GeoZoo » Ptak » Nierozłączka niewymagająca rejestracji
Nierozłączka niewymagająca rejestracji

Nierozłączka niewymagająca rejestracji

Nierozłączka niewymagająca rejestracji w Polsce to ślicznie ubarwiona papuga o nazwie nierozłączka czerwonoczelna. Pochodzi  z Południowo-Zachodniej Afryki. Należy do rzędu papugowych, rodziny papug wschodnich i podrodziny dam. Jest to ptak ozdobny, który często spotykany jest w chowie i hodowli.

Nierozłączka niewymagająca rejestracji nazywana jest również nierozłączką różowoczelną. Ptaki te doskonale nadają się do małych mieszkań ze względu na swoje nieduże rozmiary. Opiekun powinien poświęcać im dużo czasu, żeby nie czuły się samotne. Zostały wyróżnione dwa podgatunki tych papug. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Zasięg występowania

Nierozłączka niewymagająca rejestracji ma w naturze ograniczony zasięg występowania. Jeden podgatunek można spotkać tylko na terenie Republiki Angoli, która położona jest nad Oceanem Atlantyckim. Natomiast drugi podgatunek nierozłączki czerwonoczelnej zamieszkuje obszary Republiki Nambii i Republikę Południowej Afryki.  

Nierozłączka czerwonoczelna jest ptakiem towarzyskim, ale jednocześnie kłótliwym. Poza okresem lęgowym papugi te bytują w dużych stadach lub grupach liczących 5-20 osobników. W okresie lęgowym stada i grupy papug rozpadają się. Nierozłączki czerwonoczelne preferują tereny na skraju pustyń, blisko rzek i często pośród ubogiej roślinności.

Ogólna charakterystyka

Nierozłączka niewymagająca rejestracji jest kolorową papugą, którą można oswoić. Jest to nieduży ptak, gdzie płeć jest trudna do rozróżnienia. Samica przeważnie jest nieco większa niż samiec i posiada upierzenie w bardziej matowych kolorach. Papuga wraz z krótkim ogonem mierzy 15 cm. Waży w granicach 45-50 g. Długość jej życia w niewoli wynosi 15-25 lat.

Nierozłączka niewymagająca rejestracji ma ciemne oczy z szarymi brwiami oraz szary, lekko zielony dziób i szare skoki. Są to raczej awanturnicze ptaki. Z tego względu dobrze jest trzymać parę nierozłączek czerwonoczelnych. Na okres jesienno-zimowy papugi powinny zostać przeniesione do ogrzewanego pomieszczenia.

Ptaki te nazywane są nierozłączkami, ponieważ ptasia para może przez długi czas spędzać czas siedząc obok siebie na gałęzi. Wymieniają się wówczas czułościami i wzajemnie muskają sobie piórka. Trwały związek monogamiczny tworzy raz dobrana para. Nierozłączki czerwonoczelne należy integrować z otoczeniem i zaopatrzyć w dużo zabawek.

Nierozłączka niewymagająca rejestracji

Pokarm nierozłączek

W życiu ptaków priorytetową rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana czy filtrowana. Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. W chowie domowym podstawowym ziarnem dla nierozłączek czerwonoczelnych jest proso, kanar i owies.

Należy podawać je w stosunku: 2:2:1. W diecie dobrze jest też uwzględnić ziarno słonecznika, ale w małych ilościach. Posiłki podstawowe trzeba  uzupełniać owocami, takimi jak: jabłka, gruszki, morele czy śliwki. Należy też podawać warzywa z wyjątkiem kapusty. Papugi te chętnie zjadają marchew. Nie powinno również zabraknąć w ich diecie zieleniny czyli gwiazdnicy czy koniczyny.

Upierzenie

Nierozłączka niewymagająca rejestracji posiada barwne upierzenie, w którym dominuje kolor intensywnie zielony. Przednia część głowy i szyi jest koloru czerwonego. Pozostała część upierzenia jest barwy zielonej. Sterówki są ciemniejsze i mają jaśniejsze obrzeżenia.

Wyróżnionych jest kilka mutacji barwnych. Jednak największy podziw swoim pięknym wyglądem wzbudzają, takie odmiany, jak: żółta i pastelowoniebieska. Nierozłączki czerwonoczelne nie należą do papug hałaśliwych, ale kilka par trzymanych razem może od czasu do czasu kłócić się między sobą.

Nierozłączka niewymagająca rejestracji

Rozmnażanie nierozłączek

Nierozłączka niewymagająca rejestracji może być rozmnażana w warunkach hodowlanych. W naturze nierozłączki czerwonoczelne budują gniazda w dziuplach. W hodowli do pary nierozłączek potrzebna jest budka o wymiarach 15 x 5 x 25 cm. Średnica otworu wejściowego nie może być mniejsza niż 5 cm.

Samica buduje solidne gniazdo i składa jaja w granicach 4-8 sztuk. Inkubacja ich trwa około 3 tygodni. Po 35 dniach potomstwo opuszcza gniazdo. Młode pełne upierzenie posiadają po 43 dniach od wyklucia. W momencie uzyskania samodzielności powinny zostać oddzielone od rodziców. Wystarczy przedzielić poszczególne części woliery siatką.

Nierozłączka niewymagająca rejestracji jest wspaniałym ptakiem do towarzystwa. Gatunek ten polecany jest poczatkującym hodowcom, ponieważ opieka nad nierozłączkami nie wymaga obszernej wiedzy. Nierozłączka czerwonoczelna jest inteligentną papugą, której należy zapewnić plac zabaw w jej własnym mieszkaniu.

Scroll to Top