GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryba z największą ilością zębów
Ryba z największą ilością zębów

Ryba z największą ilością zębów

Ryba z największą ilością zębów zamieszkuje północno-zachodnie wybrzeża Pacyfiku od Alaski po Kalifornię w Stanach Zjednoczonych. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: kręgowców, gromady: promieniopłetwych i rzędu: skorpenokształtnych.

Ryba z największą ilością zębów to duża ryba. Jest to gatunek z rodziny terpugowatych, rodzaju Ophiodon i gatunku ofiodon (ophiodon elongatus). Jest to specyficzna ryba o nietypowej barwie mięsa. Posiada różne zabarwienie. Może przybierać barwę niebieską, zielonkawą i szarą. Niebieskie mięso ma zaledwie około 20% tych ryb. Pod wpływem gotowania mięso traci swój odcień.

Wgląd zewnętrzny

Ryba z największą ilością zębów dorasta do 152 cm długości. Masa jej ciała wynosi około 60 kg. Głowa pozbawiona jest łusek. Posiada duże usta ze szczękami, w których znajdują się setki, małych i spiczastych zębów przeplatanych większymi zębami.

Nie tylko zęby są ostre, ale także jej skrzela. Kolce grzbietowe naliczono w granicach 24-27, natomiast odbytu są trzy. Ilość kręgów waha się w przedziale 55-59.  Miękkich promieni grzbietowych i odbytu jest od 21 do 24. Ryba z największą ilością zębów dożywa do 25 lat.

Ryba z największą ilością zębów

Uzębienie ryby ofiodon

Ryba z największą ilością zębów jest rybą drapieżną, posiadającą przeważnie 555 zębów, z których średnio 20 wymienianych jest codziennie. W przedniej części wskaźnik wymiany zębów jest zmniejszony w stosunku do tylnej. Drobnymi zębami pokryte jest twarde podniebienie i cała jama gębowa.

Na miejsce utraconych zębów odrastają nowe w tym samym miejscu i tej samej wielkości. Ofiodony nie mają siekaczy, kłów, zębów przedtrzonowych czy trzonowych, tak jak inne zwierzęta czy ludzie. Mają one zestawy szczęk z bardzo licznymi, ale malutkimi zębami.

Ofiodony posiadają szczęki gardłowe z zębami które wykorzystują do żucia pokarmu. Wielkość i lokalizacja zębów zależy od pełnionych funkcji.

Badania zostały przeprowadzone na 20 rybach przez naukowców z Uniwersytetu w Południowej Florydzie i z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Ofiodony umieszczono w zbiorniku z wodą zabarwioną na czerwono. Następnie ryby zostały przeniesione do wody o barwie zielonej. Uzębienie ofiodonów miało taką barwę jak kolor wody. Na tej podstawie naukowcy policzyli stosunek zębów czerwonych do zielonych i wiedzieli ile ofiodon traci zębów dziennie.

Zachowanie i temperament

Ryba z największą ilością zębów żyje w wodach Pacyfiku na głębokości do około 430 m.  Dorosłe osobniki bytują w pobliżu skał przybrzeżnych. Natomiast młode występują w piaszczystym bądź mulistym dnie zatok, a także na terenach przybrzeżnych. Pożywieniem dorosłych ofiodonów są przede wszystkim inne mniejsze ryby.

Zwierzęta te nie gardzą również ośmiornicami i kałamarnicami oraz skorupiakami. Pokarmem młodych osobników są nieduże skorupiaki i widłonogi. Samica składa jaja w szczelinach pod skałami, których pilnuje samiec aż do wyklucia potomstwa.

Ryba z największą ilością zębów jest postrachem dla innych mniejszych ryb. Połowy tych ryb odbywają się ze względu na bardzo smaczne i cenione mięso, które sprzedawane jest świeże i mrożone. Istnieją populacje tych ryb zarówno migrujące, jak i niemigrujące. Ofiodon jest bardzo ważnym gatunkiem handlowym i sportowym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]