GeoZoo » Zoologia » Opieka nad króliczkiem miniaturowym
Opieka nad króliczkiem miniaturowym

Opieka nad króliczkiem miniaturowym

Opieka nad króliczkiem miniaturowym nie jest skomplikowana. Wystarczy stworzyć w domu odpowiednie warunki bytowania i właściwie karmić zwierzątko. Poza tym codziennie należy poświęcić zajęczakowi określoną ilość czasu. Króliczek miniaturowy polecany jest miłośnikom zwierząt, a szczególnie zajęczaków.

Opieka nad króliczkiem miniaturowym powinna być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. W dzisiejszych czasach w różnych krajach na naszej planecie istnieją organizacje, które zrzeszają miłośników i hodowców króliczków miniaturowych. Wiele oficjalnie uznanych ras posiada swoje rodowody. Pozwalają one określić pochodzenie królików na kilka pokoleń wstecz.

Mieszkanie króliczka

Opieka nad króliczkiem miniaturowym przekłada się na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Tego zajęczaka należy trzymać w odpowiednio dużej klatce, która będzie jego mieszkaniem. To właśnie w tym pomieszczeniu stworzenie to spędzi większość swojego życia. Dobrym rozwiązaniem jest metalowa bądź częściowo plastikowa klatka.

Pomieszczenie dla jednego króliczka powinno mieć wymiary: 100 x 50 x 40 cm. W klatce o odpowiedniej konstrukcji i wymiarach króliczek miniaturowy będzie czuł się dobrze. Klatka nie może być mała, ponieważ nie będzie mógł się w niej swobodnie poruszać. Z tego względu będzie miał nadwagę i może być otyły.

Dobrym rozwiązaniem są klatki z głęboką plastikową podstawą. Pomieści ona podłoże, naczynie do pokarmu i wody, a także miejsce na toaletę. Na takiej podstawie zamontowana jest metalowa nadstawka zrobiona z prętów. Posiada ona zwykle drzwiczki boczne lub górne, które mogą znajdować się również w obu tych miejscach.

Klatkę należy postawić w miejscu mało ruchliwym. Doskonale nadaje się do tego narożnik pokoju. Królik nie powinien narażony być na przeciągi. Klatka wymaga podłoża. Ściółką mogą być grube, drewniane wióry. Na taką warstwę w miejscu przeznaczonym na legowisko, dobrze jest dodatkowo położyć trochę siana i często je wymieniać.

Podłoże należy wymieniać raz na kilka dni. Raz w miesiącu w mieszkaniu zajęczaka trzeba przeprowadzić gruntowny porządek czyli dezynfekcję. Mieszkaniem króliczka miniaturowego w żadnym wypadku nie może być akwarium po rybkach czy innych zwierzętach. Należy pamiętać, że króliczek miniaturowy aktywny jest całą dobę.

Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego

Wyposażenie klatki

Opieka nad króliczkiem miniaturowym wymaga wiedzy i dyscypliny. Mieszkanie naszego podopiecznego trzeba odpowiednio wyposażyć.

W klatce powinny znajdować się:

  • Karmnik, na karmę granulowaną najlepiej nadaje się ciężka ceramiczna miseczka z niskimi bokami i płaskim dnem. Naczynie powinno być stabilne czyli trudne do wywrócenia. Siano i zielonkę umieszcza się w miejscu, gdzie króliczek nie będzie mógł po nich biegać. Świetnie do tego nadaje się metalowa drabinka, którą trzeba przymocować do ścianki klatki. Za nią umieszczamy pokarm.
  • Poidełko, królik musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej. Najlepszym rozwiązaniem jest umocowanie do prętów klatki poidełka kulkowego. Złożone jest ono z pojemnika plastikowego na wodę z metalową rurką i umieszczenie w niej metalowej kulki. Poidełko należy regularnie myć. Wszelkie naczynia dostępne są w sklepach zoologicznych.
  • Toaleta dla królika, które jest bardzo czystym zwierzęciem. Swoje potrzeby zwykle załatwia w jednym przeznaczonym do tego miejscu. Do klatki należy wstawić niski pojemnik. Trzeba go wypełnić granulatem trocinowym, żeby wchłaniał mocz. Królik szybko przyzwyczaja się do swojej toalety, w której będzie wydalał mocz, a nawet kał. Można również użyć żwirku dla kota.
  • Legowisko, które jest niezbędne, aby króliczek czuł się w swoim mieszkaniu bezpiecznie i dobrze.
  • Zabawki, które zminimalizują nudę królika i znajda mu zajęcie. Mogą być do tego wykorzystane: namioty, kule na siano i zielonkę, kule z trawy czy wikliny, patyki, a także miękkie maskotki.

Króliczek miniaturowy powinien mieć możliwość systematycznego wychodzenia z klatki . Należy zwierzątko sukcesywnie wypuszczać  w celu swobodnego biegania w domu. Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych. Wypuszczenie z klatki króliczka powinno odbywać się pod ludzkim nadzorem. Nie może być narażony na przeciągi.

Zabiegi pielęgnacyjne

Opieka nad króliczkiem miniaturowym dotyczy również jego zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja tego zwierzęcia jest bardzo łatwa. Wystarczy obserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie króliczka. Trzeba pamiętać również o uszach i pazurach. Zbyt długie pazury należy skrócić. Jeżeli nie znamy się  na tym zabiegu, to trzeba udać się do lecznicy dla zwierząt.

Natomiast w przypadku królika z długą sierścią trzeba ją regularnie czesać. Doskonale nadaje się do tego, mała i metalowa szczotka z cienkimi drucikami. W sklepach zoologicznych dostępne są szczotki do czesania kotów, które również nadają się dla królików. Od małego zwierzątko powinno przyzwyczajone być  do czesania. Najlepiej wziąć króliczka na kolana, podać smakołyk i jednocześnie czesać jego futerko.  

Opieka nad króliczkiem miniaturowym przekłada się na długość jego życia. Poza podstawą i dużą klatką królik powinien mieć jeszcze jedną mniejszą, tzw. „transportówkę”. Potrzebna jest ona do zabrania królika na wczasy bądź do lekarza weterynarii. Można ją również wykorzystać przy sprzątaniu czy dezynfekcji mieszkania pupila.

Opieka nad króliczkiem miniaturowym to ciekawe hobby. Zwierzęta te w Polsce nie są tak popularne, jak w innych europejskich krajach. W wielu państwach organizowane są wystawy króliczków. Te małe zwierzęta są tam podziwiane przez zwiedzających i ocenianie przez sędziów. W polskich sklepach zoologicznych nie brakuje w sprzedaży tych zwierząt. Króliczek miniaturowy polecany jest rodzinom ze starszymi dziećmi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]