GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Natlenienie wody w akwarium
Natlenienie wody w akwarium

Natlenienie wody w akwarium

Natlenienie wody w akwarium jest bardzo ważne do życia żywych organizmów świata podwodnego. Oddychanie ryb najczęściej odbywa się dzięki skrzelom, które są znacznie wydajniejszym od płuc organem oddechowym. Przy wykorzystaniu tego specjalnego narządu ryby mogą oddychać pod wodą.

Natlenienie wody w akwarium niezbędne jest do oddychania zarówno dla ryb, jak i dla roślin. Bez tlenu nie ma życia. Ilość tego pierwiastku w wodzie zależy w dużym stopniu od jej temperatury. Należy nie zapominać, że im  temperatura wody jest niższa, tym więcej tlenu może się w niej rozpuścić. Pomiaru ilości tleny w zbiorniku dokonuje się przy użyciu testów lub miernika, który pozwala natychmiast odczytać uzyskany wynik. Bardzo ważna jest dokładna obserwacja ryb.

Tlen w życiu ryb

Natlenienie wody w akwarium potrzebne jest do życia rybich gatunków. Niedobór tlenu łatwo jest rozpoznać po zachowaniu mieszkańców akwarium. W takiej sytuacji ryby podpływają pod powierzchnię wody i z trudem oddychają. W ten sposób wykorzystują do oddychania natlenioną górną warstwę wody w zbiorniku, która ma kontakt z powietrzem atmosferycznym.

Jest to bardzo niekorzystne dla zdrowia, a nawet życia ryb. Zjawisko takie nazywa się przyduchą. Przedłużająca się przyducha doprowadza rybie gatunki do śmierci poprzez uduszenie.

Przyczynami przyduchy przeważnie są:

  • zanieczyszczone akwaria resztkami pokarmu czy roślin,
  • przerybienie zbiornika,
  • niedostateczne natlenienie zbiornika przy temperaturach wody powyżej 30OC,
  • brak regularnego odmulania dna zbiornika.

Niedobór tlenu w akwarium może okazać się katastrofą dla pożytecznych bakterii i ryb. Ryby w niedotlenionym zbiorniku mają skłonności do chorób i następuje utrata zdolności do rozrodu. Przy zbyt niskiej zawartości tlenu wpierw trzeba zdiagnozować jego niedobór, a następnie podwyższyć jego wartość.

Jak natlenić wodę w zbiorniku?

Natlenienie wody w akwarium potrzebne jest do oddychania rybom, roślinom i bakteriom. W prawidłowo urządzonym akwarium z bujną roślinnością ilość tlenu dostarczana jest w sposób naturalny, dzięki fotosyntezie. Najczęściej wystarcza to do prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów.

Może dojść do sytuacji, gdzie zużycie tlenu raptownie wzrośnie w wyniku śmierci jednej z ryb, zbyt dużej ilości pokarmu w wodzie czy resztek roślin. W takim przypadku do procesu gnicia i rozkładu niezbędny jest tlen. Nie należy dopuszczać do takich sytuacji. W tym celu trzeba dodatkowo napowietrzać wodę nocą.

Natlenienie wody w akwarium odbywa się na kilka sposobów. Można dokonać tego przez:

  • zewnętrzną pompkę z kamieniem,
  • zwiększenie ruchu powierzchni wody,
  • zastosowanie deszczownic,
  • wprowadzenie wewnętrznych filtrów z dyfuzorami.

Należy postępować rozważnie. Zbyt silne natlenienie wody za pomocą rozpylacza może doprowadzić do nadmiernego ubytku dwutlenku węgla. Dlatego warto pamiętać, że zawartość tlenu w wodzie ulega znacznym dobowym wahaniom. Jest on wytwarzany przez rośliny wyłącznie podczas dnia. W przypadku wody o temperaturze około 25OC zawartość tlenu powinna wynosić wieczorem około 8 mg/l. Natomiast rano co najmniej 4 mg/l.

Podsumowując natlenienie wody w akwarium potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania rybich okazów. Proces oddychania polega na wdechu tlenu i wydechu szkodliwego dwutlenku węgla. Wymiana gazowa jest prosta w wodach, które bogate są w tlen. W naturze najczęściej do przetrwania rybom w wodach ubogich w tlen służy narząd, który nazwany jest labiryntem. Występuje on u ryb z rodziny błędnikowców.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top