, wylizując ją i wygarniając językiem noworodki.

5 Ciekawostek o kociakach warto jest zapamiętać, gdyż życie kocich przodków owiane jest licznymi tajemnicami i mitami. Dwie zaprzyjaźnione kotki mogą również wspólnie wychowywać swoje potomstwo. Jeżeli kocięta urodzone pod opieką ludzką zostały osierocone, to dobrze jest podłożyć je innej kotce karmiącej.

Kocia matka utrzymuje w czystości gniazdo, zlizując odchody swych dzieci. Przy tym pobudza ich wydalenie, masując językiem dolne partie kocich brzuszków. Dokonuje tego od pępka w dół. Jeżeli zabraknie matki, to wówczas człowiek musi przeprowadzać lekki masaż miękką gąbką lub wilgotnym wacikiem. 

Do wybranych ciekawostek o kociakach należą:

  1. Nowo narodzone kocięta od pierwszej chwili swojego życia potrafią walczyć o przetrwanie. Aktywnie poszukują wahadłowymi ruchami głowy: sutków, ssą i ugniatają na przemian przednimi łapkami gruczoł mleczny matki. Odpychają od niego rodzeństwo. Ssąc obejmują sutek kotki językiem, który zwinięty jest w trąbkę. Umieją również piszczeć, gdy odczuwają jakąś dolegliwość. Noworodki mają zamknięte oczy, a ich przewód słuchowy jest niedrożny.
    Jednak potrafią odbierać mruczenie matki, które działa na nich uspokajająco. W krótce maluchy sygnalizują kociej matce swoje poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie terkotliwym mruczeniem. Kocie noworodki posiadają również bardzo wrażliwy dotyk i węch, którym rozpoznają obce obiekty. Reagują na nie prychaniem już w pierwszym dniu życia.
  2. W okresie między 8 a 11 dniem życia kocięta otwierają oczy, ucząc się nimi widzieć i patrzeć. Prawie w tym samym czasie między 9-11 dniem życia otwierają się kociakom zewnętrzne przewody słuchowe, co umożliwia słuchanie i słyszenie.
  3. W okresie między 8-11 dniem życia, kociętom zaczynają już wyrzynać się zęby. Mogą być widoczne same ich czubki. Jednak w całości siekacze widoczne są dopiero pomiędzy 4-8 tygodniem życia kociaków.
  4. W czwartym tygodniu życia kocięta zaczynają nieporadnie bawić się ze sobą, co jest bardzo urocze. Kiedy już rozpoczynają pierwsze wędrówki wychodząc z gniazda, to matka początkowo zanosi je z powrotem. Po pewnym czasie przestaje reagować na ich rosnącą samodzielność. Jednak spieszy im z pomocą, jeżeli wydają płaczliwe okrzyki.
  5. Przed upływem 10-12 tygodnia życia płeć kociąt nie jest łatwa do rozpoznania zwłaszcza, gdy widzi się tylko jedno kocie i nie można go porównać z przedstawicielem płci drugiej. W tym czasie u samczyków staje się wyraźny woreczek mosznowy. We wczesnym okresie kociego dzieciństwa cechą rozpoznawczą  jest odległość między odbytem, a otworem płciowym, która u kotek jest mniejsza niż u samczyków.  

Oswajanie z człowiekiem kociąt najłatwiej następuje w 3-4 tygodniu życia. Jeżeli ten okres wrażliwości nie zostanie wykorzystany, to oswojenie ich w późniejszym czasie będzie trudniejsze. Jest to możliwe, ale tylko w odniesieniu do niektórych osobników. Nie należy oswajać kotów żyjących na wolności, ponieważ ufność do ludzi może być dla nich zgubna.

5 Ciekawostek o kociakach pozwala poznać ich potrzeby i wymagania. Mogą okazać się przydatne przy rozmnażaniu tych zwierząt. W przypadku gdy opiekun nie ma zastępczej kociej matki, to musi sam zająć się karmieniem i pielęgnacją kociaków. W sytuacji normalnej, w pierwszych tygodniach życia kociąt człowiek nie ma przy nich nic do zrobienia. Wszystkie czynności opiekuńcze wykonuje kocia matka.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top