GeoZoo » Zoologia » Najpopularniejsze zwierzęta domowe
Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Najpopularniejsze zwierzęta domowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród hodowców. Świat fauny występuje na każdym kontynencie. Zwierzęta zajmują rozmaite środowiska w przyrodzie. Często na zakup zwierzęcia decydują się rodziny z małymi i większymi dziećmi.

Najpopularniejsze zwierzęta domowe goszczą w polskich domach i cieszą się największym zainteresowaniem wśród Polaków. W samej czołówce znajdują się drapieżniki czyli pies i kot. Nie brakuje miłośników gryzoni, ptaków, ryb akwariowych, gadów czy zajęczaków. Wiele rodzin trzyma w domu niejedno zwierzątko.

Zwierzęta domowe w Polsce

Najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce często towarzyszą w codziennym życiu człowieka i są członkami rodziny. Niejednokrotnie decydują się na nie rodziny z dziećmi, osoby samotne, a także seniorzy. W Polsce na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych zwierząt domowych zdecydowanie znajduje się pies, a na drugim kot. Nie brakuje również hodowli rasowych czworonogów zarówno psich, jak i kocich.

Pies

Najinteligentniejsze zwierzęta świata - Pies

Pies to wspaniały przyjaciel człowieka, zajmujący w naszym kraju pierwsze miejsce pod względem popularności. Potrafi kochać szczerze, jest wierny i bezinteresowny. Poza tym jest za wszystko wdzięczny. Docenia wspólne z człowiekiem zabawy i spacery oraz ulubione posiłki i przysmaki.

Psy współcześnie przebywają w dwóch światach: ludzi i zwierząt. Niejednokrotnie integrują się z innymi psami i stworzeniami.

Muszą również komunikować się z człowiekiem, zwłaszcza ze swoim opiekunem. Psy telepatycznie wyczuwają ludzki nastrój i zamiary. Zwierzęta te są niesamowicie inteligentne. Między człowiekiem a psem często nawiązuje się niezwykła więź. Nie tylko pies rasowy, ale również mieszaniec czy kundelek może być świetnym towarzyszem i przyjacielem człowieka.

Kot

Spacer z kotem

Kot zajmuje w Polsce drugie miejsce po psie pod względem popularności. Podobnie jak większość zwierząt domowych przeszedł długi proces oswajania. Na przestrzeni lat ludzie otaczali się kotami, raz budowali dla nich świątynie i je czcili uznając za bóstwa. Następnym razem palili na stosach uważając koty za wcielenie diabła. Koty nie należą do zwierząt stadnych, w związku z czym lubią również przebywać w samotności, o czym należy pamiętać.

Nie oznacza to jednak, że nie lubią towarzystwa człowieka, wręcz przeciwnie chcą być częścią naszego życia. Niejednokrotnie próbują zwrócić na siebie uwagę, kiedy czują się samotne i zaniedbane. Dachowce odznaczają się różnorodnością charakterów. Można takiego kota przygarnąć do swojego domu, za co będzie nam bardzo wdzięczny.

Koty są zwierzętami niezwykle zwinnymi, skaczącymi na duże odległości.

Niektórzy ludzie trzymają w domu psa i kota i różne zwierzęta. Inni z powodu częstych wyjazdów i braku wolnego czasu decydują się na mniej kłopotliwe zwierzęta i tańsze w utrzymaniu. Psa jak wiadomo trzeba codziennie wyprowadzać na spacer, a inne zwierzęta wystarczy tylko karmić i doglądać. Z tego względu wiele osób decyduje się na inne stworzenia.

Do najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce oprócz psa i kota należą:

  • Gryzonie
  • Ptaki
  • Ryby akwariowe
  • Gady
  • Zajęczaki

Gryzonie

Podział gryzoni

Gryzonie są w polskich domach bardzo popularne, ponieważ nie trzeba z nimi wychodzić na spacer. Poza tym nie są kłopotliwe w hodowli i tanie w utrzymaniu. Koszt zakupu gryzonia również nie jest wysoki. Do najpopularniejszych gryzoni w naszej ojczyźnie należą: chomik, świnka morska, myszy i szczury. Wiele gryzoni nie żyje długo, a więc pozostaje żal po ich stracie. Najinteligentniejszymi gryzoniami są szczury, dlatego cieszą się w hodowli dużą popularnością. Szybko można je nauczyć różnych sztuczek i są łatwe do oswojenia.

Ptaki

Podział ptaków

Ptaki są w Polsce bardzo często trzymanymi w domu zwierzętami. Niektórym ptakom wystarczy klatka i nie trzeba hodować ich w pokaźnej wolierze. Te stworzenia również nie trzeba wyprowadzać na spacer. Muszą mieć jednak odpowiednią dietę i warunki do życia. Niektóre gatunki ptaków są bardzo kosztowne, a inne niedrogie. Najczęściej z ptaków hodowane są papugi ze względu na umiejętność powtarzania zasłyszanych dźwięków i ludzkiej mowy. Obok papug bardzo często zwierzętami domowymi są kanarki. Trzymane są zwłaszcza samce ze względu na swój przepiękny i melodyjny śpiew.

Ryby akwariowe

Żółta ryba w akwarium

Ryby akwariowe to często hodowane zwierzęta zwłaszcza przez akwarystów. Najczęściej trzymane są małe okazy ze względu na niższy koszt utrzymania. Do niedużych ryb nie potrzeba ogromnego akwarium. Wraz z rybami często hodowane są ślimaki. Najbardziej popularnymi rybami są: gupik pawie oczko, złota rybka, danio pręgowany, mieczyk Hellera, żaglowiec skalar, ślepczyk jaskiniowy, zwinnik Blehera, Modrook Gertrudy, kardynałek chiński, gurami księżycowe.

Gady

Gady

Gady coraz częściej hodowane są w polskich domach. W naturze występują one na całym świecie poza Antarktydą. Najliczniej zamieszkują kraje o klimacie ciepłym i gorącym. Występują na lądach w morzach i oceanach. Nie brakuje wśród Polaków miłośników gadów. W przypadku tych zwierząt najbardziej popularne z nich to: żółwie. W wielu domach coraz częściej hodowane są również jaszczurki, którym trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia.

Zajęczaki

Króliczek miniaturowy

Zajęczaki nazywane są również zającokształtnymi. Zamieszkują one w naturze wszystkie kontynenty. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym. Zwierzęta te są wyłącznie roślinożerne. Spośród zajęczaków w Polsce przoduje króliczek miniaturowy ze względu na swoje małe rozmiary i długość życia. Króliczki dożywają nawet 10 lat. Poza tym zakup jego nie jest kosztowny, ani nie jest drogie jego utrzymanie. Młode osobniki są łatwe do oswojenia. Króliczek miniaturowy w hodowli nie jest zwierzęciem wymagającym.


Najpopularniejsze zwierzęta domowe polecane są miłośnikom świata fauny. Niecodzienne umiejętności zwierząt i często ich niezwykły wygląd wzbudzają ludzką ciekawość. Nie wszystkie zwierzęta domowe mamy obowiązek szczepić. Przed zakupem żywych istot trzeba posiadać wiedzę na temat kupionego gatunku.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top