GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad grubowargiem dwubarwnym
Opieka nad grubowargiem dwubarwnym

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym to pełnowartościowa dieta i właściwe warunki do życia. Trzeba sprostać potrzebom i wymaganiom ryb. Należy stworzyć im warunki bytowania podobne do ich życia w środowisku naturalnym. Akwarysta zapewnia rybom podstawą opiekę, a lekarz weterynarii specjalistyczną.

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym wymaga wiedzy i podstaw w hodowli ryb. Trzeba również poznać styl życia tego gatunku. Grubowarg dwubarwny powinien mieć zapewniony pokarm, właściwą opiekę i przestronne akwarium. Należy zapewnić mu higieniczne warunki do życia i ochronę przed stresem.

Zakup grubowarga dwubarwnego

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym polega na nabyciu zdrowego osobnik, pozbawionego oznak chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie ryb, a zwłaszcza zwracać uwagę na ich ubarwienie.

Nie należy kupować osobników okaleczonych czy z wadami genetycznymi. Znając potrzeby grubowarga możemy stworzyć mu odpowiednie warunki do życia, które będą zbliżone do tych na wolności. To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także długość życie ryb.

Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Ryba podobnie jak człowiek odczuwa cierpienie i ból. Taki stan może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej z niewłaściwej diety i stanu zdrowia, stresu i złych warunków panujących w akwarium.

Najlepiej hodować jednego osobnika, ponieważ ryba ta przejawia silny terytorializm. Obie płcie są agresywne w stosunku do swojego gatunki i innych ryb. Atakują głównie ryby, które posiadają czarne ciało i czerwone kolory płetw. Jest to bardzo wojowniczy rybi gatunek.

Rybie akwarium

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym wymaga zakupu lub zmontowania samodzielnie odpowiedniej wielkości akwarium. Gatunek ten dorasta do długości 15 cm. Jak sama nazwa wskazuje są rybami w dwóch kolorach. Posiada aksamitnoczarne ciało z czerwoną płetwą ogonową. Ryby te pięknie prezentują się w dobrze urządzonym zbiorniku.

Dla grubowarga dwubarwnego trzeba przygotować:

  • Przestronne i szczelne akwarium 200 litrowe i o długości 120 cm. Po ustawieniu zbiornika w odpowiednim miejscu trzeba go urządzić. Filtracja w akwarium powinna być bardzo wydajna. Żadnych ryb nie wolno trzymać w zbiorniku w kształcie kuli,  który może wywołać duży stres i pogorszyć stan zdrowia.
  • Tło, które zasadniczo pierwsze powinno zostać umieszczone w zbiorniku. Dopiero po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
  • Piaszczyste podłoże z licznymi korzeniami  i kamieniami
  • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny powinien zostać wzbogacony o liczne kryjówki.
  • Bujną roślinność akwariową, posadzoną w ostatnich etapach prac.
  • Urządzenia techniczne, które należy zamontować w akwarium i sprawdzać codziennie czy są sprawne. Do podstawowych urządzeń akwariowych należy zaliczyć: ogrzewanie, oświetlenie i wydajną filtrację. Do kontrolowania temperatury wody niezbędny jest termometr.
  • Wodę niezbędną do napełnienia zbiornika po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin, można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Przy zalewaniu akwarium należy zastosować odpowiednią technikę.
    Temperatura wody dla grubowarga dwubarwnego powinna wynosić  w granicach 20-26oC, a odczyn pH mieścić się w przedziale 6-8, a twardość wody wynosić 5-19on.

Grubowarg dwubarwny

Profilaktyka

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym to zapobieganie wszelkim schorzeniom i niedomaganiom. Choroby zagrażają prawidłowemu rozwojowi ryb, a nawet mogą doprowadzić do ich śmierci. Profilaktyka jest najlepszym sposobem na ograniczanie schorzeń. Grubowarg dwubarwny powinien mieć zapewnione optymalne warunki rozwoju.

Profilaktyka powinna polegać na:

  • Zakupieniu przestronnego akwarium i wpuszczenie grubowarga do niego po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
  • Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
  • Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik. 
  • Podawaniu różnorodnego pokarmu o określonych porach, bogatych w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla organizmów świata podwodnego.
  • Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Nie należy zapominać, że mogą one dostać się do akwarium z zewnątrz.
  • Systematycznym czyszczeniu filtrów i sprawdzaniu sprawności sprzętu akwariowego.
  • Sukcesywnym kontrolowaniu jakości wody w zbiorniku i regularnym podmienianiu jej części w celu zachowania przejrzystości wody.

Akwaria ogrodów zoologicznych

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym dotyczy ryb hodowanych w ogrodach zoologicznych. Tam można podziwiać różne gatunki ryb, które mają zapewnioną profesjonalna opiekę wyszkolonego personelu i specjalistyczną lekarza weterynarii. W ZOO znajduje się specjalne pomieszczenie, gdzie zlokalizowane są różnej wielkości zbiorniki.

Przeważnie takie pomieszczenie jest podłużne czyli ma kształt prostokąta, a wewnątrz jego panuje mrok. Można tam odczuć niesamowity nastrój świata podwodnego. W ścianach wbudowane są duże i oświetlone akwaria z rozmaitymi gatunkami ryb. Akwaria przedstawiają fragmenty środowisk z różnych części świata.

Najczęściej obok zbiorników znajdują się tabliczki z nazwami gatunków ryb. W niektórych ogrodach zoologicznych akwarium może znajdować się również w środkowej części pomieszczenia. W takim przypadku można oglądać pływające ryby z każdej strony. Jest to wspaniałe miejsce dla pasjonatów akwarystyki, gdzie mogą zobaczyć ryby z całego świata.

Opieka nad grubowargiem dwubarwnym wymaga wiedzy i zaangażowania. Jest to interesujący gatunek, polecany doświadczonym akwarystom. Nie wolno jest lekceważyć wyglądu lub zachowania ryb, które odbiegają od normy. Na rynku dostępne są podręczniki na temat stylu życia grubowarga dwubarwnego.