GeoZoo » Ryba » ROŚLINY W AKWARIUM
Rośliny w akwarium

ROŚLINY W AKWARIUM

Rośliny w akwarium nie są tylko jego najważniejszą ozdobą, ale przede wszystkim produkują tlen, zwiększając jego ilość w wodzie. Dzięki temu rośliny przyczyniają się do lepszej kondycji ryb. Poza tym są żywymi filtrami biologicznymi, ponieważ zużywają liczne szkodliwe substancje wydalane przez ryby.

Rośliny w akwarium pełnią w nim szereg ważnych funkcji. Podczas urządzania akwarium należy posadzić ich dosyć dużo. Akwariowe okazy trzeba prawidłowo rozmieścić w podwodnym świecie. Należy je posadzić w zbiorniku lub umieścić w nim rośliny pływające. Rośliny prawidłowo funkcjonują w akwarium, jeżeli są regularnie pielęgnowane. Prawidłowe rozmieszczenie roślin wymaga fachowej wiedzy. 

Rozmieszczenie roślin

Rośliny w akwarium wymagają odpowiedniego rozmieszczenia  w zależności od ich wielkości. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wysokie rośliny, np. łodygowe, które powinny być umieszczone z tyłu zbiornika, natomiast niższe okazy z przodu. W ten sposób lepiej można obserwować ryby czy ukryć urządzenia techniczne w zbiorniku.

Przed posadzeniem roślin należy wyjąć je z doniczek i pozbyć się wszelkich dodatków, np. drutu czy gąbki. Korzenie roślin rozetowych powinny zostać przycięte na długość trzech lub czterech cm. W dalszej kolejności trzeba zrobić palcami dołek w podłożu i umieścić w nim sadzonkę.

Powinien być widoczny fragment szyjki korzenia. 

Zagłębienie należy zasypać żwirem i delikatnie docisnąć, a następnie lekko pociągnąć roślinę do góry, aby jej zagięte korzenie mogły się wyprostować. Rośliny łodygowe umieszcza się w gruncie pojedynczo, sadząc je w większych grupach.

Koniecznie trzeba uważać, żeby przy sadzeniu okazów nie doszło do zmiażdżenia łodygi.

Paproć jawajska czy anubiasy rosną na innych roślinach, dlatego trzeba je przytwierdzić do elementów dekoracyjnych, m.in. do korzeni czy kamieni. Do przywiązania najbardziej odpowiednia jest mocna rozpuszczalna nić lub żyłka nylonowa. Przytwierdzenie roślin powinno być wykonywane delikatne, żeby nie doszło do ich uszkodzenia.

Akwarium

Rośliny pływające

Rośliny w akwarium nie wszystkie wymagają sadzenia, ponieważ niektóre swobodnie unoszą się na wodzie. Należą do nich rośliny pływające, które tworzą dla ryb żyjących pod powierzchnią wody niezastąpioną kryjówkę. Rośliny tego rodzaju potrzebują określonej przestrzeni, dlatego trzeba zachować odpowiedni odstęp pomiędzy lustrem wody, a pokrywą zbiornika.

Rośliny pływające nie powinny być umieszczane zbyt gęsto, ponieważ będą pochłaniały większość światła, którego w rezultacie może zabraknąć pozostałym roślinom. Rozrost roślin pływających należy kontrolować, a w razie potrzeby systematycznie je przerzedzać. Trzeba pamiętać również, że rośliny te przeważnie nie lubią silnego prądu wodnego.

Pielęgnacja roślin

Rośliny w akwarium wymagają starannej i systematycznej pielęgnacji. Świeżo posadzone rosną dopiero po jednym czy dwóch tygodniach. Ukorzenienie niektórych okazów można przyspieszyć ogrzewając dno zbiornika. W początkowym okresie raczej nie powinno stosować się nawozu. Jest on potrzebny w późniejszym czasie, zwłaszcza żelazo podczas wytwarzania liści.

Nawóz nie powinien być stosowany w nadmiarze, gdyż korzystają z niego nie tylko rośliny, ale także glony.

Nawozy można nabyć: w płynie, w tabletkach, kulkach czy pałeczkach. Umieszcza się je w pobliżu roślin o pokaźnych korzeniach. W takiej formie następuje stopniowe uwalniane nawozu bezpośrednio do roślin.

Ryby akwariowe

Pielęgnując i rozmnażając rośliny należy wykonywać następujące czynności:

  • regularnie podmieniać wodę,
  • systematycznie dostarczać nawóz, który wzbogacony jest w żelazo,
  • regularnie kontrolować i w miarę potrzeby uzupełniać poziom wody w zbiorniku,
  • stopniowo podcinać od dołu łodygowe rośliny,
  • systematycznie skracać rośliny łodygowe, które szybko rosną,
  • posadzić ponownie odcięte pędy,
  • regularnie kontrolować rośliny rozetowe, które posiadają liczne rozłogi,
  • posadzić ponownie odcięte rozłogi,
  • usuwać obumarłe i obrośnięte glonami liście,
  • odmładzać roślinność w akwarium od czasu do czasu.

Rośliny w akwarium nie są proste do prawidłowego rozmieszczenia i pielęgnacji. Przed przystąpieniem do pracy najlepiej wykonać projekt obsadzenia akwarium. Posiadając specjalistyczną wiedzę i doświadczenie można stworzyć harmonijny i efektowny obraz podwodnego świata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top