GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o kapucynce
5 Ciekawostek o kapucynce

5 Ciekawostek o kapucynce

5 Ciekawostek o kapucynce poszerzy naszą wiedzę w temacie funkcjonowania tych naczelnych ssaków. W naturze zwierzęta te zamieszkują lasy Ameryki Południowej. Należą do grupy małp szerokonosych z rodziny płaskowatych i podrodziny kapucynek. W Polsce można kupić z legalnej hodowli.  

5 Ciekawostek o kapucynce to ważne informacje na temat zachowania i wymagań tych zwierząt. Trzymanie i wychowywanie kapucynki wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości. Potrzebny jest także zasób wiedzy w zakresie tych zwierząt. Opiekun powinien być osobą aktywną, odpowiedzialną i niezapracowaną.

Wybrane ciekawostki o kapucynkach

5 Ciekawostek o kapucynce pomorze podjąć decyzję o chowie czy hodowli tych zwierząt. Te nieduże małpy są bardzo żywotne, ciekawskie i towarzyskie. Kapucynki nie lubią samotności ani rozstania się ze swoim opiekunem. Nadmiar energii zużywają na zabawę, spacery i wspinaczkę. Wyróżniają się dużymi oczami i długimi ogonami.

5 Ciekawostek o kapucynce przeznaczona jest dla pasjonatów egzotycznych zwierząt. Do rodziny płaskowatych i rodzaju kapucynki należy 12 gatunków. Zwierzęta te są stadne, dlatego nie lubią samotności. Kapucynki w środowisku naturalnym żyją w grupach od kilku do kilkunastu osobników.

Przedmiotem handlu w Polsce mogą być tylko kapucynki pochodzące z terenu naszego kraju. Samce są zwykle większe i masywniejsze oraz mają większe kły. Zwierzęta te są wybitnie socjalne. Kapucynki w utrzymaniu są bardzo wymagającymi zwierzętami.

Do wybranych pięciu ciekawostek o kapucynce należą:

  1. Kapucynka jest zwierzęciem społecznym i terytorialnym. Zwierzęta teprzeważnie bytują w grupach rodzinnych o ścisłej hierarchii, gdzie przewodzi dominujący samiec.  Pokazuje on często zdominowanym rywalom swój penis we wzwodzie. U zwierząt tych zaznaczony jest silny terytorializm. Moczem lub wydzielinami gruczołów zapachowych kapucynki znaczą teren. Osobniki, które walczą o przywództwo potrafią być agresywne. Z tego względu zalecane jest trzymanie tych małp parami bądź w grupach rodzinnych.
  2. Kapucynka jest bardzo inteligentna, pojętna i zręczna. Bez problemu reaguje na imię, prośby i komendy.W Sanach Zjednoczonych szkolone są w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i chorym.  Polega ona na podawaniu drobnych  przedmiotów. Zwierzęta te można również nauczyć różnych sztuczek. Kapucynka lubi bawić się zabawkami, słuchać muzyki i oglądać telewizję. Uwielbia różnego rodzaju grzechotki, lusterka, telefony i biżuterię. Kiedy ma taką możliwość to kradnie te przedmioty.
  3. Najbardziej znana w Polsce jest kapucynka czubata. Dorosłe samce mają na głowie charakterystyczne czuby, które przypominają irokezy.Znana jest z filmu „Piraci z Karaibów”. Miała na imię Jacek i należała tam do kapitana Barbarossy. W niewoli może żyć nawet 40 lat, a na wolności dożywa do 20 roku życia. Małpka kapucynka posiada silne potrzeby emocjonalne, dlatego chowana pojedynczo musi mieć zapewnioną troskliwą opiekę. Poza tym trzeba jej stworzyć odpowiednie warunki do życia i poświęcać dziennie dużo czasu.
  4. Rozmnażanie kapucynek w domowych warunkach jest trudne. Kapucynka dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-9 lat. Samce dojrzewają później. Ciąża u tych ssaków trwa 6 miesięcy. Na świat przychodzi 1-2 osobniki. Opiekę nad potomstwem sprawuje matka. Gdy urodzą się bliźniaki samica może mieć problem z ich wykarmieniem. W takiej sytuacji opiekun musi sztucznie karmić noworodki, mlekiem z butelki. Młode powinny zostać odsadzone w wieku 9 miesięcy, najpóźniej do czasu następnego miotu. Przy chwytaniu i przenoszeniu małp wskazane są rękawice ochronne. Młode sztucznie odchowane szybko można oswoić, ale tracą one kontakt z innymi małpami. Z tego względu mogą nie nadawać się do rozrodu.
  5. Niszczycielska natura kapucynek. Wskazane jest, żeby małpa codziennie była wypuszczana z klatki. Może biegać po mieszkaniu, ale zawsze pod ścisłym nadzorem opiekuna. Zwierzęta te nie lubią nudy i samotności. Z tego względu pozostawione same w domu dokonają wielu zniszczeń. Przeważnie mają zakładane pampersy, ponieważ trudno te zwierzęta nauczyć załatwiania swoich potrzeb fizjologicznym w jednym miejscu. Małpka na czas nieobecności domowników powinna zostać zamknięta w klatce. Można ją nauczyć wychodzenia z domu w szelkach i na smyczy i uważać żeby nie uciekła. 

5 Ciekawostek o kapucynce pokazuje niezwykłe umiejętności i zwyczaje tych zwierząt. Wiedza ta jest potrzebna do trzymania zwierzęcia w warunkach domowych. Pomaga dostosować warunki bytowe do ich wymagań i potrzeb. W Polsce kapucynka nie musi być szczepiona przeciwko wściekliźnie. Podrodzina kapucynek zagrożona jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top