GeoZoo » Zoologia » Kapucynka
Kapucynka

Kapucynka

Kapucynka to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ssaki i rząd: naczelne. Należy ona do infrarzędu małpokształtnych, rodziny płaskowatych i podrodziny kapucynek. W naturze zwierzęta te zamieszkują lasy Ameryki Południowej. Należą do grupy małp szerokonosych.  

Kapucynka w niewoli powinna mieć stworzone odpowiednie warunki do funkcjonowania. Hodowla kapucynek jest pracochłonna i trudna. Wymaga odpowiedniej wiedzy, dużego zaangażowania i odpowiedzialności. Kapucynka jest zagrożona wyginięciem. Można ją nabyć w Polsce z legalnej hodowli. Utrzymywanie w domu kapucynki wymaga zezwolenia. Małpy to w utrzymaniu bardzo wymagające zwierzęta.

Rodzaj kapucynka

Kapucynka jest bardzo inteligentnym zwierzęciem stadnym, które nie lubi samotności. W naturze zwierzęta te żyją w grupach od kilku do kilkunastu osobników. Do rodziny płaskowatych i rodzaju kapucynki należy 12 gatunków.

Do najbardziej znanych należą:

  • Kapucynka białoczelna
  • Kapucynka czarno-biała
  • Kapucynka czubata
  • Kapucynka oliwkowa

Kapucynka białoczelna jest ciekawym okazem. Po raz pierwszy opisał ją naukowo w 1812 roku niemiecki przyrodnik i podróżnik Alexander von Humboldt. Długość ciała samca wynosi około 38 cm, a samicy mieści się w przedziale 36-37 cm. Ogon samca mierzy około 42 cm, a samicy wynosi w granicach 41-46 cm. Sierść kapucynki białoczelnej jest jasnobrązowa, a na głowie kremowo-biała.

Kapucynka czarno-biała po raz pierwszy została opisana naukowo w 1758 roku przez Karola Linneusza. Długość jej ciała wynosi 33-45 cm, a ogona 35-55 cm. Samiec waży w granicach 3-4 kg, natomiast samica jest trochę lżejsza i waga jej mieści się w przedziale 1,5-3 kg. Zwierzęta te trzymali w niewoli uliczni muzycy i kataryniarze. Kapucynka czarno-biała żyje około 30 lat.

Kapucynka czubata po raz pierwszy została opisana w 1758 roku przez Karola Linneusza. Długość jej ciała mieści się w granicach 38-46 cm, a ogona 38-49 cm. Masa ciała samca wynosi 2,5-4 kg, a samicy 1,5-3,5 kg. W grupie tych małp przewodzi dominujący samiec. Z kapucynek jest najczęściej wybierana na domowego pupila. Kapucynka czubata znana jest z filmu „Piraci z Karaibów”. Miała na imię Jacek i należała tam do kapitana Barbarossy. W niewoli może żyć nawet 40 lat, a na wolności dożywa do 20 roku życia.

Kapucynka oliwkowa opisana została po raz pierwszy w 1848 roku przez przyrodnika i podróżnika narodowości niemiecko-brytyjskiej Roberta Hermanna Schomburgka. Długość jej ciała wynosi 37-46 cm, a ogona 45-55 cm. Waga samca mieści się w granicach 3-4 kg, a samicy 2-3 kg. Ciało i ogon tych kapucynek ma podobną długość. Kapucynka ta jest biało-brązowa z czarnym wzorem na głowie. Na jednym obszarze może bytować kilka grup. Kapucynka oliwkowa może żyć nawet 50 lat.

Kapucynka

Cechy wspólne kapucynek

Kapucynka to rodzaj niedużych małp, które charakteryzują się chwytnymi nogami. Małpy te prowadzą dzienny styl życia. Są zwierzętami społecznymi, liczącymi od kilku do kilkunastu osobników. Rodzaj kapucynka obejmuje 12 gatunków.

Najbardziej rozpowszechniona w Polsce jest kapucynka czubata.

Wspólne cechy wszystkich kapucynek:

  • Jest to grupa małp szerokonosych.
  • Żyją w niedużych grupach od kilku do kilkunastu osobników.
  • Bytują w lasach, najczęściej w górnych partiach drzew.
  • Długość ciała bez ogona wynosi w granicach 35-50 cm, a ogona 35-55 cm.
  • Masa ciała wynosi około 1,5-4,5 kg.
  • Zwierzęta te są wszystkożerne. Spożywają pokarm roślinny, owoce, warzywa, orzechy, pająki owady i jaja.
  • Bardzo inteligentne i szybko się uczą.
  • Reagują na komendy, polecenia i prośby.

Kapucynka to mała, monogamiczna małpa o dużych oczach i długim ogonie. Zwierzęta te są bardzo żywotne, ciekawskie i przyjacielskie. Nadmiar energii zużywają na zabawę, spacery i wspinaczkę. Kapucynki nie lubią samotności ani rozstania się ze swoi opiekunem. Polecane są ludziom aktywnym, cierpliwym i mało podróżującym. 

Kapucynka to bardzo uzdolnione stworzenie. Potrafi powtarzać nieskomplikowane czynności. Nie sprawia jej również trudności pływanie. Odpowiednio wyszkolona może opiekować się osobą chorą lub niepełnosprawną. Potrafi podawać człowiekowi lekkie przedmioty, karmić łyżeczką czy gasić i zapalać światło.

Otwieranie drzwi, szuflad czy szafek nie sprawia jej trudności. Może posługiwać się prostymi narzędziami, wytwarzać je i bronić się nimi przed napastnikiem. Lubi także malować, oglądać telewizję i słuchać muzyki. Jednak jest psotna i lubi płatać figle. W domu nie powinna zostawać sama. Kapucynki w niewoli żyją w granicach 15-20 lat, a na wolności 40-50 lat.

Zezwolenie i rejestracja

Przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jest to dozwolone na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Należy posiadać zezwolenie na przywóz okazu, wystawione przez Ministra Środowiska. Utrzymywać kapucynkę w warunkach domowych można po uzyskaniu zezwolenia.

Właściciel kapucynki jest zobowiązany do posiadania dokumentów potwierdzających legalne pochodzenie zwierzęcia, świadectwo urodzenia i zdrowia. W gminie, w wydziale ochrony środowiska należy złożyć wniosek. Po rejestracji otrzymuje się paszport i chip, który umożliwia wyjazd kapucynki z opiekunem za granicę.   

W naszym kraju wszystkie zwierzęta egzotyczne trzeba zarejestrować w urzędzie. Dotyczy to również kapucynek. Handel kapucynkami na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest możliwy, gdy nie przyniesie to szkody w zachowaniu gatunków dzikich. Musi być również spełniony warunek wydania odpowiedniego zezwolenia.

Podsumowując nielegalny przewóz kapucynek przez granicę UE i handel wewnątrzwspólnotowy jest przestępstwem. Zagrożone jest to karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.  Kapucynka jest kosztownym zwierzęciem. Cena ich wynosi od 4 tysięcy do 36 tysięcy. W Polsce nie musi być szczepiona przeciwko wściekliźnie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top