
Żywienie i zdrowie alpaki
20/01/2023Żywienie i zdrowie alpaki w dużym stopniu zależy od opiekuna. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki do życia. Powinny być one zbliżone do ich potrzeb na wolności. Świeży pokarm i właściwa opieka zapewni alpakom prawidłowy rozwój i dobrą kondycję.
Żywienie i zdrowie alpaki jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore alpaki rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierzęta te nie wolno leczyć samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach będą zdrowe i radosne. Zwierzęta te mają wielu wielbicieli i coraz częściej hodowane są w Polsce. Większość populacji alpak żyje w Ameryce Południowej.
Catering alpaki
Żywienie i zdrowie alpaki przekłada się na jej samopoczucie. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Dwa razy na dobę podawany mają posiłek: rano i wieczorem. Przede wszystkim karmione są trawą i sianem oraz pokrojoną w plasterki marchwią. Chętnie zjadają zioła, młode pędy i gałązki.
Mogą być karmione tymi samymi paszami co kozy. Alpaki piją wodę, która powinna być świeża i czysta. W ich diecie niezbędne są witaminy i minerały, które występują często w formie granulatu. Należy podawać im specjalny przeznaczony dla alpak suplement diety.
Zawiera on specjalnie skomponowaną dawkę witamin i składników mineralnych:
- kwasy tłuszczowe Omega3,
- witaminę D3,
- cynk,
- wapń i fosfor,
- biotynę.
Suplement diety należy podawać jako dodatek do siana i trawy. Powinien być stosowany przez cały rok w odpowiedniej dawce, w zależności od masy ciała alpaki. Pod uwagę bierze się również warunki bytowe zwierząt i ich indywidualne potrzeby. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.

Zdrowie alpaki
Żywienie i zdrowie alpaki to bardzo ważne aspekty w jej życiu. Alpaki nie chorują często. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Rola opiekuna to codzienna obserwacja podopiecznych.
Do powszechnie występujących problemów zdrowotnych należy:
- Inwazja ektopasożytów wywołanych przez roztocza:
- Sarcoptes,
- Chorioptes,
- Psoroptes.
Alpaka najczęściej zaraża się jednym z wymienionych gatunków roztoczy. Mogą również występować trzy gatunki tych pasożytów bądź Sarcoptes i Psoroptes. Najbardziej niebezpieczna spośród wymienionych chorób jest Sarcoptoza. Inwazja pasożytów powoduje problemy z leczeniem.
Przyczyną tego schorzenia mogą być:
- zły stan sierści i skóry,
- stres, wywołany nadmiernym zagęszczeniem zwierząt,
- zarobaczenie.
Do zarażenia pasożytami dochodzi często przez kontakt z wprowadzonymi do hodowli nowymi osobnikami, które nie zostały poddane kwarantannie. Objawy choroby to intensywny świąd. Na skórze pojawiają się zmiany w formie grudek. Najczęściej ich lokalizacją są: pachwiny, brzuch, pachy i dalsze odcinki kończyn.
Zmiany skórne mogą pojawić się również na głowie, małżowinach usznych, bokach i grzbiecie. Po pewnym czasie widoczny jest intensywny rumień i nieduże strupy. W ciągu siedmiu dni zamieniają się w łuski, które pokrywają znaczne obszary skóry. Jeśli choroba stanie się przewlekła to możliwa jest utrata masy ciała i brak apetytu. Może nawet dojść do śmierci alpaki.
Żywienie i zdrowie alpaki wpływa na jej dobrostan i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania zwierząt. Oznaką dobrego żywienia jest aktywność i dobra kondycja alpak. Trzeba również zadbać o prawidłową masę ciała. Nadwaga czy otyłość prowadzi do wielu chorób. Alpaki w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej