GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » AKWARIUM
Akwarium

AKWARIUM

Akwarium należy założyć dopiero po zdobyciu niezbędnej wiedzy i zaplanowaniu wszystkiego jeszcze przed zakupem rybek. Trzeba mieć świadomość, że projektując mały wodny świat, stajemy się odpowiedzialni za akwariowe rośliny oraz zdrowie i życie ryb. 

Akwarium to marzenie początkujących pasjonatów ryb akwariowych. W dzisiejszych czasach, na całej kuli ziemskiej miliony ludzi zajmuje się akwarystyką. Nowe technologie pozwalają trzymać w akwariach unikatowe okazy ryb czy bezkręgowce i tworzyć piękny podwodny świat z elementami środowiska rafy koralowej. Obecnie tworzy się zbiorniki rybne bardziej naturalne i odchodzi się od farbowanego żwirku czy sztucznych ozdób.

Rodzaje akwariów

Akwarium pozwala dzieciom rozwijać wyobraźnię, a dorosłym niwelować stres i oderwać się od dnia codziennego. Decyzję o zakupie zbiornika trzeba dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę jego lokalizacją w domu. Warto jest również zawczasu na etapie budowy zbiornika zaplanować cotygodniową podmianę części wody w akwarium.

Wyróżnia się następujące rodzaje akwariów:

  • Biotopowe to zbiornik z rybami i roślinami z jednego terytorium. Może być to na przykład jezioro Amazonki czy Tanganika. Akwarium jest przeważnie droższe od tradycyjnego, ale ryby są w nim zdrowsze i dużej żyją. Rozmiary tego typu akwarium to od małego o pojemności 20 litrów, aż do ogromnego, nawet powyżej 500 litrów. 
  • Towarzyskie  to zbiornik z rybami, które pochodzą z rozmaitych krajów świata. Należy pamiętać o zbliżonej wielkości hodowanych okazów ponieważ większe zjadają mniejsze. Nie można trzymać w jednym akwarium skalarów i molinezji czy palet i gupików. Akwarium nie jest drogie w utrzymaniu. Wielkość zbiornika to pojemność od 50 litrów.
  • Hodowlane to zbiornik do rozrodu czy hodowli bezkręgowców. Takie akwaria nie stanowią ozdoby mieszkania, ponieważ dla niektórych gatunków należy zbiorniki zaciemniać lub stosować specjalistyczne wyposażenie. Wielkość akwarium zależne jest od potrzeb danego gatunku. Pojemność zbiornika od 15 litrów wzwyż.
  • Botaniczne to akwarium holenderskie, które wypełnione jest prawie samymi roślinami, gdzie ryby stanowią jedynie jego dekorację. Taki zbiornik nie jest łatwy w utrzymaniu, a jego pojemność wynosi powyżej 100 litrów.
  • Morskie to zbiornik przeznaczony do chowu i hodowli bezkręgowców i ryb słonowodnych. Założenie i utrzymanie takiego akwarium w dobrym stanie nie jest łatwe. Jest ono przeznaczone dla doświadczonych akwarystów. Odpowiednio zaprojektowane i zadbane może być niezwykle dekoracyjne. Przeważnie pojemność zbiornika sięga powyżej 100 litrów wody.

Akwarium

Do prawidłowego funkcjonowania każdego akwarium niezbędne jest działanie wielu urządzeń technicznych, np. oświetlenie, filtry czy grzałki. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie sposobu na cotygodniową podmianę części wody w zbiorniku. W małych akwariach można tę czynność wykonywać ręcznie. W dużych powinien być automatyczny system podmiany wody.

Wielkość zbiorników

Akwarium może mieć różne kształty i wielkość w zależności od hodowli poszczególnych gatunków ryb. Najważniejszym parametrem jest zawartość tlenu, na co ma wpływ powierzchnia lustra wody, a nie głębokość zbiornika.

Rozmaite gatunki ryb potrzebują różne strefy wody w akwarium.

Strefę powierzchniową preferują żerujące i pływające przy powierzchni, np. motylowiec. Strefę środkową lubią ryby ławicowe, m.in. zwinnik ogonopręgi czy neon lnnesa. Strefę przydenną wybierają np. kiryski i zbrojniki. Wielkość zbiornika ma szczególne znaczenie podczas hodowli gatunków terytorialnych.

Akwarium

Miejsce pod akwarium

Akwarium powinno być ustawione w zacisznym miejscu pokoju, gdzie nie ma w pobliżu telewizora czy drzwi. W miejscu nie narażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Może być to stabilna  i dobrze wypoziomowana szafka, która nie zarwie się pod ciężarem zbiornika.

Na blat mebla powinien być położony styropian, gruba wykładzina czy specjalna mata.

Nacisk dna akwarium na szafkę powinien być przenoszony równomiernie. Szafka nie powinna posiadać żadnych nierówności. Miejsce pod zbiornik należy wybrać starannie, żeby później niepotrzebnie nie przenosić akwarium. Przemieszczanie zbiornika jest bardzo pracochłonne i szkodzi rybom oraz rośliną, ponieważ zaburzona jest równowaga biologiczna akwarium. 

Akwarium należy dobrze i solidne zaplanować, żeby ryby w nim czuły się dobrze, były zdrowe i długo żyły.

Najczęstszym błędem początkujących akwarystów jest zbyt duża liczba osobników w małym zbiorniku. Ładnie i estetycznie wykonany zbiornik jest nietuzinkową i piękną dekoracją mieszkania czy miejsca pracy.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top