GeoZoo » Pies » Wszoły i wszy u psa
Wszoły i wszy u psa

Wszoły i wszy u psa

Wszoły i wszy u psa stanowią zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Mogą być również przyczyną złego samopoczucia i nieprawidłowego rozwoju. Pies może cierpieć na skutek inwazji tych pasożytów. Do podstawowej opieki weterynaryjnej oprócz odrobaczenia zaliczane jest zabezpieczenie przed pasożytami.  

Wszoły i wszy u psa raczej nie występują u zadbanego i czystego czworonoga. Atakują one określone gatunki zwierząt. Wszoły i wszy należą do pasożytów zewnętrznych. W razie ich inwazji należy je skutecznie zwalczyć. Trzeba także zastosować środki przeciwko pasożytom u pozostałych zwierząt i w pomieszczeniu, w którym przebywał pies.

Wszoły u psa

Wszoły i wszy u psa to pasożyty najczęściej spotykane u zaniedbanych i chorych czworonogów. Występują również u niedożywionych czy osłabionych zwierząt. Poza tym mogą atakować psy, które oblegane są przez inne pasożyty. Wszoły to bogata w gatunki grupa owadów, która blisko spokrewniona jest z wszami. Insekty te są owadami przystosowanymi do pasożytniczego trybu życia.

Wszoły posiadają krępe odnóża, które służą do przytrzymywania się na żywicielu. Ciało mają spłaszczone o długości 05-12 mm. Bytują na piórach, włosach bądź skórze żywicieli. Przez swoją ruchliwość powodują łaskotanie. W jego następstwie dochodzi do drapania i niepokoju żywiciela. Zraniona skóra zwierzęcia może prowadzić do zakażeń.

Wszoły wywołują chorobę zwaną wszołowicą, inaczej malofagozą. Ich pokarmem są włosy, pióra czy zrogowaciałe komórki naskórka. Umiejscawiają się najczęściej wokół uszu, na szyi, głowie, barkach i w okolicy odbytu. Sierścień jest najpopularniejszym insektem z rzędu wszołów. Jego pożywieniem jest złuszczony naskórek.

Wszy u psa

Wszoły i wszy u psa mogą wywoływać podrażnienie skóry. Bardziej niebezpieczna od wszołów jest psia wesz. W Europie Środkowej występuje około 25 gatunków wszy. Pasożyty te w odróżnieniu od pcheł nie opuszczają ciała swojego żywiciela w żadnym okresie swojego cyklu życiowego.

Wszoły i wszy u psa, które są już dorosłe to malutkie, około dwumilimetrowe szarobiałe pasożyty. Wesz samca ma długość 1,5 mm, a samicy 1,6-2,0 mm. Pasożyt ten nakłuwa skórę czworonoga i dostaje się do krwi. Na sierści psa po zainfekowaniu widoczne są jaja wszy czyli gnidy. Rozwijają się one wyłącznie na żywicielu.

Wesz jest malutkim stworzeniem z gromady owadów. Ciało posiada spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Samica u nasady włosa składa jaja, które zwane są gnidami. Z nich w okresie około dwóch tygodni wykluwają się młode. Od samego początku podobne są one do form rodzicielskich.

Wszy umiejscawiają się najczęściej wokół uszu, na szyi, głowie, barkach i w okolicy odbytu. W przypadku silnej inwazji mogą zaatakować całe ciało psa. Wywołują chorobę zwaną wszawicą. Są to pasożyty zewnętrzne, dlatego łatwo można je zwalczyć. Wszy mogą być również przyczyną anemii u czworonoga.

Zwalczanie insektów

Wszoły i wszy u psa zwalcza się takimi samymi sposobami jak pchły. Polega to na zlikwidowaniu dorosłych osobników i jaj. Preparaty w ciągu 12 godzin likwidują pasożyty żerujące na psie i działają około miesiąca. Środki takie niszczą również gnidy, które umocowane są na psiej sierści.

Istnieje wiele środków chemicznych przystosowanych do zwalczania tych pasożytów.

Doskonale nadają się do tego specyfiki w płynie, które są częściej stosowane niż inne preparaty. Można też użyć owadobójcze szampony zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jednak środki te są mało skuteczne w przypadku dużej inwazji pasożytów. Stosowane są także preparaty owadobójcze w sprayu według przepisu podanego na opakowaniu.

Dostępne są różne środki do walki z wszołami i wszami. Oprócz zastosowania płynów owadobójczych można poddać czworonoga kąpieli co pięć lub siedem dni. Brudne posłanie psa powinno zostać zniszczone, a  otoczenie zdezynfekowane. Pasożyty te raczej nigdy nie przenoszą się na inne zwierzęta czy ludzi.

Wszoły i wszy u psa trzeba zwalczać w bezpośrednim otoczeniu czworonoga, w którym rozwijają się ich jaja. Dobrym rozwiązaniem w walce z tymi insektami jest systematyczne odkurzanie dywanów i szczelin w podłodze przy użyciu odkurzacza. Najlepiej w tym celu nadają się jednorazowe worki, które po odkurzeniu można spalić wraz z ich zawartością.

Podsumowując wszoły i wszy u psa wywołują cierpienia psychiczne i fizyczne. Z tego względu należy regularnie sprawdzać skórę i sierść zwierzęcia. Zdrowe czworonogi raczej nie zarażają się tymi pasożytami. Wszy podobnie jak pchły są pasożytami odżywiającymi się krwią. Przy bardzo silnej inwazji mogą swojego żywiciela śmiertelnie wykrwawić. Należy nie zapominać o potrzebach psa i troskliwie się nim opiekować.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top