GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie
Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie zagraża zdrowiu i życiu ryb. Woda na naszej planecie jest podstawą wszelkiego życia. To również najważniejszy element świata podwodnego. Bez wody i tlenu ryby ani rośliny nie przeżyją w akwarium. Z tego względu należy utrzymywać wodę w dobrym, klarownym stanie.  

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie jest bardzo niebezpieczna dla rybich okazów. Zawartość tlenu w wodzie podlega dobowym wahaniom. Pierwiastek ten wytwarzany jest przez rośliny wyłącznie w ciągu dnia. Nie należy zapominać, że im wyższa temperatura wody, to tym mniej tlenu jest w stanie się w niej rozpuścić. Czasami w zbiorniku dochodzi do gwałtownego wzrostu tlenu.

Przyducha

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie może być spowodowana wieloma czynnikami. Następuje wówczas niedotlenienie ryb, które jest niebezpieczne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Przyducha to znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Zjawisko takie jest niekorzystne dla zdrowia ryb. Przedłużająca się przyducha może spowodować śmierć ryb przez uduszenie.

Przyczynami przyduchy najczęściej są:

  • niewystarczające natlenienie zbiornika, co często występuje przy wysokich temperaturach, powyżej 30oC,
  • przerybienie akwarium,
  • brudny i zaniedbany zbiornik z resztkami pokarmu czy roślin.

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie  prowadzi do zwiększonej wrażliwości ryb na wszelkie schorzenia, słabej kondycji i utraty zdolności do rozrodu. Objawem przyduchy jest odruch dziobkowania. Polega on na podpływaniu ryb pod powierzchnię wody i utrudnione oddychanie. Niejednokrotnie ryby wynurzają pysk ponad lustro wody. Należy regularnie odmulać dno zbiornika, usuwając resztki pokarmu czy roślin.

Napowietrzanie wody

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie w bujnie obsadzonych akwariach jest raczej rzadkością, gdyż rośliny produkują dostateczną ilość tlenu. Niektóre ryby potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym. Doskonałym przykładem są błędnikowce, które w tym celu wykorzystują narząd błędnikowy, zwany labiryntem. Poza tym wiele ryb tropikalnych przystosowana jest do wód o małej zawartości tlenu.

W zbiorniku, podobnie jak w środowisku naturalnym życiodajnego tlenu powinny dostarczać rośliny. Każde pompowanie powietrza do wody zmniejsza w zawartość dwutlenku węgla. Niekiedy jednak napowietrzanie wody jest konieczne. Zwłaszcza w nocy, kiedy rośliny przestają produkować tlen.

Do tego celu doskonale nadają się:

  • dyfuzory,
  • pompy membranowe.

Dyfuzory montowane są na wylocie filtra wewnętrznego bądź wychodzącym wężu filtra zewnętrznego. Przepływająca przez filtr woda zasysa powietrze z otoczenia i wtłacza do zbiornika. Dyfuzory wspomagają pracę bakterii aerobowych, które bytują na wkładzie filtrującym. Poza tym zastosowanie tych urządzeń nie powoduje dodatkowego zużycia prądu.

Pompy membranowe wykorzystane są przede wszystkim w zbiornikach pozbawionych roślinności i w akwariach dla narybku. Powietrze dostarczone jest do wody za pomocą kamienia natleniającego z doprowadzającym wężem. W razie awarii prądu, wąż powinien być wyposażony w zawór zabezpieczający. Chroni on mieszkanie przed zalaniem wodą.

W pomieszczeniu, gdzie znajduje się akwarium nie należy palić papierosów, ponieważ dym poprzez pompkę może dostać się do wody. Działanie napowietrzacza powoduje wzmożone falowanie lustra wody i zwiększenie powierzchni jego styku z powietrzem. W rezultacie dochodzi do intensywniejszej wymiany gazowej. Poza tym w celu zwiększenia zawartości tlenu w wodzie można zastosować deszczownice.

Gwałtowne zużycie tlenu

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie szkodzi rybom w ich rozwoju i prawidłowym bytowaniu. Pomiaru ilości tlenu można dokonać przy użyciu testów albo miernika, który nie jest tanim przyrządem. Bardzo ważna jest baczna obserwacja mieszkańców akwarium. Należy zachować wszelkie środki ostrożności w hodowli ryb, żeby nasze okazy były żywotne i zdrowe.

W niektórych przypadkach może nastąpić gwałtowne zużycie tlenu w wodzie. Przyczyną może być jedna z ryb, która niepostrzeżenie poniesie śmierć czy zbyt duża ilość pokarmu w zbiorniku. Tlenu zaczyna ubywać, gdyż potrzebny jest on do procesów rozkładu martwej ryby i gnicia roślin. Z tego względu dobrze jest nocą dodatkowo napowietrzać wodę.

Trzeba jednak zachować ostrożność przy natlenianiu wody, aby nie doszło do nadmiernego ubytku dwutlenku węgla.

W pomieszczeniu, gdzie umiejscowiony jest zbiornik nie wolno:

  • palić papierosów,
  • stosować aerozoli,
  • rozpylać wszelkich środków owadobójczych,
  • spajać cementem podwodnych grot,
  • wkładać do wody metalowych przedmiotów.

Zbyt niska zawartość tlenu w wodzie wpływa źle na samopoczucie ryb, a nawet może doprowadzić do ich śmierci. Należy dbać o czystość akwarium, nie dopuszczać do przerybiania i skutecznie natleniać wodę. Życie pod wodą to tajemniczy świat fauny i flory, który warto obserwować i podziwiać. Właściwie urządzony zbiornik i troskliwa opieka nad rybami przyniesie akwaryście wiele radości. Akwarystyka to wspaniałe hobby.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...