GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad kawią brazylijską
Opieka nad kawią brazylijską

Opieka nad kawią brazylijską

Opieka nad kawią brazylijską wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą w zakresie stylu życia tych gryzoni. W środowisku naturalnym kawie brazylijskie zamieszkują znaczne tereny Ameryki Południowej. Nieczęsto prowadzone są masowe hodowle tych zwierząt.

Opieka nad kawią brazylijską dotyczy również dzikich osobników, nie tylko mieszkających pod jednym dachem z człowiekiem. Czasami przebywające na wolności kawie wymagają ludzkiego wsparcia. Dzikie zwierzę ranne lub chore, bez opieki mają małe szanse na przeżycie. Kawie brazylijskie są również mieszkańcami ogrodów zoologicznych.

Domowy chów

Opieka nad kawią brazylijską w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczenia jej właściciela. Opiekun powinien znać podstawy hodowli i wymagania nabytego zwierzęcia. Kawia brazylijska potrzebuje przestrzeni i pełnowartościowej diety. Gryzoń ten nie jest trudny do oswojenia, ale pod warunkiem, że zostanie zakupiony młody osobnik.

Opieka nad kawią brazylijską wiąże się z zebraniem na jej temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniego standardu życia. Do nowych warunków bytowania łatwiej przyzwyczajają się młode osobniki. Najlepiej hodować te zwierzęta parami z uwzględnieniem tej samej płci, czyli dwie samiczki lub dwa samce.

Nie wolno doprowadzać do niekontrolowanego rozrodu. Gryzonie te są stadne i towarzyskie, ale trochę płoche. Z tego względu potrzebują odpowiednich kryjówek. Może być to chatka lub dwuwylotowy tunel. Kawie dobrze jest też hodować w małej grupie i dostosować dla nich odpowiedni wybieg. Należy pamiętać, że zwierzęta te są wrażliwe na stres.

Mieszkanie kawii brazylijskiej

Opieka nad kawią brazylijską jest dużym wyzwaniem dla jej opiekuna. Nie wystarczy tylko nabyć gryzonia, ale również stworzyć jemu odpowiednie warunki do życia. Zwierzęta te można oswoić. Na wolności żyją w niedużych grupach, składających się z samic i samców. Najlepiej kupić samce, które nie kryły jeszcze samic, czyli 2 lub 3 miesięczne.

W pojedynkę można trzymać kawie brazylijską, tylko pod warunkiem, że poświęcimy jej codziennie wystarczająco dużo czasu. W przeciwnym przypadku może odbić się to ujemnie na jej zdrowiu psychicznym, ponieważ jest to stworzenie społeczne. Temu gryzoniowi nie sprzyja zimny klimat. Dla dwóch samic klatka powinna mieć, co najmniej 100 cm długości.

Natomiast dla dwóch samców minimum 120 cm długości. Jednak należy pamiętać, że im większe pomieszczenie, to tym lepiej. Klatka powinno być jednopoziomowe. Podłoże warto zabezpieczyć drewnianą paletą i wysypać na nią odpylone trociny, co najmniej na wysokość 6-7 cm. Trzeba je zmieniać co kilka dni, żeby nie nastąpiło odparzenie stópek tych gryzoni.

Klatka powinna stać w zacisznym miejscu, bez przeciągów. Należy także unikać upałów. Jest to delikatne zwierzątko, które może doznać zapalenia płuc, przegrzania, a nawet udaru. W klatce należy umieścić poidełka smoczkowe, paśnik na siano, a także wieszak na warzywa. Siano powinno być również podawane luzem.

Kawia brazylijska nie powinna utrzymywana być w klatce wraz z innymi gatunkami zwierząt. Można pod nadzorem wyprowadzać ją na taras lub do ogrodu, wykorzystując do tego przenośną klatkę. Dobrze jest też wypuścić gryzonia z klatki, żeby pobiegał po mieszkaniu. Należy wcześniej zabezpieczyć przewody elektryczne i usunąć trujące rośliny.

Opieka nad kawią brazylijską

Kawie w ogrodach zoologicznych

Opieka nad kawią brazylijską w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Zwierzęta mają tam stworzone odpowiednie warunki do życia i podawany pokarm roślinny. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Niejednokrotnie mają ukończone studia na kierunku weterynaryjnym lub są studentami.

W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Pracownicy ogrodów zoologicznych karmią kawie i opiekują się nimi.

Muszą oni również zadbać o czystość pomieszczeń, a także o kwestie techniczne i administracyjne. Personel ZOO podnosi często swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami. W środowisku naturalnym kawie brazylijskie narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych.

Opieka nad kawią brazylijską polecana jest przede wszystkim pasjonatom tych gryzoni. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachowe podręczniki w zakresie chowu tych miłych stworzeń. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców. Każde zwierzątko hodowlane potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru.