Beagle

Beagle

07/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Beagle to pies myśliwski, który nadaje się do polowania w sforze na zające albo lisy. Współcześnie uczestniczy w tropieniu i konkursach myśliwskich. Sprawia wrażenie psa szlachetnego i nieociężałego. Jest on popularnym czworonogiem, który traktowany jest często, jako pies do towarzystwa.

Beagle to doskonały tropiciel, który węszy przez większość czasu z nosem przy ziemi. Nazywany jest również English beagle. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, precyzja i siła. Rasa ta polecana jest osobom aktywnym, myśliwym i rodzinom ze starszymi dziećmi. Ojczyzną beagle jest Wielka Brytania.

Historia beagle

Beagle to typowy pies myśliwski, wykorzystywany do tropienia. W Anglii w XIV wieku polowanie było popularne. Do tego rodzaju sportu wykorzystywano beagle. Rasa mogła wziąć początek na skutek skrzyżowania ze sobą najmniejszych foxhoundów. Według innej teorii doszło do skrzyżowania psów gończych z terierami.

Pochodzenie ich nie jest do końca znane. Ze względu na nieduży wzrost psy te często pomagały w pieszych polowaniach. Można było za nimi podążać śladami zajęcy. Niektóre z nich były bardzo małe, że można je było przenosić w kieszeni marynarki. Natomiast w koszyku przymocowanym do siodła zmieściło się nawet 10 par.

Rasa ta była bardzo popularna w średniowieczu. Na swoim dworze trzymał beagle król Henryk VII i jego córka Elżbieta, która ceniła najbardziej małe osobniki. Czworonogi te miały wzrost  w granicach18-22 cm. Szkocka królowa Marta Stuart i jej syn Jakub mieli również beagle. Polowali z nimi na zające i dzikie króliki.

Wśród tych psów panowała różna moda. Zmniejszano je lub powiększano w zależności od upodobań. W 1877 roku psy te pojawiły się na wystawach, a w 1890 założono Beagle Club. W dzisiejszych czasach beagle w dalszym ciągu wykorzystywane są do polowań. Poza tym doskonale nadają się na domowych pupili.

Zyskały popularność dzięki miłemu i wesołemu usposobieniu oraz szacie nie wymagającej szczególnych zbiegów. W Australii wykorzystywane są jako posokowce i płochacze. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i w Polsce są to ulubione zwierzęta domowe. Świetnie sprawdzają się w domu z ogrodem.  

Beagle

Wygląd beagle

Beagle to średniej wielkości pies gończy o krępej i silnej budowie ciała. Masa jego ciała dochodzi do 15 kg, a wysokość wynosi w granicach 33-40 cm. Jest on czworonogiem o dobrych proporcjach i szlachetnym wyglądzie. Klatka piersiowa jest głęboka, a żebra dobrze wysklepione. Jest zwierzęciem długowiecznym. Długość jego życia wynosi 12-15 lat, a nawet dłużej.

Beagle posiada średniej wielkości, mocną głowę, która u suki jest bardziej delikatna. Jego duże i szeroko rozstawione oczy są koloru ciemnobrązowego bądź orzechowego o łagodnym wyrazie. Charakteryzuje się długimi i nisko osadzanymi uszami, które zaokrąglone są na końcach i zwieszają się fałdą na policzki.

Ma czarny i szeroki nos o nozdrzach rozwartych. Posiada umiarkowanie długą szyję i lekko wysklepioną. Jego mocny i średniej długości ogon jest wysoko osadzony. Kończyny przednie są silne i proste, a tylne mają muskularne uda. Charakteryzuje się okrągłymi i wysklepionymi łapami o silnych palcach.  

Beagle ma krótką i gęstą oraz wodoodporną sierść, która odporna jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Końcówka ogona tego czworonoga powinna być biała.

Wyróżnia się umaszczenie:

  1. Trójkolorowe:
    • błękitne, płowe i białe,
    • czarne, płowe i białe.
  2. Białe w łaty:
    • borsucze, zajęcze, cytrynowe,
    • cytrynowa z białym,
    • płowa z białym,
    • czerwona z białym,
    • czarna z białym.  

Beagle

Charakter i temperament beagle

Beagle wyróżnia się wspaniałym węchem i uwielbia tropić. Dosyć szybko się uczy i jest skłonny do zabawy. Uwielbia współpracę z człowiekiem, który będzie dla niego doświadczonym przewodnikiem. Dobrze dogaduje się z innymi psami. W stosunku do innych zwierząt może przejawiać instynkt myśliwski.

Lubi biegać za wszystkim, co się porusza. Jest on bardzo pogodnym i aktywnym czworonogiem, który musi mieć dużo ruchu. Należy zapewnić mu wystarczającą ilość atrakcji, aby nie miał czasu na nudę. Najlepiej zapewnić mu to, co lubi najbardziej czyli węszenie. Beagle to pies bardzo towarzyski, który uwielbia pieszczoty i zabawy.

Nie znosi samotności, ponieważ jest psem towarzyskim. Beagle należy do jednych z najgłośniejszych psów. Posiada struny głosowe, które wibrują pod wpływem powietrza.

Z tego względu może wydawać trzy bardzo charakterystyczne dźwięki:

  • szczekanie, które oznacza jego nagłą potrzebę lub zaniepokojenie,
  • wycie w przypadku sfrustrowania, znudzenia albo do towarzystwa,
  • jodłowanie, gdy jest na tropie i zawiadamia w taki sposób myśliwego i resztę sfory.

Beagle średnio toleruje mrozy i upały. Rasa ta przejawia słaby instynkt stróżowania. Jest odważny, czujny i zdecydowany. Choruje sporadycznie, gdy ma zbilansowaną dietę i odpowiednie warunki do życia. Może jednak zetknąć się z chorobami oczu, takimi jak zaćma czy jaskra, a także głuchotą, padaczką lub hemofilią.

Zalecane jest badanie oczu. Pielęgnacja jego nie jest skomplikowana. Należy go wykąpać kiedy jest taka potrzeba i przeczesać sierść od czasu do czasu. Długie uszy beagle wymagają regularnej kontroli, a w razie potrzeby czyszczenia. Współcześnie jest to pies rodzinny, z którym można uprawiać kynologiczne sporty, takie jak agility czy flyball.   

Beagle musi chodzić codziennie na długie spacery, zwłaszcza w celu węszenia i rozładowania energii. Niekiedy potrafi być uparty i nieposuszny. Należy pamiętać, że pies ten powinien mieć dobrze zbilansowaną dietę, ponieważ wykazuje tendencję do nadwagi.

Beagle nie nadaje się dla ludzi, którzy go nie rozumieją i nie mają dla niego czasu. Nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi i ludziom zapracowanym, którzy spędzają dużo czasu poza domem. Rasa ta nie nadaje się również dla alergików. Beagle jest czworonogiem wykorzystywanym do doświadczeń zarówno w medycynie, jak i w weterynarii.


ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim przybliży bardziej życie tego gryzonia. Należą one do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski zbliżony jest w swoim wyglądzie do sznaucera olbrzymiego, z którym jest blisko spokrewniony. Posiada kwadratową sylwetkę i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie barwnicy

Żywienie i zdrowie barwnicy

Żywienie i zdrowie barwnicy wpływa na jej dobrostan. Ma również priorytetowe znaczenie w przypadku rozmnażania i stanu zdrowia potomstwa. Papugi ...
Czytaj Dalej
Czego nie może jeść kot?

Czego nie może jeść kot?

Czego nie może jeść kot? Futrzak nie może spożywać wszystkich pokarmów. Koty są zwierzętami drapieżnymi, należącymi do rzędu ssaków mięsożernych ...
Czytaj Dalej
Konie

Konie

Konie to rodzina ssaków z rzędu nieparzystokopytnych i podrzędu koniokształtnych. Należy do rodziny koniowatych. Zostało wychodowanych wiele ras końskich w ...
Czytaj Dalej
Żaglowiec skalar

Żaglowiec skalar

Żaglowiec skalar to słodkowodna ryba z typu strunowców, gromady promieniopłetwych i rzędu okoniokształtnych. Należy ona do rodziny pielęgnicowatych i podrodziny ...
Czytaj Dalej
Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi w warunkach domowych nie jest trudna ani czasochłonna. Najczęściej gryzonie te same potrafią zadbać o swoją higienę ...
Czytaj Dalej
Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne dziedziczą te cechy podobnie, jak ma to miejsce u ludzi. Człowiek bez względu na płeć może ...
Czytaj Dalej
Barwnica

Barwnica

Barwnica to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych oraz rodziny i podrodziny papug wschodnich. Barwnica ...
Czytaj Dalej
Kot nebelung

Kot nebelung

Kot nebelung to długowłosa odmiana kota rosyjskiego niebieskiego o krótkiej sierści. Jest to pełny gracji elegancki kot typu orientalnego, którego ...
Czytaj Dalej
Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt to sfera działalności człowieka, która związana jest głównie z utrzymaniem i reprodukcją zwierząt. Cały proces odbywa się od ...
Czytaj Dalej
Ryby, które wyginęły

Ryby, które wyginęły

Ryby, które wyginęły można poznać jedynie poprzez ich szkielety lub uzębienie zachowane w skałach. Zajmują się tym archeolodzy i biolodzy ...
Czytaj Dalej