GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD BAWEŁNIAKIEM SZCZECINIASTYM
Bawełniak szczeciniasty

OPIEKA NAD BAWEŁNIAKIEM SZCZECINIASTYM

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym nie wymaga specjalnych kompetencji. Jest on gryzoniem łatwym w chowie i hodowli. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa wnosi dużo radości w domowe ognisko. Bawełniak nie zapada w sen zimowy. Jest aktywny przez cały rok.   

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym nie wymaga również specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wskazane jest również obcinanie pazurków, gdyż zwierzątko ściera je skutecznie biegając po konarach. Siekacze bawełniaka stale rosną, jak u pozostałych gryzoni. Do ich ścierania należy podawać suchy chleb, orzechy w łupinach i gałązki drzew czy krzewów.

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten w ciągu dnia odpoczywa, a jest aktywny nocą. Jest to ruchliwe i zwinne stworzenie. Stale poszukuje pożywienia, wypychając nim torby policzkowe. Jest bardzo żarłocznym gryzoniem, który pije dużo wody. Dlatego należy zamocować w klatce kilka poideł i sukcesywnie uzupełniać w nich wodę.

Klatka lub terrarium

Bawełniak szczeciniasty jest bardzo aktywnym zwierzątkiem, prowadzącym nocny tryb życia. Dobre rozwiązanie stanowi piętrowa i duża klatka z metalowych prętów. W takim pomieszczeniu gryzoń może tam swobodnie biegać i skakać zmieniając poziomy. Klatka powinna zawierać bardzo mało elementów drewnianych i plastykowych, gdyż bawełniak bez problemu je przegryzie.

Bawełniak szczeciniasty hodowany jest najczęściej w metalowych klatkach, ale również w terrarium. Wymiary pomieszczenia powinny wynosić nie mniej, niż 70 x 40 x 50 cm. Najlepiej będzie czuł się w większej klatce czy terrarium. Bawełniak powinien się w niej swobodnie poruszać.

Klatkę nie wolno wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani w przeciągach. 

Klatka do trzymania dwóch czy trzech samic powinna być pokaźnych rozmiarów. Posiadać minimum 120 cm długości.  W terrarium czy klatce należy zrobić z półek piętra. Jest to niezbędne ze względu na wspinaczkę bawełniaków.  Lubią ruch i przestrzeń podobnie, jak myszoskoczki czy koszatniczki. Z tego względu klatki powinny być dosyć wysokie.

Klatka z metalowymi prętami zapewnia dobrą wentylację. Na kondycję i zdrowie bawełniaka szczeciniastego nie wpływa korzystnie ustawienie klatki przy grzejnikach czy w słońcu. Gryzoń ten najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza nie jest za wysoka, ani za niska. Nie zapada on w stan hibernacji.

Wyposażenie klatki

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym to także prawidłowo wyposażona klatka. Dno jej powinno być  wyłożone specjalnym trocinowym granulatem lub warstwą trocin, dostępnych w sklepie zoologicznym. Podłoże powinno mieć dziesięciocentymetrową warstwę. Bawełniaki lubią się w nim zagrzebywać. Ściółka powinna być często wymieniana, ponieważ gryzonie te wydalają dużo moczu.

Kuweta klatki powinna być dosyć wysoka, aby nieczystości nie były wysypywane na zewnątrz. Klatkę należy również zaopatrzyć w półki, plastikowe rurki, które imitują nory. Poza tym w klatce powinien zostać umieszczony kołowrotek, o średnicy 30 cm. Warto jest również wyposażyć pomieszczenie gryzoni w drewniane zabawki.

Bawełniak szczeciniasty uwielbia piaskowe kąpiele, dlatego należy jemu to umożliwić.

Klatka powinna być zaopatrzona w gałęzie i konary, które służą do wspinania, ścierania siekaczy i pazurów. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży za budulec legowiska, a część jego będzie zjedzona. Do klatki można również wstawić drewniany czy plastykowy domek, wyścielony delikatnym sianem. Będzie on niezbędny dla odpoczynku czy rozrodu. Jest to wyposażenie typowe dla chomików czy koszatniczek.

Bawełniak szczeciniasty pijący wodę.

Higieniczne warunki

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać resztki nie spożytego pokarmu. Miseczki i poidła  należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Ponadto do zadań opiekuna lub innych członków rodziny należy także sprzątanie kuwety. Trzeba regularnie i często wymieniać ściółkę w klatce czy terrarium. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona i przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę. Higieniczne warunki pozwolą bawełniakowi cieszyć się dobrym zdrowiem przez kilka lat.

Bawełniak szczeciniasty

Bezpieczny dom

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym nie wymaga dużo obowiązków. Można wypuszczać go z klatki, zachowując zasady bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub stojących blisko ściany regałów. W takiej sytuacji zwierzątko nie będzie miało możliwości zaklinowania się pomiędzy meblami.

Gryzoń ten jest ciekawski i lubi zwiedzać nieznane mu miejsca.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Jest to niezbędne w celu uniemożliwienia podopiecznemu ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi i okna pomieszczenia, gdzie biega bawełniak należy zamknąć. W takim przypadku ucieczka zwierzątka jest niemożliwa.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został bawełniak, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Należy uważać, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia zwierzątka. Psa i kota trzeba izolować od gryzonia. Zasad tych należy przestrzegać, aby zwierzątko nie przestraszyło się i nie zestresowało.

Nie wolno dopuścić, żeby bawełniaki wydostały się na dwór, ponieważ mogą stać się plagą, jak szczury.

Opieka nad bawełniakiem szczeciniastym prawidłowo przeprowadzana uchroni zwierzątko przed chorobami, wszelkimi dolegliwościami i stresem. Zdrowy gryzoń jest radosny i bystry oraz szybko biega. Regularna obserwacja pupila pozwoli wykryć pierwsze objawy chorobowe. Bawełniak szczeciniasty dobrze traktowany stanie się towarzyszem dnia codziennego i urozmaici życie domowników.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]