GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad myszochomikiem afgańskim
Opieka nad myszochomikiem afgańskim

Opieka nad myszochomikiem afgańskim

Opieka nad myszochomikiem afgańskim nie jest trudna ani czasochłonna. Potrafi on sam zadbać o swoją higienę, czyszcząc regularnie swoje pazurki i futerko. Myszochomik afgański trzymany w odpowiednich warunkach choruje sporadycznie.

Opieka nad myszochomikiem afgańskim przekłada się na jego dobrostan. Gryzoń ten jest bardzo ciekawski. Lubi zwiedzać otoczenie, co należy mu to umożliwić. Trzymany w domu powinien mieć stworzone odpowiednie warunki do życia. Nie jest wskazana kąpiel wodna gryzonia, ponieważ może być przyczyną jego przeziębienia.

Mieszkanie myszochomika z wyposażeniem

Opieka nad myszochomikiem afgańskim wiąże się z zakupem najlepiej terrarium albo akwarium, które należy przykryć drobną siatką. Pomieszczenie dla gryzonia powinno zostać umieszczone w miejscu pozbawionym przeciągów. W warunkach domowych najlepiej trzymać parę myszochomików.

Wymiary akwarium lub terrarium dla pary myszochomików afgańskich powinny wynosić co najmniej: 60 x 30 x 35 cm. W sklepach zoologicznych nie brakuje klatek dla małych gryzoni z pełnym wyposażeniem. Najlepiej jak ściółka w terrarium ma 10-centymetrową warstwę. Może to być torf zmieszany z trocinami, suchymi liśćmi, korą i sianem.

W pomieszczeniu dla myszochomików nie powinno zabraknąć licznych kryjówek. Mogą to być rurki PCW, a najlepiej z naturalnych pni i tekturowe tunele. Należy również umieścić domek z grubymi, drewnianymi ściankami. Można go zastąpić małą doniczkę, która powinna posiadać wycięty bok i być odwrócona do góry dnem.

Zwierzątko to jest  bardzo ruchliwe, dlatego wskazany jest kołowrotek o pełnej bieżni. W sklepie zoologicznym sprzedawane są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Dobrym rozwiązaniem są także rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. Trzeba również zapewnić liany, konary i korzenie.

Myszochomik afgański uwielbia piaskowe kąpiele, które należy podopiecznemu umożliwić. Jest to jego ulubione zajęcie. W klatce 2 czy 3 razy w tygodnie powinno zostać umieszczone naczynie z czystym piaskiem, gdzie będą tarzały się gryzonie. Po piaskowej kąpieli myszochomik afgański otrzepuje futerko, które nie potrzeba szczotkować.

Bezpieczny dom

Opieka nad myszochomikiem afgańskim powinna być nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością. Można umilić zwierzątku życie poprzez wypuszczenie go z klatki. Ciekawski myszochomik z natury będzie zwiedzał mieszkanie, zaglądając do wszelkich zakamarków.

Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pokoju, który pozbawiony jest mebli lub stoją one blisko ściany. Zapobiega to zaklinowaniu się podopiecznego między regałami. Zabezpieczone powinny być przede wszystkim wszystkie elektryczne kable, aby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia.

Drzwi pomieszczenie, gdzie biega myszochomik afrykański należy zamknąć. W ten sposób uniemożliwiona jest ucieczka gryzonia, którego trudno byłoby znaleźć w całym domu. Myszochomik potrafi ukryć się w najmniejszym zakamarku mieszkania. W pokoju, w którym biega zwierzątko, wszyscy domownicy powinni się ostrożnie przemieszczać.

Opieka nad myszochomikiem afgańskim nie jest pracochłonna. Należy jednak regularnie sprawdzać wygląd i zachowanie gryzonia, które nie powinno odbiegać od normy. Jest to delikatne stworzenie, dlatego należy izolować od niego psa, a zwłaszcza kota. Poza tym nie wolno nigdy chwytać myszochomika za ogon.

W takiej sytuacji będzie przestraszony i zestresowany. Posiada możliwość zrzucania z ogona skóry w obronnym odruchu. W takim przypadku na odsłoniętych tkankach często powstają rany, które szybko mogą zostać zakażone. Niekiedy dochodzi do naderwania kręgów ogonowych, co kończy się amputacją ogona przeprowadzoną przez lekarza weterynarii.

Higieniczne warunki bytowania

Opieka nad myszochomikiem afgańskim polega na przestrzeganiu regularnych zabiegów higienicznych. Wszelkie naczynia i dozowniki należy utrzymywać w należytej czystości. Trzeba regularnie podawać czystą i świeżą wodę oraz usuwać resztki niezjedzonego, miękkiego pokarmu.

Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez stęchlizny ani zagrzybienia. Ponadto trzeba systematycznie sprzątać kuwetę. Gryzonie swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu. Przede wszystkim należy regularnie wymieniać podłoże w terrarium.

Ściółka nigdy nie powinna być zawilgocona. Przed jej wymianą musimy umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Higieniczne warunki pozwolą zwierzęciu cieszyć się dobrym zdrowiem. Myszochomiki są bardzo żywotne i wysoko skaczą. Zdrowe osobniki posiadają niewyczerpane zasoby energii.

Podsumowując opieka nad myszochomikiem afgańskim przekłada się na stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zdrowy gryzoń jest bystry, bardzo ruchliwy oraz niezwykle zwinny i szybki. W dobrych warunkach domowych dożywa zwykle 5 lat. Myszochomikowi trzeba stworzyć bezpieczny dom, dostarczając mu odpowiednią dawkę wrażeń.