GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o kapucynce
5 Ciekawostek o kapucynce

5 Ciekawostek o kapucynce

5 Ciekawostek o kapucynce poszerzy naszą wiedzę w temacie funkcjonowania tych naczelnych ssaków. W naturze zwierzęta te zamieszkują lasy Ameryki Południowej. Należą do grupy małp szerokonosych z rodziny płaskowatych i podrodziny kapucynek. W Polsce można kupić z legalnej hodowli.  

5 Ciekawostek o kapucynce to ważne informacje na temat zachowania i wymagań tych zwierząt. Trzymanie i wychowywanie kapucynki wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości. Potrzebny jest także zasób wiedzy w zakresie tych zwierząt. Opiekun powinien być osobą aktywną, odpowiedzialną i niezapracowaną.

Wybrane ciekawostki o kapucynkach

5 Ciekawostek o kapucynce pomorze podjąć decyzję o chowie czy hodowli tych zwierząt. Te nieduże małpy są bardzo żywotne, ciekawskie i towarzyskie. Kapucynki nie lubią samotności ani rozstania się ze swoim opiekunem. Nadmiar energii zużywają na zabawę, spacery i wspinaczkę. Wyróżniają się dużymi oczami i długimi ogonami.

5 Ciekawostek o kapucynce przeznaczona jest dla pasjonatów egzotycznych zwierząt. Do rodziny płaskowatych i rodzaju kapucynki należy 12 gatunków. Zwierzęta te są stadne, dlatego nie lubią samotności. Kapucynki w środowisku naturalnym żyją w grupach od kilku do kilkunastu osobników.

Przedmiotem handlu w Polsce mogą być tylko kapucynki pochodzące z terenu naszego kraju. Samce są zwykle większe i masywniejsze oraz mają większe kły. Zwierzęta te są wybitnie socjalne. Kapucynki w utrzymaniu są bardzo wymagającymi zwierzętami.

Do wybranych pięciu ciekawostek o kapucynce należą:

  1. Kapucynka jest zwierzęciem społecznym i terytorialnym. Zwierzęta teprzeważnie bytują w grupach rodzinnych o ścisłej hierarchii, gdzie przewodzi dominujący samiec.  Pokazuje on często zdominowanym rywalom swój penis we wzwodzie. U zwierząt tych zaznaczony jest silny terytorializm. Moczem lub wydzielinami gruczołów zapachowych kapucynki znaczą teren. Osobniki, które walczą o przywództwo potrafią być agresywne. Z tego względu zalecane jest trzymanie tych małp parami bądź w grupach rodzinnych.
  2. Kapucynka jest bardzo inteligentna, pojętna i zręczna. Bez problemu reaguje na imię, prośby i komendy.W Sanach Zjednoczonych szkolone są w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i chorym.  Polega ona na podawaniu drobnych  przedmiotów. Zwierzęta te można również nauczyć różnych sztuczek. Kapucynka lubi bawić się zabawkami, słuchać muzyki i oglądać telewizję. Uwielbia różnego rodzaju grzechotki, lusterka, telefony i biżuterię. Kiedy ma taką możliwość to kradnie te przedmioty.
  3. Najbardziej znana w Polsce jest kapucynka czubata. Dorosłe samce mają na głowie charakterystyczne czuby, które przypominają irokezy.Znana jest z filmu „Piraci z Karaibów”. Miała na imię Jacek i należała tam do kapitana Barbarossy. W niewoli może żyć nawet 40 lat, a na wolności dożywa do 20 roku życia. Małpka kapucynka posiada silne potrzeby emocjonalne, dlatego chowana pojedynczo musi mieć zapewnioną troskliwą opiekę. Poza tym trzeba jej stworzyć odpowiednie warunki do życia i poświęcać dziennie dużo czasu.
  4. Rozmnażanie kapucynek w domowych warunkach jest trudne. Kapucynka dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-9 lat. Samce dojrzewają później. Ciąża u tych ssaków trwa 6 miesięcy. Na świat przychodzi 1-2 osobniki. Opiekę nad potomstwem sprawuje matka. Gdy urodzą się bliźniaki samica może mieć problem z ich wykarmieniem. W takiej sytuacji opiekun musi sztucznie karmić noworodki, mlekiem z butelki. Młode powinny zostać odsadzone w wieku 9 miesięcy, najpóźniej do czasu następnego miotu. Przy chwytaniu i przenoszeniu małp wskazane są rękawice ochronne. Młode sztucznie odchowane szybko można oswoić, ale tracą one kontakt z innymi małpami. Z tego względu mogą nie nadawać się do rozrodu.
  5. Niszczycielska natura kapucynek. Wskazane jest, żeby małpa codziennie była wypuszczana z klatki. Może biegać po mieszkaniu, ale zawsze pod ścisłym nadzorem opiekuna. Zwierzęta te nie lubią nudy i samotności. Z tego względu pozostawione same w domu dokonają wielu zniszczeń. Przeważnie mają zakładane pampersy, ponieważ trudno te zwierzęta nauczyć załatwiania swoich potrzeb fizjologicznym w jednym miejscu. Małpka na czas nieobecności domowników powinna zostać zamknięta w klatce. Można ją nauczyć wychodzenia z domu w szelkach i na smyczy i uważać żeby nie uciekła. 

5 Ciekawostek o kapucynce pokazuje niezwykłe umiejętności i zwyczaje tych zwierząt. Wiedza ta jest potrzebna do trzymania zwierzęcia w warunkach domowych. Pomaga dostosować warunki bytowe do ich wymagań i potrzeb. W Polsce kapucynka nie musi być szczepiona przeciwko wściekliźnie. Podrodzina kapucynek zagrożona jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...