GeoZoo » Gryzoń » WIEWIÓRKI ZIMĄ
Wiewiórki zimą

WIEWIÓRKI ZIMĄ

Wiewiórki zimą potrzebują pożywienia i odpowiedniego schronienia przed mrozem i śnieżycą. Ludzie powinni dokarmiać te sympatyczne gryzonie, by mogły przetrwać trudny dla nich czas. Wiewiórki nie przechodzą w stan hibernacji.

Wiewiórki zimą nie mają łatwo. Mieszkania ich stanowią dziuple i cudze gniazda. Muszą zgromadzić jesienią dużo pokarmu, żeby przetrwać porę zimową. Niejednokrotnie nie potrafią odnaleźć pokarmu, który wcześniej schowały. Powodem jest nienajlepsza pamięć wiewiórek lub zniszczenie ich kryjówek przez człowieka.  Żywność często gromadzą w dziuplach i zakopują w skrytkach pod ziemią, na głębokość do 30 cm.

Rodzaj pokarmu

Wiewiórki zimą prowadzą aktywny tryb życia przez kilka godzin. Skaczą za dnia po drzewach i szukają na ziemi pożywienia. Na przykład ich pokarmem są: orzechy, kora, pąki, pędy, grzyby, jagody, nasiona drzew, orzechy, kasztany, nasiona szyszek, żołędzie. Lubią również wybierać ptasie jaja i konsumować owady, a nawet pisklęta. W porze letniej spożywają więcej pokarmu, niż zimą.

Pożywienie na okres zimowy gromadzą do swoich spiżarni.

Nie zawsze wystarczy zapasów, dlatego dobrze jest te gryzonie dokarmiać. Na przykład można we własnym ogrodzie zamontować specjalny karmnik, dostępny tylko dla wiewiórek. Najlepiej umiejscowić go z dala od kotów i innych drapieżników. Wiewiórki piją wodę lub jedzą śnieg. Częścią ich zimowych zapasów są zakopane orzechy czy suszone grzyby.

Spożywają różny rodzaj pokarmu, dostarczony przez człowieka. Przeważnie pochodzenia roślinnego. Wiewiórki można karmić: nasionami słonecznika, kasztanami, suszonymi ziarnami kukurydzy, orzechami włoskimi i laskowymi, a także owocami i warzywami. Gryzonie te lubią gruszki, jabłka, cukinię, brokuły, marchew, suszone banany czy ogórki. Przysmakiem wiewiórek są również rodzynki.

Wymagają one dokarmiania zwłaszcza pod koniec zimy, kiedy zaczyna się ich okres rozrodczy.

Samice potrzebują wówczas treściwego pokarmu. Potomstwo przychodzi na świat w marcu. Z początkiem wiosny wiewiórki są w stanie samodzielnie zadbać o swoje pożywienie. W tym czasie stają się bardziej aktywne.

Schronienie wiewiórek

Wiewiórki zimą żyją w parkach, sadach i lasach liściastych. W zależności od warunków atmosferycznych szukają schronienia w dziuplach drzew, porzuconych gniazdach wron czy jaskiniach. Unikają spotkania z lisami i ptakami drapieżnymi. Przed mrozem i wiatrem chowają się w swoich domkach.

Wiewiórki zimą warto jest dokarmiać, ponieważ często nie pamiętają gdzie zgromadziły swoje zapasy. Najczęściej prowadzą samotny tryb życia. Łączą się również w pary, żyjąc w dziuplach drzew czy w gniazdach gawronów. Gryzonie te w Polsce podlegają ochronie. W warunkach naturalnych wiewiórki żyją około pięciu lat.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top