GeoZoo » Gryzoń » CHOMIK ROBOROWSKIEGO
Chomik Roborowskiego

CHOMIK ROBOROWSKIEGO

Chomik Roborowskiego to: królestwo zwierząt, gromada ssaków, rząd gryzoni, rodzina chomikowatych. W dzisiejszych czasach chomiki są najpopularniejszymi gryzoniami, które z powodu swojego sympatycznego wyglądu zyskały rzesze zwolenników.

Chomik Roborowskiego pojawiając się w sklepach zoologicznych pozyskał grono zapalonych hodowców ze względu na swój wygląd, zabawne zachowanie, odporność na choroby i niskie koszty utrzymania. Jego środowiskiem naturalnym są: stepy, suche i piaszczyste tereny Mongolii, północnych Chin, a także niektóre obszary Rosji z niebogatą szatą roślinną.

Historia

Nazwa chomika pochodzi od rosyjskiego badacza Roborowskiego, który na jedną ze swoich podróży wybrał się do północnej części Chin. Tam, w roku 1894 odkrył małego i zwinnego chomika, który jest obecnie hodowany w domach na całym świecie. Gatunek ten można było zobaczyć już 1970 roku, w ogrodzie zoologicznym w Moskwie. Do ludzkich domów trafił on dopiero pod koniec XX wieku.

Malutki chomik z Moskwy, jako dar trafił do Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego w Wielkiej Brytanii, a następnie za sprawą hodowców gryzonie te pojawiły się w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. W polskich sklepach zoologicznych można kupić to miłe stworzenie dopiero od niedawna.

Wygląd

Chomik Roborowskiego jest najmniejszym chomikiem karłowatym, którego długość ciała wynosi w granicach: 4 – 5 cm, a więc bez problemu mieści się na ludzkiej dłoni. Waga dorosłego osobnika waha się od 20 do 25 g, gdzie nowo narodzony waży do 2 g. Długość jego życia wynosi w granicach: 2 – 3 lat. Dojrzałość płciową osiąga do 2 miesięcy.

Jego małe uszka są koloru jasnego, a ogon ledwie widoczny i zakryty przez jasne futerko. Grzbiet i boki tego gryzonia mają barwę piaskowobrązową z trochę ciemniejszym podszyciem. Brzuszek i boki pyszczka oraz plamki nad oczami, które imitują brwi są białe.

Nowo narodzone chomiki nie są owłosione i mają zamknięte oczy, które otwierają dopiero około 2 tygodni. Około 10 dni pojawia się owłosienie.

Jego jasne i jednolite futerko stanowi dobry kamuflaż w warunkach naturalnych, gdzie trudno go odróżnić od piasku czy innego podłoża. W ten sposób chomik pozostaje niezauważalny, a trochę dłuższe kończyny, niż u większego chomika syryjskiego ułatwiają jemu ucieczkę przed zbliżającym się drapieżnikiem.

Zachowanie

Chomik Roborowskiego to niesamowicie szybkie stworzenie, energiczne i aktywne, chociaż czasami może być nerwowy. Nie gryzą i są w ciągłym ruchu. Nie jest trudny do oswojenia, ale nie nadaje się do ciągłego głaskania i przytulania. Potrafi wcisnąć się w mały zakamarek i przeczekać tam w razie zagrożenia.

Gryzoń ten żyje w niewoli około 3 lat, gdy ma zapewnione komfortowe warunki, gdzie posiada stały dostęp do wody i pożywienia, a w razie potrzeby ma zapewnioną opiekę lekarza weterynarii. W środowisku naturalnym maluch ten narażony jest na atak drapieżników, dlatego życie swoje kończy wcześniej.

Słaby wzrok chomika karłowatego rekompensowany jest wykształconym zmysłem węchu i doskonałym słuchem, który pozwoli mu zlokalizować wroga. Chomiki prowadzą nocny tryb życia, dlatego w dzień odpoczywają i śpią, żeby przygotować się do nocy.

Stworzenie to poruszając się z niesamowitą prędkością wzbudziło zainteresowanie amatorów gryzoni.             

Przed zakupem chomika Roborowskiego jego przyszły opiekun powinien skorzystać z lektury na temat tego gatunku gryzonia. Zdobytą wiedzę powinien wykorzystać w hodowli, żeby stworzenie to mogło cieszyć się zdrowiem oraz jak najdłuższym i niemonotonnym życiem. Troskliwy właściciel miniaturowego chomika pozyska w nim futrzanego przyjaciela.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie