GeoZoo » Zoologia » Zajęczaki
Zajęczaki

Zajęczaki

Zajęczaki nazywane są również zającokształtnymi. To królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ssaki. Należą one do podgromady żyworodnych i infragromady łożyskowców. Rząd  zajęczaków zamieszkuje wszystkie kontynenty. Do Nowej Zelandii i Australii zostały sprowadzone przez ludzi, gdzie stały się plagą.  

Zajęczaki żyją na całym świecie w środowisku naturalnym. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym. Zwierzęta te są wyłącznie roślinożerne. Większość z nich żyje w środowisku naturalnym, a niektóre gatunki w niewoli. Na wolności zamieszkują obszary leśne, górskie i otwarte.

Cechy charakterystyczne zajęczaków

Zajęczaki zaliczane były dawniej do rządu gryzoni. W 1912 roku paleontolog specjalizujący się w dziedzinie kręgowców James Williams Gidley zaproponował przeniesienie zajęczaków do oddzielnego rzędu. Wziął pod uwagę ich uzębienie i kończyny. W ten sposób z biegiem lat został stworzony osobny rząd pod nazwą zajęczaki. Swoim zasięgiem obejmują one około 80 gatunków.

W Polsce żyją trzy gatunki zającokształtnych. Ssaki te pochodzą z dwóch rodzin: szczekuszkowatych i zającowatych. Szczekuszki są malutkimi zwierzątkami, gdzie sporadycznie ich długość przekracza 15 cm. Zającokształtne prowadzą samotny tryb życia bądź żyją w koloniach. Większość z nich prowadzi naziemny styl życia, ale istnieją gatunki kopiące nory.

Najmniejszym zajęczakiem jest szczekuszka, a największym zając szarak. Rozmnażają się one  2-3 razy do roku. Samica chodzi w ciąży od 26 do 42 dni. Średnio na świat przychodzi 5 młodych. Zającokształtne są roślinożernymi zwierzętami łożyskowymi. Niektóre gatunki są zwierzętami łownymi. Podstawowym ich jedzeniem jest siano i gałązki, które również służą do ścierania, całe życie rosnących siekaczy.

Kończyny tylne tych zwierząt służą do wykonywania skoków. Zwierzęta te prowadzą nocny lub dzienny tryb życia i wszystkie gatunki poruszają się skokami. Nie należą do zwierząt hałaśliwych. Przeważnie wydają ciche dźwięki. Tylko króliki w sytuacji śmiertelnego zagrożenia potrafią wydawać głośne odgłosy, które przypominają krzyk małego dziecka.

Zajęczaki

Anatomia zajęczaków

Zającokształtne to małe lub średnie ssaki. W przeciwieństwie do gryzoni posiadają w szczęce dwie pary siekaczy, natomiast w żuchwie jedną. Nieustannie rośnie jedna para siekaczy w górnej szczęce i druga w dolnej. Zęby przedtrzonowe i trzonowe są w zwartym rzędzie. Zajęczaki rozdrabniają pokarm okrężnymi ruchami szczęki, podczas gdy gryzonie ruszają żuchwą w przód i tył. Zajęczaki mają biały odcień zębów.

Stworzenia te wyróżniają się rozciętą górną wargą, nazywaną „zajęczą wargą”. Posiadają w większości duże i długie uszy. Przednie kończyny tych zwierząt mają 5 palców, natomiast tylne w granicach 4-5, które wyposażone są w pazury. Przednie kończyny są znacznie krótsze od tylnych. Mają krótki ogon, który pokryty jest futrem.

Zajęczaki posiadają dobry węch i słuch.

Wyposażone są w odmienny układ trawienny, niż gryzonie. Posiadają dwuetapową metodę trawienia pokarmu. Kał ich jest dwa razy wydalany, gdzie pierwszy w formie miękkiej jest powtórnie spożywany. Po raz drugi wydalane odchody mają konsystencję twardych bobków i nie są powtórne zjadane. Ciało zajęczaków pokryte jest miękkim i gęstym futrem.

Podsumowując zajęczaki w środowisku naturalnym żyją krócej i niektóre z nich należą do gatunków zagrożonych. Dla ludzi wiele z nich jest źródłem pokarmu. Cenione jest również ich futro. Z zającokształtnych został udomowiony królik. Zarówno zające, jak i króliki znane są z wielu bajek i podziwiane szczególnie przez dzieci.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...