GeoZoo » Kot » Kot abisyński
Kot abisyński

Kot abisyński

Kot abisyński jest atrakcyjnym, niedużym futrzakiem o łagodnym usposobieniu. Zaliczany jest do kotów krótkowłosych o wysmukłej sylwetce. Ze względu na swój wygląd i charakter zajmuje wyjątkowe miejsce w świecie kotów.

Kot abisyński jest nadzwyczaj inteligentny i czuły oraz lojalny. Pochodzi on z Doliny Nilu, Etiopii. Jest łatwym w pielęgnacji i niewymagającym zwierzęciem. Nie znosi samotności, dlatego nie nadaje się dla ludzi zapracowanych. W Skandynawii zwierzęta te wykorzystywane są do felinoterapii. Polega ona na kontakcie kota z dziećmi czy ludźmi dorosłymi.

Historia rasy

Kot abisyński to jedna z najstarszych kocich ras. Na egipskich płaskorzeźbach i posągach odnaleziono ich podobizny. Hodowla tej rasy wzięła początek w Wielkiej Brytanii w połowie XIX wieku. W Stanach Zjednoczonych zwierzęta te pojawiły się w 1934 roku. 

W Dzisiejszych czasach w Europie hodowane są dwa typy kotów abisyńskich:

  • europejski o mocnej budowie ciała,
  • amerykański, który jest smuklejszy i posiada większe uszy.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia populacja kotów abisyńskich prawie zupełnie zanikła, a stało się to po wirusie kociej białaczki. Wówczas ponownie zostały sprowadzone z Ameryki. Kot abisyński został w Europie oficjalnie uznany za rasowego w 1980 roku. Natomiast w Polsce pierwszy Abisyńczyk pojawił się w 1994 roku. Został on sprowadzony ze Szwecji za sprawą Marka Chadaja.

Wygląd kota

Kot abisyński jest niedużym futrzakiem, mającym silne ciało o średniej budowie. Posiada średniej wielkości oczy w kształcie migdałów o barwie żółtej, zielonej bądź orzechowej. Na jego głowie osadzone są szerokie i duże uszy. Koty te ważą w granicach 2,5-5 kg. Długość ich życia wynosi 15 lat.

Ponadto posiada szczupłe nogi, a między poduszkami palców wystają włosy. Dosyć długi jego ogon jest gruby u nasady i spiczasty na końcu. Wszystkie osobniki tej rasy mają ciemno zakończony ogon i pręgę na grzbiecie. Wyróżnia się umaszczenie: niebieskie, beżowe i kasztanowe.

Kot abisyński

Koci temperament

Kot abisyński jest nieprzeciętnie inteligentny. Należy do stworzeń łagodnych, spokojnych i ciekawskich. Jest kotem towarzyskim, który łatwo nawiązuje kontach z i innymi zwierzętami i ludźmi. Jest to bardzo żywiołowy kot, który uwielbia zabawy i nie odstępuje człowieka na krok w jego codziennych zajęciach. Warto kupić mu do skakania wysoki drapak.

Kot abisyński powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, żeby nie popadł w kocią depresję. W takim przypadku staje się agresywny, niszcząc przedmioty w najbliższym otoczeniu. Może być również smutny i ospały, co nie jest w jego naturze.

Kot abisyński jest bardzo pojętnym stworzeniem, dlatego można go szybko nauczyć aportowania małych przedmiotów.

Koty tej rasy są bardzo czułe i kochające oraz mają cichy i delikatny głos. Przepadają za spędzaniem czasu z człowiekiem. Uwielbiają nie tylko zabawy, ale także zabiegi pielęgnacyjne. Podczas czesania radośnie mruczą. Nie mają one problemu z utrzymaniem wagi, ponieważ są ruchliwe i często skaczą.

Kot abisyński jest wspaniałym przyjacielem człowieka. Profilaktycznie należy kontrolować stan jego zdrowia. Koty te nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Nie są również trudne w pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu wyczesać jego futro. Kot abisyński odpowiednio żywiony i pielęgnowany będzie cieszył się dobrym zdrowiem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top