GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego
Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Karaś nie jest wymagający pod względem żywieniowym. Zdrowy karaś ozdobny jest bardzo żywotny, a jego wygląd nie odbiega od normy.

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego to podstawa jego prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji. Na wygląd zewnętrzny, zachowanie i rozmnażanie duży wpływ poza pokarmem, ma prawidłowo urządzony zbiornik. Bardzo istotne są również odpowiednie parametry wody akwariowej. Profilaktycznie zalecane jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, wody i zamontowanego w nim sprzętu.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa również na jego długość życia. Niewłaściwy pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Karasie są rybami wszystkożernymi, dlatego nie sprawiają problemów żywieniowych.

Na wolności ryby te spożywają rozmaity pokarm: drobne bezkręgowce wodne, owady, zooplankton. Można jej podawać: wazonkowce, rozwielitki, dżdżownice, oczliki, a także pokarm suchy. Należy zadbać o pełnowartościowy pokarm.

Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu w granulkach lub płatkach oraz karmy roślinnej.

Wskazane jest także podawanie mrożonego pokarmu, występującego w ich naturalnym środowisku. Doskonale do tego nadają się pokrojone dżdżownice, rozwielitki, muchówki. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Narybkowi należy podawać karmę w formie pyłu, dostępną w sklepach akwarystycznych.

Jak podawać  pokarm?

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego to ważne aspekty w jego rozwoju i funkcjonowaniu. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę najlepiej podawać częściej, ale w małych ilościach. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Odmiany karasiów, które przystosowane są do życia w oczkach wodnych są znacznie bardziej odporne niż odmiany ryb akwariowych. W porze wiosennej i jesiennej karasiom ozdobnym żyjącym w oczkach wodnych, wystarczy podawać pokarm raz dziennie. Specjale karmy dla tych ryb można kupić w sklepach akwarystycznych.

Pokarm roślinny może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy po podanym posiłku wszystkie osobniki są najedzone. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb. Pokarm mrożony należy rozmrozić bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej.

Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia żadne ryby na pewno nie pogardzą.

Powszechne choroby karasiów

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego przekłada się na jego funkcjonowanie w świecie podwodnym. Ryby powinny być codziennie obserwowane i w razie niedomagań odpowiednio leczone. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Ryby pochodzące z odłowu należy trzymać w oddzielnym zbiorniku.

Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

  • choroby pasożytnicze,
  • choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza, ichtiosporidioza.
  • choroby wirusowe i bakteryjne, do których należą: fleksibakterioza i mykobakterioza czyli gruźlica ryb,
  • inne schorzenia, które mogą być wywołane wieloma chorobami.

Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczone są:

  • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skórze i skrzelach. Odżywia się komórkami. Po przebyciu tej choroby ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
  • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
  • Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą,  którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy karasi. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.
  • Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.

Daktylogyroza i gyrodaktyloza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną daktylogyrozy są jajorodne przywry, natomiast gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec. Schorzenie można zdiagnozować poprzez pobranie wycinka z chorego miejsca i obejrzeniu jego pod mikroskopem.

Podsumowując żywienie i zdrowie karasia ozdobnego w hodowli uzależnione jest od wiedzy i doświadczenia akwarysty. Zróżnicowany pokarm wraz z prawidłową pielęgnacją zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Karasie ozdobne nie nadają się dla poczatkujących akwarystów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]