GeoZoo » Gryzoń » 15 Porad dla gryzonia
15 Porad dla gryzonia

15 Porad dla gryzonia

15 Porad dla gryzonia dotyczy prawidłowej opieki nad tym zwierzęciem. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia i organizacji przestrzeni oraz utrzymanie higienicznych warunków w klatce czy terrarium. Poza tym ważna jest regularna obserwacja gryzonia, a w razie potrzeby wizyta w lecznicy dla zwierząt.

15 Porad dla gryzonia dotyczy jego rozwoju, kondycji i zdrowego trybu życia. Wzięto pod uwagę potrzeby gryzoni, które powinny być zbliżone do ich bytowania w środowisku naturalnym. Podstawową opiekę zapewnia zwierzętom jego właściciel, natomiast bardziej specjalistyczną powinien lekarz weterynarii.

Podstawowe porady dla gryzonia

15 Porad dla gryzonia to podstawy, które powinien znać każdy opiekun czy właściciel.

Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

 1. Zakupienie dla gryzonia w zależności od gatunku odpowiedniej i przestronnej klatki lub terrarium.
 2. Wyposażenie klatki w niezbędne akcesoria w zależności od potrzeb gryzonia. Na przykład dla chomika można kupić kołowrotek, a dla szczura labirynty, kryjówki czy drabinki.
 3. Zapewnienie podłoża w klatce. Dno klatki trzeba wyłożyć specjalnym trocinowym granulatem lub warstwą trocin, czy drobnym piaskiem. Specjalne podłoże dla gryzonia w zależności od gatunku można kupić w sklepie zoologicznym.
 4. Zbilansowaną dietę przystosowaną do wymagań danego gatunku. Nie powinno zabraknąć w niej warzyw, owoców, zieleniny, witamin czy siana.
 5. Suche karmy, które należy wybierać renomowanych firm i z pewnych źródeł. Powinny być z przeznaczeniem dla gryzoni bez oznak stęchlizny. Karmy powinny być prawidłowo oznaczone – etykietą. Ważne jest sprawdzenie składu kupowanych karm.
 6. Podawanie świeżej i czystej wody, do której powinien być stały dostęp. Najlepiej zmieniać ją kilka razy w ciągu dnia, szczególni w czasie upałów. Woda może być przegotowana lub filtrowana w domu. Filtr do wody można założyć w kranie lub dzbanku. Wodę najlepiej podawać w zawieszonym na prętach klatki specjalnym, kulkowym poidełko.
 7. Utrzymywanie w czystości misek na pokarm i poidełek. Należy myć naczynia po każdym posiłku.
 8. Usunięcie niezjedzonego miękkiego pokarmu. Warto sprawdzić spiżarnię i miejsce odpoczynku, zwłaszcza w przypadku chomików, które lubią gromadzić zapasy.
 9. Podawanie czerstwego pieczywa i sucharów, gałązek drzew liściastych czy krzewów. Najodpowiedniejsze są jabłoni, brzozy i wierzby. Można również włożyć do klatki orzechy. Wszystkie te produkty służą do ścierania siekaczy, które rosną u gryzoni przez całe życie.
 10. Regularne i dokładnie czyszczenie klatki i w miarę potrzeby należy dokonywać wymiany ściółki.
 11. Nie narażanie gryzonia na niepotrzebne hałasy, których on nie lubi. Przykładem może być odgłos pralki, odkurzacza czy innego głośno pracującego sprzętu. Urządzenia najlepiej jest uruchamiać bez udziału gryzonia.
 12. Unikać przeciągów i zbyt dużego nasłonecznienia w pomieszczeniu, w którym przebywa gryzoń.
 13. Wypuszczając gryzonia z klatki należy zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne. Psa i kota odizolować od gryzonia, który w takiej sytuacji może się zestresować. Meble powinny stać blisko ściany, aby zwierzątko nie zakleszczyło się między regałami.
 14. Objawy chorobowe gryzonia to sygnał do uważnego obserwowania pupila i szybka reakcja na zmiany w jego wyglądzie czy zachowaniu. Utratę zainteresowania otoczeniem, brak apetytu czy utratę masy ciała nie wolno jest lekceważyć.
 15. Zaopatrzenie się w apteczkę pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, np. w przypadku skaleczenia.

15 Porad dla gryzonia to najważniejsze czynniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i zdrowia zwierzęcia. Trzeba dbać o dobrostan tych stworzeń. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są w fachowych podręcznikach. Właściciel gryzonia powinien zrozumieć naturę zwierzęcia i sprostać jego wymaganiom.

15 Porad dla gryzonia może zmienić jego życie na lepsze. Nie trzeba lekceważyć objawów chorobowych gryzonia, które najlepiej skonsultować ze specjalistą. Samodzielne leczenie zwierzęcia może doprowadzić do jego śmierci. Wskazana jest profilaktyczna, okresowa kontrola stanu zdrowia pupila u lekarza weterynarii. Nie wolno zapominać, że gryzoń może również zachorować pomimo troskliwej opieki.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top