GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Gupik pawie oczko
Gupik pawie oczko

Gupik pawie oczko

Gupik pawie oczko to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada: promieniopłetwe. Należy do rzędu karpieńcokształtnych i rodziny piękniczkowatych. Jest to słodkowodna ryba, która pochodzi z Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów. Jest to gatunek mało wymagający.

Gupik pawie oczko to ryba kostnoszkieletowa, która zasiedla  na wolności wody stojące i płynące o powolnym nurcie. Gatunek ten jest popularny w wielu odmianach hodowlanych na całej kuli ziemskiej. W akwarium preferuje bujną roślinność i pewnej przestrzeni do pływania. Gupik pawie oczko świetnie nadaje się do akwariów ogólnych. Gatunek ten został introdukowany na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Hodowlę w akwariach gupika pawie oczko zapoczątkował Paul Hähnel. Wielu hodowców wystawia swoje rybie okazy na krajowych i międzynarodowych wystawach. Gatunek ten cieszy się dużym uznaniem wśród poczatkujących akwarystów. Środowisku naturalnym dożywa 2 lat, natomiast w niewoli długość jego życia sięga 5 lat. Jest to ryba niesamowicie odporna i łatwa w pielęgnacji.

Wygląd zewnętrzny

Gupik pawie oczko hodowany jest w wielu odmianach, gdzie różnią się między sobą ubarwieniem i kształtem płetw. Obecnie znanych jest 12 standardowych rodzajów gupików. Przy podziale wzięto głównie pod uwagę kształt płetwy ogonowej. Gatunek ten ma wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samice są znacznie większe niż samce.

Posiadają beczułkowaty brzuch i zaokrągloną płetwę odbytową. Ubarwienie ich jest oliwkowo-szare. Natomiast samiec jest trochę smuklejszy i wyraźnie mniejszy. Na jego ciele widnieją różnobarwne palmy. Paza tym ma wydłużoną płetwę grzbietową i ogonową. Samica dorasta do 7 cm, a samiec mierzy w granicach 3-4 cm.

Gupik pawie oczko

Rozmnażanie

Gupik pawie oczko jest rybą jajożyworodną i bardzo płodną. Samice rodzą w pełni ukształtowane potomstwo, które gotowe jest już do samodzielnego życia. Samiec dokonuje wewnętrznego zapłodnienia samicy przy udziale płetwy odbytowej, przekształconej w genopodium. Ciąża trwa w granicach 3-4 tygodni.

Narybek trzeba chronić przed dorosłymi rybami. Przed samym porodem samicę należy umieścić w specjalnym pomieszczeniu rozrodczym, które będzie stanowił ochronę narybku przed zjedzeniem przez matkę czy inne dorosłe osobniki. Do rozmnażania potrzebna jest temperatura wody w przedziale 22-30oC. Poród trwa kilka godzin.

Na świat przychodzi od kilku do kilkudziesięciu młodych rybek. W kilka godzin po porodzie samica może zostać ponownie zapłodniona. Jednorazowy akt zapłodnienia może zaowocować wieloma następującymi po sobie miotami. Jest to możliwe, ponieważ samica jest w stanie przechować nasienie, które wykorzysta do zapłodnienia kolejnych jaj.

Rybie potomstwo należy karmić specjalnym pokarmem pyłowym. Można go kupić w sklepach akwarystycznych. Rozmnażanie gupika pawie oczko nie jest trudne, gdy woda posiada odpowiednie parametry. Specjalistyczne hodowle nastawione są na wybieranie i krzyżowanie osobników o najlepszych cechach. Brana jest pod uwagę barwa i kształt ogona.

Gupik pawie oczko

Wymagania i temperament

Gupik pawie oczko żyje w różnym środowisku wodnym. Zamieszkuje górskie strumyki, rzeki, stawy czy rowy. Można go również spotkać w  przybrzeżnych wodach morskich w pobliżu lejkowatych ujść rzek, które powstały w wyniku działania pływów morskich. W hodowli zalecany jest minimalny zbiornik o pojemności około 25 litrów i co najmniej o długości 60 cm.

Wymaga on bujnej roślinności i wody o odczynie pH 5-7,5. Twardość wody nie powinna przekroczyć 10od. Gupik pawie oczko jest zwierzęciem wszystkożernym. Zjada chętnie każdy rodzaj pokarmu. Pożywienie musi być urozmaicony. W jego posiłkach powinny znaleźć się: glony, karma sucha, roślinna i żywa. Ryba ta preferuje larwy komarów, wodzień i ochotkę.

Można również gupikowi podawać pokarm mrożony, roślinny i płatkowy. Gupik pawie oczko to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Jest zwierzęciem stadnym, które dobrze czuje się w zbiorniku w grupach, co najmniej 4 osobników. Lubią żyć w haremie złożonym z jednego samca i trzech samic. Gupik pawie oczko to mało wymagająca i bardzo żywotna ryba, którą warto hodować w domowym akwarium.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]