GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD CHOMIKIEM SYRYJSKIM
Opieka nad chomikiem syryjskim

OPIEKA NAD CHOMIKIEM SYRYJSKIM

Opieka nad chomikiem syryjskim nie jest zajęciem skomplikowanym. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przynosi dużo radości w domowym ognisku. W zależności od temperatury otoczenia chomik może zapadać w sen zimowy i letni. 

Opieka nad chomikiem syryjskim nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wskazane jest także obcinanie pazurków, gdyż zwierzątko ściera je skutecznie biegając po konarach. Siekacze chomika stale rosną, jak u pozostałych gryzoni. Do ich ścierania należy podawać suchy chleb, orzechy w łupinach i gałązki drzew czy krzewów.

Opieka nad chomikiem syryjskim jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest w ciągu dnia aktywnym i bardzo ruchliwym stworzeniem. Stale poszukuje pożywienia, wypychając nim torby policzkowe. Stworzenie to znaczy swój teren i zawsze jest gotowe go bronić.

Klatka lub terrarium

Chomik syryjski jest bardzo aktywnym zwierzątkiem, prowadzącym samotniczy tryb życia.  Dobre rozwiązanie stanowi piętrowa i duża klatka z metalowych prętów, ponieważ gryzoń może tam swobodnie biegać i skakać zmieniając poziomy. Klatka powinna zawierać bardzo mało elementów drewnianych i plastykowych, gdyż stworzenie może je przegryźć.

Chomik syryjski hodowany najczęściej w metalowych klatkach, ale również w terrarium. Wymiary pomieszczenia powinny wynosić nie mniej, niż 60 x 30 x 30 cm. Najlepiej będzie czuł się w większej klatce czy terrarium.  Chomik syryjski powinien się w niej swobodnie poruszać. Klatkę nie wolno wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani w przeciągach. 

Klatka z metalowymi prętami zapewnia dobrą wentylację. Na kondycję i zdrowie chomika syryjskiego nie wpływa korzystnie ustawienie klatki przy grzejnikach, w słońcu czy w przeciągu. Gryzoń ten najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza nie jest za wysoka, ani za niska.

Temperatura nie może wynosić poniżej 6oC, jak również powyżej 37oC, bo wówczas zapada w stan hibernacji.

Chomik syryjski
Von Sqrt (Andreas Hein) – Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4097804

Wyposażenie klatki

Dno klatki trzeba wyłożyć specjalnym trocinowym granulatem lub warstwą trocin, które można kupić w sklepie zoologicznym. W klatce dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie płaskiego pojemnika z piaskiem i torfem, który służy za toaletę. Klatkę należy również zaopatrzyć w półkę, plastikowe rurki i kołowrotek o średnicy 30 cm.

Chomik syryjski uwielbia piaskowe kąpiele, dlatego należy jemu to umożliwić. 

Klatka powinna być zaopatrzona  w gałęzie i konary, które służą do wspinania, ścierania siekaczy i pazurów. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży za budulec legowiska, a część jego będzie zjedzona. Do klatki można również wstawić drewniany czy plastykowy domek, wyścielony delikatnym sianem.

Higieniczne warunki

Opieka nad chomikiem syryjskim to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać resztki nie spożytego pokarmu. Miseczki należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Ponadto do zadań opiekuna lub innych członków rodziny należy także częste sprzątanie kuwety i wymienianie ściółki w klatce czy terrarium. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona i przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę. Higieniczne warunki pozwolą chomikowi cieszyć się dobrym zdrowiem.

Chomik syryjski
By Adamjennison111 at English Wikipedia, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10552134

Bezpieczny dom

Opieka nad chomikiem syryjskim nie wymaga dużo obowiązków. Na przykład można wypuszczać go z klatki, zachowując zasady bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub stojących blisko ściany. W takiej sytuacji zwierzątko nie będzie miało możliwości zaklinowania się pomiędzy meblami. Gryzoń ten lubi zwiedzać nieznane mu miejsca.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych.

Jest to niezbędne w celu uniemożliwienia podopiecznemu ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega chomik syryjski należy zamknąć. W takim przypadku ucieczka zwierzątka jest niemożliwa.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został chomik syryjski, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Należy uważać, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia zwierzątka. Pies i kot powinien być izolowany od gryzonia. Zasad tych trzeba przestrzegać, aby chomik nie przestraszył się. Podopieczny powinien być chroniony przed stresem.

Podsumowując prawidłowa opieka nad chomikiem syryjskim uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Zdrowe zwierzątko jest radosne i bystre oraz szybko biega. Regularna obserwacja gryzonia pozwoli wykryć pierwsze objawy chorobowe. Chomik dobrze traktowany stanie się towarzyszem dnia codziennego i zapełni wolny czas swojemu opiekunowi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]