GeoZoo » Kot » Kleszcze u kota
Kleszcze u kota

Kleszcze u kota

Kleszcze u kota są niebezpiecznymi pasożytami zewnętrznymi dla zdrowia a nawet życia zwierzęcia. Kleszcze atakują także psy, owce i bydło oraz dzikie zwierzęta. Najwięcej tych pasożytów występuje na obszarach wiejskich. Niektóre kleszcze, szczególnie w Australii mogą przenosić śmiertelną chorobę.

Kleszcze u kota wkuwają się w skórę na głowie czy szyi. Podobnie jak świerzbowce należą do rzędu roztoczy, w gromadzie pajęczaków. W wieku dorosłym są znacznie większe od świerzbowców. Kleszcze najczęściej atakują swojego żywiciela okresowo, żeby nassać się jego krwi. Dorosły kleszcz w pełni nasycony przybiera  rozmiary małego ziarnka grochu i odpada. Niekiedy można zauważyć ślad po ukąszeniu.

Żerowanie kleszczy

Kleszcze u kota w klimacie umiarkowanym najczęściej można zauważyć w miesiącach letnich. Atakują one liczne ssaki, łącznie z człowiekiem. Czyhają one na swoich żywicieli na gałęziach drzew czy krzewów. Nie przenoszą się na ludzi z kotów. Te pasożyty zewnętrzne wbijają się w skórę kotów w miejscach niedostępnych dla ich języka, zwłaszcza na szyi.

W przypadku, gdy kot biega na dworze pośród zarośli należy regularnie sprawdzać stan jego skóry. Zwłaszcza należy tego dokonywać na przodzie i bokach szyi, gdzie skóra powinna być gładka. Palcami można wyczuć lekki obrzęk skóry, w którego środku odstaje ciemny pasożyt. Kleszcz w początkowej fazie żerowania przypomina ziarnko siemienia lnianego.

Kleszcze u kota

Metody usuwania kleszczy

Kleszcze u kota można natłuścić kroplą jadalnego oleju, który uniemożliwi im oddychanie. Jeżeli same nie odpadną trzeba wyjąć pasożyty ruchem skręcającym w jedną stronę. Zalecane jest również potarcie kleszcza alkoholem. Po paru minutach pasożyt zaczyna się dusić i można go wyciągnąć pęsetą.

Usuwając kleszcza trzeba wyjąć go w całości wraz z ryjkiem, aby nie powstał ropień. Kleszcza u kota nie wolno chwytać bezpośrednio za odwłok, gdyż w ten sposób można wprowadzić do organizmu kota niebezpieczne toksyny. Najlepiej jak najgłębiej uchwycić go pęsetą bądź palcami i wykręcić w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

Nie należy wyszarpywać pasożyta. W przypadku stanu zapalnego skóry, miejsce to należy przemyć ciepłą solą fizjologiczną i posmarować skórę maścią bakteriobójczą przeznaczoną dla zwierząt. Obecność pozostałości kleszcza w skórze kota może wywołać stan zapalny.

Nie można smarować pasożyta substancjami.

Mogą one doprowadzić kleszcza do wymiotów i wprowadzić do organizmu zwierzęcia niebezpieczne toksyny. Przed kleszczami warto zabezpieczyć kota odpowiednimi preparatami. Można zastosować właściwe krople albo obrożę. Zadaniem tych preparatów jest uniemożliwienie wkucia się pasożyta w kocią skórę.

Powikłania po ukąszeniu kleszcza

Kleszcze u kota przeważnie wywołuje tylko okresowy dyskomfort. Natomiast kleszcze żyjące w Australii z rodzaju Ixodes wytwarzają toksynę, która powoduje paraliż, a nawet śmierć stworzenia. Objawy powstają w przeciągu 4-5 dni od ukąszenia. W początkowej fazie dochodzi do osłabienia tylnej części organizmu zwierzęcia.

Kot zaczyna mieć problemy z oddychaniem i miałczeniem. W końcowym etapie zakażenia dochodzi do śmierci zwierzęcia z powodu niewydolności oddechowej. Dlatego w tym przypadku niezbędne jest szybkie leczenie weterynaryjne. W Polsce do najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych zaliczana jest borelioza i babeszioza. Ta druga bywa śmiertelna. Jednak żadną z chorób nie należy lekceważyć.

Kleszcze u kota stanowią u niego niebezpieczeństwo ze względu na choroby. Źródłem wiedzy na temat opieki nad kotem są dostępne na rynku różne poradniki. Koci właściciel powinien zrozumieć naturę zwierzęcia i pamiętać, że koty są drapieżnikami. Z tego względu wszelkie zabiegi należy dokonywać z rozwagą. Dobrze traktując czworonoga można zdobyć kociego przyjaciela, który będzie kochał nas bezwarunkowo.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]