Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych

12/04/2023 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych dotyczy gatunków żyjących w środowisku naturalnym i w niewoli. Niektóre z tych ssaków występują w polskich lasach iglastych i liściastych, a także w parkach i ogrodach. Wiewiórkowate przebywające na wolności mogą czasami potrzebować ludzkiego wsparcia.

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych ma wpływ na ich rozwój i rozmnażanie. Kondycja tych gryzoni uzależniona jest od zbilansowanej diety, dużej aktywności w ciągu dnia i systematycznego ruchu. Zdrowe wiewiórkowate są żywotne i bystre. Niektóre gatunki można spotkać w parkach, jak wspinają się po wysokich drzewach. Wiewiórkowate można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.  

Dieta naturalna

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych ma duży wpływ na ich funkcjonowanie w naturze i w hodowli. Przekłada się również na kondycję, wygląd i zachowanie. Na wolności dieta tych gryzoni zawiera niewiele tłuszczu i bogata jest w włókno. W środowisku naturalnym nie są zwierzętami wybrednymi. Najczęściej spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć.

Podstawowym pokarmem wiewiórkowatych w środowisku naturalnym są:

 • świeże gałązki z pąkami,
 • kora z drzew,
 • jagody i spady owocowe,
 • grzyby,
 • rozmaite nasiona,
 • orzechy włoskie i laskowe,
 • brukiew,
 • żołędzie,
 • jaja ptaków śpiewających.

Wiewiórkowate dietę uzupełniają ślimakami i larwami mrówek. Ze względu nieustannie rosnące siekacze, zwierzęta te muszą spożywać pokarm twardy w celu ich ścierania. Nie gardzą suchym chlebem, który otrzymują od ludzi.

Stołówka wiewiórkowatych

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych wpływa na ich dobrostan. Wadliwe odżywianie powoduje otyłość i kłopoty z sercem, co znacznie skraca długość ich życia. Koniecznie trzeba naśladować dietę naturalną, która zawiera dużą dawkę włókna i uboga jest w tłuszcze.

Przekarmianie zwierząt żywnością wysokotłuszczową może również doprowadzić do schorzeń pęcherza żółciowego. Do głównej diety wiewiórkowatych należy zaliczyć pokarmy roślinne.

Do podstawowych produktów, jakie należy dostarczyć tym gryzoniom należą:

 • Mieszanki ziaren i orzechów specjalnie przegotowane dla wiewiórkowatych, które można kupić w sklepach zoologicznych.
 • Woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Woda jest niezbędna dla wszystkich żywych organizmów.
 • Świeża trawa, liście, bulwy roślinne czy korzonki. Na przykład mlecz, tasznik pospolity czy gwiazdnica. Rośliny powinny zostać dokładnie umyte i wysuszone. Dla zdrowia tych gryzoni bezpiecznie jest hodować trawy w doniczkach. 
 • Susze rośliny i gałązki, które dostępne są w specjalistycznych sklepach. Na przykład mogą to być liście truskawki.
 • Ciastka z przeznaczeniem dla gryzoni, które można kupić w sklepach zoologicznych.
 • Owoce i warzywa, które należy drobno pokroić. Na przykład można podawać: brzoskwinię, melona, śliwkę, marchew czy buraki.
 • Psie ciasteczka czy kawałki suchej bułki lub chleba, które są niezbędne do ścierania siekaczy u gryzoni. Dobrze jest również podawać szyszki.
 • Gotowane jajo na twardo i kiełki pszenicy. Są doskonałym uzupełnieniem diety wiewiórkowatych.
 • Kostki mineralne i witaminy dla gryzoni oraz kostka solna do lizania.

Pokarm ciężarnych samic powinien być dodatkowo wzbogacony mlekiem dla kociąt. W żadnym wypadku nie wolno podawać: warzyw, które powodują wzdęcia, awokado, czekolady czy cukierków. Karmić należy dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Niedojedzony miękki pokarm trzeba usunąć. Ziarna najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach i zamkniętych pojemnikach.

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych

Dokarmianie wiewiórkowatych zimą

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych zimą  może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzątko chore, osłabione czy okaleczone będzie miało trudności z przetrwaniem w naturze. Może również w mroźne dni brakować jedzenia. Niektóre gatunki hibernują, a inne gromadzą pokarm na zimę.

Jednak niekiedy zapasy okazują się niewystarczające. Z tego względu należy dokarmiać wiewiórkowate. Na przykład w sklepach dostępne są gotowe karmy dla gryzoni. Dobrze jest podawać im kawałki owoców, orzechy włoskie i laskowe, a także warzywa. Wskazane jest dokarmianie tych zwierząt mieszanką zbóż, co w mroźne zimy może uratować im życie.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych wpływają na ich samopoczucie i żywotność. Najczęstszymi schorzeniami tych gryzoni są urazy i przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Przeważnie przyczynami urazów są: wystające pręty w klatce i brak środków bezpieczeństwa w mieszkaniu.

Niewielkie zadrapania często potrafią zagoić się same. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba skorzystać z pomocy weterynarza. Zbyt częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy.

Wiewiórkowate z chorobami oczu czy skóry powinny być umieszczone w miękko wyściełanych klatkach. Trzeba podopiecznym ograniczyć czynniki stresogenne. Podczas leczenia antybiotykami  należy regularnie uzupełniać bakterie jelitowe w wyjałowionym przewodzie pokarmowym. Nie wolno również  dopuszczać do zatuczenia tych zwierząt.

Wiewiórkowatym, jak również innym stworzeniom nie wolno podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć ich samodzielnie. Korzystając z porady lekarza weterynarii trzeba zastosować się do jego zaleceń. Przede wszystkim prawidłowa dieta i higiena zminimalizuje ryzyko wystąpienia różnych niepożądanych dolegliwości.

Wiewiórkowate w ZOO

Żywienie i zdrowie wiewiórkowatych zależy od personelu, który zatrudniony jest w ogrodach zoologicznych. Podawanie posiłku o stałych porach jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania wiewiórkowatych. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

W ogrodzie zoologicznym oprócz jedzenia i wody zwierzęta mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Pracownicy ZOO karmią zwierzęta i zapewniają im właściwą opiekę.

Wykwalifikowana kadra w ogrodach zoologicznych musi zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie administracyjne i techniczne. Wiewiórkowate w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych i człowieka. Niektóre gatunki tych zwierząt zagrożone są wyginięciem.

Podsumowując żywienie i zdrowie wiewiórkowatych przekłada się na długość ich życia i zdrowie potomstwa. Okaleczony czy chory osobnik powinien być leczony w domowych warunkach. Po odzyskaniu zdrowia zwierzęta te powinny powrócić do swojego naturalnego środowiska. Niektóre gatunki wiewiórkowatych można hodować w domu.


ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych ...
Czytaj Dalej
Koci katar

Koci katar

Koci katar to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Mylnie nazywany jest kocią nosówką. Choroba ta najczęściej atakuje młode koty. Koci ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym ...
Czytaj Dalej
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w ...
Czytaj Dalej