GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie golca piaskowego
Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często pozostają bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. Niekiedy golcom bytującym na wolności potrzebna jest pomoc człowieka.

Żywienie i zdrowie golca piaskowego wpływa na jego funkcjonowanie. W naturze  gryzonie te występują na terenach pustynnych Afryki Wschodniej. Golec piaskowy jest jedynym przedstawicielem rodziny golców żyjących współcześnie. Gryzoń ten jest zwierzęciem stadnym.

Żyje w naturze w wielkich i trwałych koloniach. Golce piaskowe zasiedlają podziemne systemy korytarzy. W takiej licznej grupie może bytować od kilkudziesięciu do kilkuset osobników. Poza tym zwierzęta te zamieszkują w ogrodach zoologicznych.

Jadłospis golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego wpływa na jego dobrostan. Przekłada się na jego rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoje pożywienie. Golce piaskowe są mieszkańcami ZOO na całym świecie, a także w Polsce. W niewoli nie muszą martwić się o swój catering.

Golce piaskowe na wolności żywią się przede wszystkim bulwami i korzeniami roślin, które obgryzają z zewnątrz. Mają w ten sposób stały dostęp do źródła pożywienia. Spożywają one również odchody innych zwierząt. Pobierają w ten sposób bakterie, które mogą zmienić florę bakteryjną. 

Golec piaskowy

Golce piaskowe w ZOO

Żywienie i zdrowie golca piaskowego w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na funkcjonowania tych zwierząt. Są zwierzętami roślinożernymi.

W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne. Życie golców w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w naturze. Mogą w ogrodach zoologicznych kopać podziemne korytarze i przebywać w grupach. Nierzadko przychodzi tam na świat potomstwo golców piaskowych.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. W ogrodach zoologicznych golce piaskowe mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje niezbędne szczepienia.

W polskich ogrodach zoologicznych samice golców piaskowych rodzą zdrowe potomstwo. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to mieszkańcom ogrodów zoologicznych, jak i osobom zwiedzającym. Jest tam wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Golce piaskowe w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności.

Podsumowując

Żywienie i zdrowie golca piaskowego wpływa na jego funkcjonowanie w środowisku naturalnym i w niewoli. Przekłada się na jego kondycję i zachowanie. Zwierzęta te są roślinożercami czyli są typowymi weganami. Ludzie często naruszają równowagę przyrody, w której żyją. W ten sposób dopuszczają do wymarcia wielu gatunków zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top