GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie alpaki
Żywienie i zdrowie alpaki

Żywienie i zdrowie alpaki

Żywienie i zdrowie alpaki w dużym stopniu zależy od opiekuna. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki do życia. Powinny być one zbliżone do ich potrzeb na wolności. Świeży pokarm i właściwa opieka zapewni alpakom prawidłowy rozwój i dobrą kondycję.

Żywienie i zdrowie alpaki jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore alpaki rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierzęta te nie wolno leczyć samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach będą zdrowe i radosne. Zwierzęta te mają wielu wielbicieli i coraz częściej hodowane są w Polsce. Większość populacji alpak żyje w Ameryce Południowej.  

Catering alpaki

Żywienie i zdrowie alpaki przekłada się na jej samopoczucie. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Dwa razy na dobę podawany mają posiłek: rano i wieczorem. Przede wszystkim karmione są trawą i sianem oraz pokrojoną w plasterki marchwią. Chętnie zjadają zioła, młode pędy i gałązki.

Mogą być karmione tymi samymi paszami co kozy. Alpaki piją wodę, która powinna być świeża i czysta. W ich diecie niezbędne są witaminy i minerały, które występują często w formie granulatu. Należy podawać im specjalny przeznaczony dla alpak suplement diety.

Zawiera on specjalnie skomponowaną dawkę witamin i składników mineralnych:

 • kwasy tłuszczowe Omega3,
 • witaminę D3,
 • cynk,
 • wapń i fosfor,
 • biotynę.

Suplement diety należy podawać jako dodatek do siana i trawy. Powinien być stosowany przez cały rok w odpowiedniej dawce, w zależności od masy ciała alpaki. Pod uwagę bierze się również warunki bytowe zwierząt i ich indywidualne potrzeby. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.

Żywienie i zdrowie alpaki

Zdrowie alpaki

Żywienie i zdrowie alpaki to bardzo ważne aspekty w jej życiu. Alpaki nie chorują często. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Rola opiekuna to codzienna obserwacja podopiecznych.

Do powszechnie występujących problemów zdrowotnych należy:

 • Inwazja ektopasożytów wywołanych przez roztocza:
 • Sarcoptes,
 • Chorioptes,
 • Psoroptes.

Alpaka najczęściej zaraża się jednym z wymienionych gatunków roztoczy. Mogą również występować trzy gatunki tych pasożytów bądź Sarcoptes i Psoroptes. Najbardziej niebezpieczna spośród wymienionych chorób jest Sarcoptoza. Inwazja pasożytów powoduje problemy z leczeniem.

Przyczyną tego schorzenia mogą być:

 • zły stan sierści i skóry,
 • stres, wywołany nadmiernym zagęszczeniem zwierząt,
 • zarobaczenie.

Do zarażenia pasożytami dochodzi często przez kontakt  z wprowadzonymi do hodowli nowymi osobnikami, które nie zostały poddane kwarantannie. Objawy choroby to intensywny świąd. Na skórze pojawiają się zmiany w formie grudek. Najczęściej ich lokalizacją są: pachwiny, brzuch, pachy i dalsze odcinki kończyn.

Zmiany skórne mogą pojawić się również na głowie, małżowinach usznych, bokach i grzbiecie. Po pewnym czasie widoczny jest intensywny rumień i nieduże strupy. W ciągu siedmiu dni zamieniają się w łuski, które pokrywają znaczne obszary skóry. Jeśli choroba stanie się przewlekła to możliwa jest utrata masy ciała i brak apetytu. Może nawet dojść do śmierci alpaki.

Żywienie i zdrowie alpaki wpływa na jej dobrostan i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania zwierząt. Oznaką dobrego żywienia jest aktywność i dobra kondycja alpak. Trzeba również zadbać o prawidłową masę ciała. Nadwaga czy otyłość prowadzi do wielu chorób. Alpaki w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top