Beagle

Beagle

07/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Beagle to pies myśliwski, który nadaje się do polowania w sforze na zające albo lisy. Współcześnie uczestniczy w tropieniu i konkursach myśliwskich. Sprawia wrażenie psa szlachetnego i nieociężałego. Jest on popularnym czworonogiem, który traktowany jest często, jako pies do towarzystwa.

Beagle to doskonały tropiciel, który węszy przez większość czasu z nosem przy ziemi. Nazywany jest również English beagle. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, precyzja i siła. Rasa ta polecana jest osobom aktywnym, myśliwym i rodzinom ze starszymi dziećmi. Ojczyzną beagle jest Wielka Brytania.

Historia beagle

Beagle to typowy pies myśliwski, wykorzystywany do tropienia. W Anglii w XIV wieku polowanie było popularne. Do tego rodzaju sportu wykorzystywano beagle. Rasa mogła wziąć początek na skutek skrzyżowania ze sobą najmniejszych foxhoundów. Według innej teorii doszło do skrzyżowania psów gończych z terierami.

Pochodzenie ich nie jest do końca znane. Ze względu na nieduży wzrost psy te często pomagały w pieszych polowaniach. Można było za nimi podążać śladami zajęcy. Niektóre z nich były bardzo małe, że można je było przenosić w kieszeni marynarki. Natomiast w koszyku przymocowanym do siodła zmieściło się nawet 10 par.

Rasa ta była bardzo popularna w średniowieczu. Na swoim dworze trzymał beagle król Henryk VII i jego córka Elżbieta, która ceniła najbardziej małe osobniki. Czworonogi te miały wzrost  w granicach18-22 cm. Szkocka królowa Marta Stuart i jej syn Jakub mieli również beagle. Polowali z nimi na zające i dzikie króliki.

Wśród tych psów panowała różna moda. Zmniejszano je lub powiększano w zależności od upodobań. W 1877 roku psy te pojawiły się na wystawach, a w 1890 założono Beagle Club. W dzisiejszych czasach beagle w dalszym ciągu wykorzystywane są do polowań. Poza tym doskonale nadają się na domowych pupili.

Zyskały popularność dzięki miłemu i wesołemu usposobieniu oraz szacie nie wymagającej szczególnych zbiegów. W Australii wykorzystywane są jako posokowce i płochacze. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i w Polsce są to ulubione zwierzęta domowe. Świetnie sprawdzają się w domu z ogrodem.  

Beagle

Wygląd beagle

Beagle to średniej wielkości pies gończy o krępej i silnej budowie ciała. Masa jego ciała dochodzi do 15 kg, a wysokość wynosi w granicach 33-40 cm. Jest on czworonogiem o dobrych proporcjach i szlachetnym wyglądzie. Klatka piersiowa jest głęboka, a żebra dobrze wysklepione. Jest zwierzęciem długowiecznym. Długość jego życia wynosi 12-15 lat, a nawet dłużej.

Beagle posiada średniej wielkości, mocną głowę, która u suki jest bardziej delikatna. Jego duże i szeroko rozstawione oczy są koloru ciemnobrązowego bądź orzechowego o łagodnym wyrazie. Charakteryzuje się długimi i nisko osadzanymi uszami, które zaokrąglone są na końcach i zwieszają się fałdą na policzki.

Ma czarny i szeroki nos o nozdrzach rozwartych. Posiada umiarkowanie długą szyję i lekko wysklepioną. Jego mocny i średniej długości ogon jest wysoko osadzony. Kończyny przednie są silne i proste, a tylne mają muskularne uda. Charakteryzuje się okrągłymi i wysklepionymi łapami o silnych palcach.  

Beagle ma krótką i gęstą oraz wodoodporną sierść, która odporna jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Końcówka ogona tego czworonoga powinna być biała.

Wyróżnia się umaszczenie:

 1. Trójkolorowe:
  • błękitne, płowe i białe,
  • czarne, płowe i białe.
 2. Białe w łaty:
  • borsucze, zajęcze, cytrynowe,
  • cytrynowa z białym,
  • płowa z białym,
  • czerwona z białym,
  • czarna z białym.  

Beagle

Charakter i temperament beagle

Beagle wyróżnia się wspaniałym węchem i uwielbia tropić. Dosyć szybko się uczy i jest skłonny do zabawy. Uwielbia współpracę z człowiekiem, który będzie dla niego doświadczonym przewodnikiem. Dobrze dogaduje się z innymi psami. W stosunku do innych zwierząt może przejawiać instynkt myśliwski.

Lubi biegać za wszystkim, co się porusza. Jest on bardzo pogodnym i aktywnym czworonogiem, który musi mieć dużo ruchu. Należy zapewnić mu wystarczającą ilość atrakcji, aby nie miał czasu na nudę. Najlepiej zapewnić mu to, co lubi najbardziej czyli węszenie. Beagle to pies bardzo towarzyski, który uwielbia pieszczoty i zabawy.

Nie znosi samotności, ponieważ jest psem towarzyskim. Beagle należy do jednych z najgłośniejszych psów. Posiada struny głosowe, które wibrują pod wpływem powietrza.

Z tego względu może wydawać trzy bardzo charakterystyczne dźwięki:

 • szczekanie, które oznacza jego nagłą potrzebę lub zaniepokojenie,
 • wycie w przypadku sfrustrowania, znudzenia albo do towarzystwa,
 • jodłowanie, gdy jest na tropie i zawiadamia w taki sposób myśliwego i resztę sfory.

Beagle średnio toleruje mrozy i upały. Rasa ta przejawia słaby instynkt stróżowania. Jest odważny, czujny i zdecydowany. Choruje sporadycznie, gdy ma zbilansowaną dietę i odpowiednie warunki do życia. Może jednak zetknąć się z chorobami oczu, takimi jak zaćma czy jaskra, a także głuchotą, padaczką lub hemofilią.

Zalecane jest badanie oczu. Pielęgnacja jego nie jest skomplikowana. Należy go wykąpać kiedy jest taka potrzeba i przeczesać sierść od czasu do czasu. Długie uszy beagle wymagają regularnej kontroli, a w razie potrzeby czyszczenia. Współcześnie jest to pies rodzinny, z którym można uprawiać kynologiczne sporty, takie jak agility czy flyball.   

Beagle musi chodzić codziennie na długie spacery, zwłaszcza w celu węszenia i rozładowania energii. Niekiedy potrafi być uparty i nieposuszny. Należy pamiętać, że pies ten powinien mieć dobrze zbilansowaną dietę, ponieważ wykazuje tendencję do nadwagi.

Beagle nie nadaje się dla ludzi, którzy go nie rozumieją i nie mają dla niego czasu. Nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi i ludziom zapracowanym, którzy spędzają dużo czasu poza domem. Rasa ta nie nadaje się również dla alergików. Beagle jest czworonogiem wykorzystywanym do doświadczeń zarówno w medycynie, jak i w weterynarii.


ZOBACZ TAKŻE

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen ...
Czytaj Dalej
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności ...
Czytaj Dalej