GeoZoo » Zoologia » Wegetarianie wśród zwierząt
Wegetarianie wśród zwierząt

Wegetarianie wśród zwierząt

Wegetarianie wśród zwierząt raczej nie należą do stworzeń drapieżnych. Świat fauny obejmuje dwie grupy: kręgowce i bezkręgowce. Kręgowce podzielone są na gromady: ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. W każdej erze nie brakowało zwierząt, których pokarmem były głównie rośliny.

Wegetarianie wśród zwierząt znajdują się w grupie kręgowców i bezkręgowców. Królestwo zwierząt jest najbardziej zróżnicowane pod względem gatunków. W grupie bezkręgowców występuje najwięcej gatunków. Najliczniejsze w tym obszarze są owady. Świat fauny występuje na całej kuli ziemskiej.

Dieta wegetariańska

Wegetarianie wśród zwierząt odżywiają się pokarmem pochodzenia roślinnego. Wegetarianizm wywodzi się z Indii. Jest to świadome wyłączenie z diety mięsa, owoców morza czy ryb. Produkty pochodzenia zwierzęcego są również wyeliminowane z diety lub ograniczone. Tego typu jadłospis jest oparty przede wszystkim na bazie roślin.

Posiłki sporządzane są głównie z owoców i warzyw. W dzisiejszych czasach rośnie popularność diety wegetariańskiej na naszej planecie Niektórzy wegetarianie również taką dietę próbują stosować u swoich czworonogów.

Wegetarianizm podzielony jest na:

  • Laktoowowegetarianizm, owolaktarianizm, który zezwala na jedzenie niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Można spożywać miód, jaja i mleko wraz z jego przetworami. Wyklucza z jadłospisu mięso w tym również ryby. Jest to najczęściej spotykana odmiana wegetarianizmu, szczególnie wśród Europejczyków.
  • Laktowegetarianizm, który wyklucza z diety nie tylko mięso i ryby, ale również jaja. Można jedynie spożywać mleko i jego przetwory.
  • Owowegetarianizm nie zezwalający na jedzenie mięsa ani ryb oraz przetworów mlecznych. Z produktów pochodzenia zwierzęcego można spożywać jaja.
  • Pescowegetarianizm, pesketarianizm, który polega na wyłączeniu ze swojej diety mięsa czerwonego i białego. Można jednak spożywać ryby, jaja, mleko i jego przetwory.   
  • Weganizm, który wyklucza z diety mięso w tym ryby i wszystkie produkty pochodzenia roślinnego. Opiera się jedynie na spożywaniu pokarmu roślinnego.

Zbilansowaną dietę wegetariańską dla psów można sporządzić samodzielnie. Natomiast dla kotów jest to mało prawdopodobne, ponieważ są to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne. Czynnikiem decydującym  o możliwości podawania czworonogom posiłku wegetariańskiego jest pokrycie zapotrzebowania  psów na białko.

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebne są czworonogom aminokwasy. Najlepszym źródłem jest białko pochodzenia zwierzęcego czyli całe jajo kurze. Najbardziej z tych wszystkich odmian wegetarianizmu nadaje się dla psa pescowegetarianizm

Wegetarianie wśród kręgowców

Wegetarianie wśród zwierząt znajdują się w każdej gromadzie kręgowców. Cechą charakterystyczną kręgowców jest szkielet wewnętrzny. Kręgowce dzielą się na 5 gromad, z której każda ma swoje roślinożerne zwierzęta.

Przykładami wegetarian wśród zwierząt są:

  1. Ssaki lądowe
    • Słoń afrykański
    • Alpaka
    • Panda wielka
  2. Ssaki morskie
    • Manat afrykański
  3. Ptaki
    • Koliberek hawański
  4. Ryby
    • Zbrojnik niebieski
  5. Gady
    • Żółw grecki
  6. Płazy
    • Kijanki żab

Słoń afrykański

Słoń afrykański jest największym żyjącym współcześnie ssakiem lądowym. Żyje on w stadach, które liczą nawet 50 sztuk. Preferują miejsca blisko wody, porośnięte drzewami. Zwierzęta te wyróżniają się trąbą, która jest narządem dotyku i węchu. Słoń afrykański osiąga wysokość  około 4 m, długość około 7 m i wagę 6 ton. Samice są mniejsze.

Słonie zamieszkują afrykańską sawannę. Zwierzęta te porozumiewają się między sobą dźwiękami, które nie są słyszalne dla ludzi. Jest zwierzęciem bezwzględnie roślinożernym. Dietę jego stanowią: liście, trawy, owoce, konary i gałęzie. Jest on typowym weganinem i zwierzęciem długowiecznym. Może żyć na wolności około 70 lat, a w niewoli nawet 80.

Panda wielka

Opieka nad ssakami drapieżnymi: Panda zjadająca listki z gałązki.

Panda wielka należy do rodziny niedźwiedziowatych. Żyje w zimnym i wilgotnym klimacie w Chinach. Długość jej ciała sięga 150 cm, a waga wynosi w granicach 75-115 kg. Jest jednym z niewielu drapieżników żywiących się pokarmem roślinnym. Musi zjadać dziennie dużo roślin nawet do 40 kg.

Głównie żywi się bambusem. Niekiedy uzupełnieniem diety pandy wielkiej są jajka, miód czy ryby. Do pandy wielkiej pasuje odmiana wegetarianizmu o nazwie pesketarianizm  Zwierzęta te najczęściej żyją samotnie. Ten gatunek narażony jest na wyginięcie.

Alpaka

Wegetarianie wśród zwierząt - Alpaka

Alpaka należy do rodziny wielbłądowatych i pochodzi z Południowej Ameryki. Może ona osiągnąć długość 150 cm i wysokość 100 cm. Masa ciała może wynieść 85 kg. Ssaki te są udomowione i hodowane najczęściej dla wełny. Są to zwierzęta stadne.   

Wyglądem podobne do lam. Szybko przystosowują się do panujących warunków i dlatego coraz częściej hodowane są w Europie. Alpaki są bezwzględnie roślinożerne. Z tego powodu można je zaliczyć do weganów. Alpaki mogą dożyć do 25 lat.

Manat afrykański

Wegetarianie wśród zwierząt - Manat afrykański

Manat afrykański należy do rzędu brzegowców i rodziny manatowatych. Występuje w wodach Zachodniej Afryki i rzekach, które wpadają do Oceanu Atlantyckiego. Jest to olbrzymi ssak wodny o długości 3,5 m i wadze około 500 kg. Ich zasadniczym pożywieniem są rośliny wodne.

Niekiedy żerują na polach ryżowych, dla tego uważane są za szkodniki. Dorosły osobnik może spożyć rocznie 8 tysięcy kg roślin. Manat afrykański jest gatunkiem chronionym. Największym jego wrogiem są ludzie, trudniący się kłusownictwem.

Koliberek hawański

Koliberek hawański

Koliberek hawański jest nie tylko wegetarianinem, ale również najmniejszym ptakiem na świecie. Waga jego wynosi około 1,8 grama. Pochodzi z rodziny kolibrowatych i podrodziny kolibrów. Koliberek  jest gatunkiem endemicznym Kuby. Najczęściej żywi się nektarem z aloesów czy malw. Żyje około 8 lat. Jest to gatunek sklasyfikowany, jako bliski zagrożeniu.

Przeczytaj o: Koliberek hawański

Zbrojnik niebieski

Zbrojnik niebieski
Készítette: Emőke Dénes – kindly granted by the author, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89005014

Zbrojnik niebieski  jest z rzędu sumokształtnych i rodziny zbrojnikowatych. Bytuje on w wodach Brazylii i Gujany. Dorasta do 13 cm. Dorosły samiec posiada charakterystyczne wąsiki. Pobiera pokarm z dna  akwarium. Dietą jego są glony i resztki pokarmu. Powinien otrzymywać suchą karmę w tabletkach i warzywa oraz parzone płatki owsiane. W akwarystyce jest docenianą i często hodowaną rybą.

Żółw grecki

Wegetarianie wśród zwierząt - Żółw grecki

Żółw grecki należy do rodziny żółwi lądowych. Zamieszkuje on na terenach basenu Morza Śródziemnego. Najczęściej bytuje na obszarach Francji, Grecji, Turcji, Włoch, Albanii, Macedonii i Rumuni. Żółw grecki posiada charakterystyczny pancerz. Samica dorasta do 30 cm, a samiec do 25. Masa jego ciała wynosi około 1 kg. Jest zwierzęciem roślinożernym. Preferuje soczyste łodygi, liście, zioła, kwiaty. Jest on typowym weganinem. Długość jego życia sięga około 40 lat.

Kijanki żab

Wegetarianie wśród zwierząt - Kijanki żab

Kijanki żab w większości gatunków są roślinożerne. Żerują na miękkiej i rozkładającej się materii roślinnej. Jelito ich jest najczęściej długie i spiralne w celu skutecznego trawienia materii organicznej. Wyposażone są one w linię  boczną, ogony i skrzela, które nie występują u wszystkich dorosłych płazów. Kijanki ropuch mają kształt kuliste z bocznie spłaszczonym ogonem. Niewiele gatunków żab ma mięsożerne kijanki. Po przeobrażeniu kijanek zmienia się ich dieta i zaczynają oddychać powietrzem.


Wegetarianie wśród bezkręgowców

Wegetarianie wśród zwierząt znajdują się również w świecie bezkręgowców. Zwierzęta te wyróżniają się brakiem szkieletu wewnętrznego. Bezkręgowce opanowały wszystkie kontynenty, morza, oceany i wody śródlądowe. Występują one we wszystkich środowiskach, nawet tych nieprzyjaznych bytowaniu. Najwięcej zwierząt roślinożernych jest wśród bezkręgowców.

Podsumowując wegetarianie wśród zwierząt pochodzą często z odmiennych środowisk i należą do rozmaitych rodzin. Przede wszystkim różnią się między sobą wzrostem, wyglądem, zachowaniem i wymaganiami. Dla świata fauny człowiek stanowi największe zagrożenie. Z tego względu wiele zwierząt zagrożone jest wyginięciem. Niektóre okazy wpisane są w rejestr Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]