GeoZoo » Ptak » Ptasie potrzeby
Ptasie potrzeby

Ptasie potrzeby

Ptasie potrzeby odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ptaków. Należy przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka rodziny. Doskonale pomogą w tym specjalistyczne podręczniki. Decyzję o zakupie zwierzęcia trzeba dokładnie zaplanować. Należy wziąć pod uwagę warunki finansowe, mieszkaniowe, styl życia opiekuna i jego podopiecznego.

Ptasie potrzeby są różnorodne w zależności od gatunku nabytego ptaka. Należy sprostać tym wymaganiom, żeby ptak był zdrowy, radosny i długo żył. Trzeba zadbać o stan psychiczny i fizyczny zwierzęcia. Ptak źle karmiony i trzymany w nieodpowiednich warunkach, będzie miał problemy zdrowotne i często behawioralne. Należy eliminować stres z życia ptaka bądź go ograniczać.

Zbilansowana dieta

Ptasie potrzeby to przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta w zależności od gatunku. Należy również wziąć pod uwagę stan zdrowia ptaka, jego kondycję, styl życia, wiek i zapotrzebowanie energetyczne. W sprzedaży nie brakuje różnych karm przeznaczonych do określonego gatunku i wieku ptaka.

Ptasie potrzeby są bardzo ważne w życiu ptaków. Karmę suchą można również przygotować samodzielnie, odpowiednio dobierając do niej ziarno. Należy pamiętać, że małe ptaki mają bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne. Niesamowicie ważnym źródłem witamin i minerałów są: młody mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita czy pietruszka.

Poza zieleninom wielu ptakom należy podawać białko zwierzęce, ponieważ dostarcza ono niezbędnych aminokwasów. Białko zwierzęce podaje się w formie karmy miękkiej. Najlepszym jego źródłem jest kurze jajo w ilości 50 g. Należy zmieszać je z 40-50 g tartej bułki i 4% mieszanki mineralno-witaminowej. Ulubione przysmaki ptaków trzeba ograniczać, ponieważ wiele zwierząt ma skłonności do nadwagi.

Podstawowe potrzeby ptaka

Ptasie potrzebyprzed nabyciem zwierzęcia powinny być znane potencjalnemu właścicielowi. Podopieczny musi mieć zapewniony dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza.

Do najważniejszych potrzeb ptaków należy zaliczyć:

  • Pokaźne ptasie mieszkanie w postaci klatki, witryny pokojowej czy woliery zewnętrznej w zależności od rozmiaru ptaka i jego wymagań.
  • Właściwe wyposażenie klatki w żerdki, gałęzie, kryjówki, konary, drzewka czy budkę lęgową. Wyposażenie ptasiego mieszkania uzależnione jest od wymagań gatunkowych.
  • Zbilansowaną dietę w odpowiednich dawkach dziennych. Żywienie ptaka powinno być dostosowane do jego wieku, stanu zdrowia i stopnia aktywności fizycznej bądź wedle zaleceń weterynarza.
  • Świeżą i czystą wodę, która powinna być często zmieniana.
  • Czyste poidełka i karmniki, myte po każdym posiłku.
  • Ochronę ptaka przed intensywnym promieniowaniem słonecznym i przeciągami.
  • Wypuszczanie podopiecznego z klatki od czasu do czasu w pokoju przy zamkniętych oknach i drzwiach.
  • Dobre warunki bytowania bez narażania ptaka na cierpienie czy urazy.

Ptasie potrzeby

Bezpieczny dom dla ptaka

Ptasie potrzeby nie ograniczają się tylko do właściwej diety, ale również do stworzenia w mieszkaniu odpowiednich warunków bytowania. Wypuszczając ptaka z klatki należy usunąć z pokoju toksyczne rośliny, zamknąć drzwi i okna, uniemożliwiając podopiecznemu ucieczkę. Należy również zabezpieczyć przewody elektryczne i meble podsunąć pod ścianę.

Najlepiej jak jest to pokój pozbawiony umeblowania, gdyż ptak fruwając i prostując skrzydła ma dużo wolnej przestrzeni. Poza tym nie zaklinuje się pomiędzy regałami. Z pomieszczenia, gdzie znajduje się ptak trzeba również usunąć ostre przedmioty i plastikowe torby. Potrzeby dużych ptaków znacznie mogą odbiegać od ich małych krewnych.

Duże ptaki potrzebują przede wszystkim dużo przestrzeni do latania.

Z tego względu doskonale nadają się dla nich duże witryny pokojowe czy zewnętrzne woliery ogrodowe. Jeżeli dysponujemy domem i mamy wolny pokój, to możemy go odpowiednio zaadaptować dla ptaków. Zewnętrzne woliery powinny być częściowo zadaszone i posiadać miejsce do schronienia przed wiatrem, słońcem czy deszczem.

Ptasie potrzeby powinien spełniać opiekun ptaka. Nie należy zaniedbywać zwierzęcia. Ptak powinien zostać otoczony troskliwą opieką. Na początku należy zapewnić pupilowi potrzeby fizjologiczne, a później sprostać jego innym wymaganiom. Ptak z klatki zawsze powinien być wypuszczany pod nadzorem opiekuna. Znając i stosując ptasie potrzeby można zapewnić zwierzęciu bezpieczne i szczęśliwe życie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top