GeoZoo » Kot » BOBTAIL JAPOŃSKI
Bobtail japoński

BOBTAIL JAPOŃSKI

Bobtail japoński to jedna z najstarszych kocich ras, którego ojczyzną jest Japonia. Ten inteligentny i sympatyczny średniej wielkości kot jest zaliczany do rasy krótkowłosej. Nie jest on popularny w Polsce, pomimo swojej nieprzeciętnej urody.

Bobtail japoński to wspaniały towarzysz w codziennym życiu człowieka, który kojarzy się przede wszystkim z wrażliwością i ciepłem domowego ogniska. Jest to rasa naturalna, a nazwa angielska bobtail oznacza krótko obcięty ogon. W samej Japonii funkcjonuje nazwa tego kota mi-ke, czyli „trzy futra” lub „maneki neko”, co oznacza powitalny kot.

Historia

Bobtail japoński znany był w Japonii, Chinach i Korei 1000 lat temu. W dawnych czasach przebywał on na dworze cesarza, później wykorzystywano go na plantacjach bawełny w celu tępienia gryzoni. Pierwsze wzmianki o tej rasie kotów pochodzą z III – VII wieku. Wizerunki tych kotów umieszczane były na obrazach i dziełach sztuki, a także znane są hafty z ich podobiznami.

Bobtail japoński został uznany za odrębną rasę przez amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne The Cat Fanciers’ Association ( CFA ) dopiero w 1971 roku. Według wierzeń Japończyków szczęście i powodzenie mają zapewnić ludziom posążki kotów z uniesionymi łapkami, które widnieją na sklepowych wystawach, w urzędach, a także znajdują się w japońskich domach.

Bobtail japoński
By ​Wikipedia Japan user ようてい, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6414180

Wygląd

Bobtail japoński jest średniej wielkości kotem, ważącym w granicach 2,5 – 4 kg. Posiada dużą  i zaokrągloną głowę, która ma kształt równoramiennego trójkąta. Jego duże uszy są szeroko osadzone na głowie, a policzki podniesione wysoko. Ma prosty i długi nos oraz owalne i duże oczy, które przybierają barwę: złotawą, miodową czy niebieską, a także mogą być dwubarwne, tzn. każde oko inne.

Kot ten posiada długie i dobrze umięśnione ciało,  a jego silne tylne kończyny są dłuższe od przednich i umożliwiają wykonywanie skoków. Posiada on charakterystyczny krótki ogon, którego długość wynosi około 10 cm. U każdego kota jest inny ogon, może być łukowaty, twardy, giętki lub prosty. Sierść na nim rośnie w różne strony, co kształtem przypomina pompon.

Poruszanie nim może sprawić kociemu przyjacielowi ból, dlatego należy uważać na to czułe miejsce podczas zabawy.

Koty tej rasy mają jedwabistą sierść, ale nie posiadają podszerstka, co ułatwia ich pielęgnacje. Pierwotnie ich umaszczenie było białe z czarnymi lub rudymi znaczeniami, a w dzisiejszych czasach można spotkać więcej odmian kolorystycznych oprócz kolorpoint i ticked. Długość życia bobtaila waha się średnie w granicach  13 – 15 lat.

Charakter

Bobtail japoński jest kotem inteligentnym i bardzo ciekawskim, który oczekując pieszczot często przymila się do swojego opiekuna i chętnie towarzyszy mu we wszystkich domowych czynnościach. Posiada on duży temperament i bez większych trudności można nauczyć go aportowania i machania łapką na powitanie.

Lubią spacery i podróże, a także zwiedzać nieznane im jeszcze miejsca.

Kot tej rasy uwielbia zabawy i lubi dużo „gadać”. Potrafi miauczeć w różnej tonacji, mając delikatny, ale trochę ochrypły głos. Szybko uczą się nowych sztuczek i nie przeszkadza im chodzenie w szelkach i na smyczy. Nie jest stworzeniem głośnym. Ponadto lubią również pływać, co nie jest zwyczajem większości kotów. Może być trzymany z kotem innej rasy, ale najlepiej czuje się w towarzystwie przedstawiciela własnej.

Bobtail japoński to doskonały towarzysz człowieka, który nadaje się dla każdej rodziny. Jego łagodne usposobienie i nietuzinkowi wygląd przyciąga wzrok. Jest to idealny kandydat na domowego pupila, który towarzyszył będzie w codziennym życiu i sprawdzi się w rodzinie z dziećmi. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania, żeby był zdrowym i szczęśliwym kotem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]