GeoZoo » Kot » Kleszcze u kota
Kleszcze u kota

Kleszcze u kota

Kleszcze u kota są niebezpiecznymi pasożytami zewnętrznymi dla zdrowia a nawet życia zwierzęcia. Kleszcze atakują także psy, owce i bydło oraz dzikie zwierzęta. Najwięcej tych pasożytów występuje na obszarach wiejskich. Niektóre kleszcze, szczególnie w Australii mogą przenosić śmiertelną chorobę.

Kleszcze u kota wkuwają się w skórę na głowie czy szyi. Podobnie jak świerzbowce należą do rzędu roztoczy, w gromadzie pajęczaków. W wieku dorosłym są znacznie większe od świerzbowców. Kleszcze najczęściej atakują swojego żywiciela okresowo, żeby nassać się jego krwi. Dorosły kleszcz w pełni nasycony przybiera  rozmiary małego ziarnka grochu i odpada. Niekiedy można zauważyć ślad po ukąszeniu.

Żerowanie kleszczy

Kleszcze u kota w klimacie umiarkowanym najczęściej można zauważyć w miesiącach letnich. Atakują one liczne ssaki, łącznie z człowiekiem. Czyhają one na swoich żywicieli na gałęziach drzew czy krzewów. Nie przenoszą się na ludzi z kotów. Te pasożyty zewnętrzne wbijają się w skórę kotów w miejscach niedostępnych dla ich języka, zwłaszcza na szyi.

W przypadku, gdy kot biega na dworze pośród zarośli należy regularnie sprawdzać stan jego skóry. Zwłaszcza należy tego dokonywać na przodzie i bokach szyi, gdzie skóra powinna być gładka. Palcami można wyczuć lekki obrzęk skóry, w którego środku odstaje ciemny pasożyt. Kleszcz w początkowej fazie żerowania przypomina ziarnko siemienia lnianego.

Kleszcze u kota

Metody usuwania kleszczy

Kleszcze u kota można natłuścić kroplą jadalnego oleju, który uniemożliwi im oddychanie. Jeżeli same nie odpadną trzeba wyjąć pasożyty ruchem skręcającym w jedną stronę. Zalecane jest również potarcie kleszcza alkoholem. Po paru minutach pasożyt zaczyna się dusić i można go wyciągnąć pęsetą.

Usuwając kleszcza trzeba wyjąć go w całości wraz z ryjkiem, aby nie powstał ropień. Kleszcza u kota nie wolno chwytać bezpośrednio za odwłok, gdyż w ten sposób można wprowadzić do organizmu kota niebezpieczne toksyny. Najlepiej jak najgłębiej uchwycić go pęsetą bądź palcami i wykręcić w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.

Nie należy wyszarpywać pasożyta. W przypadku stanu zapalnego skóry, miejsce to należy przemyć ciepłą solą fizjologiczną i posmarować skórę maścią bakteriobójczą przeznaczoną dla zwierząt. Obecność pozostałości kleszcza w skórze kota może wywołać stan zapalny.

Nie można smarować pasożyta substancjami.

Mogą one doprowadzić kleszcza do wymiotów i wprowadzić do organizmu zwierzęcia niebezpieczne toksyny. Przed kleszczami warto zabezpieczyć kota odpowiednimi preparatami. Można zastosować właściwe krople albo obrożę. Zadaniem tych preparatów jest uniemożliwienie wkucia się pasożyta w kocią skórę.

Powikłania po ukąszeniu kleszcza

Kleszcze u kota przeważnie wywołuje tylko okresowy dyskomfort. Natomiast kleszcze żyjące w Australii z rodzaju Ixodes wytwarzają toksynę, która powoduje paraliż, a nawet śmierć stworzenia. Objawy powstają w przeciągu 4-5 dni od ukąszenia. W początkowej fazie dochodzi do osłabienia tylnej części organizmu zwierzęcia.

Kot zaczyna mieć problemy z oddychaniem i miałczeniem. W końcowym etapie zakażenia dochodzi do śmierci zwierzęcia z powodu niewydolności oddechowej. Dlatego w tym przypadku niezbędne jest szybkie leczenie weterynaryjne. W Polsce do najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych zaliczana jest borelioza i babeszioza. Ta druga bywa śmiertelna. Jednak żadną z chorób nie należy lekceważyć.

Kleszcze u kota stanowią u niego niebezpieczeństwo ze względu na choroby. Źródłem wiedzy na temat opieki nad kotem są dostępne na rynku różne poradniki. Koci właściciel powinien zrozumieć naturę zwierzęcia i pamiętać, że koty są drapieżnikami. Z tego względu wszelkie zabiegi należy dokonywać z rozwagą. Dobrze traktując czworonoga można zdobyć kociego przyjaciela, który będzie kochał nas bezwarunkowo.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...