GeoZoo » Pies » CHIHUAHUA
Chihuahua

CHIHUAHUA

Chihuahua jest najmniejszym na świecie psem ozdobnym i do towarzystwa. W dzisiejszych czasach jest jednym z najpopularniejszych zwierząt torebkowych. Jest zgrabnym i wdzięcznym czworonogiem, który zmieści się wszędzie.

Chihuahua to miniaturowy piesek o silnej osobowości pomimo, że wyglądem przypomina maskotkę. Rasa ta znana jest na całym świecie i staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. Polecany jest szczególnie osobom samotnym, starszym, którzy dysponują dużą ilością wolnego czasu. Osoby te mogą zabrać ze sobą wszędzie swojego psiego przyjaciela.

Historia rasy

Chihuahua to pies, którego pochodzenie owiane jest mgiełką tajemnicy i legendą. Psy tej rasy nazwę swoją zawdzięczają największemu stanowi na północy Meksyku czyli Chihuahua. Jest to związane ściśle z genezą tej rasy. Prawdopodobnie pieski te zostały przywiezione z Chin. W późniejszym czasie zostały skrzyżowane z miejscowymi rudymi techichi.

Przez Tolteków, którzy byli przodkami Azteków i Majów techichi uważane były za święte. Wierzyli, że psy te zaprowadzą dusze zmarłych do podziemia. Z tego względu poświęcano je w rytuałach religijnych i chowano razem ze zmarłym członkiem rodziny. Składano z psów także krwawe ofiary w przekonaniu, że to zapewni przychylność bogów. Często również Toltekowie zjadali psy.

Natomiast Aztekowie wierzyli, że chihuahua pomagają umarłym dostać się w zaświaty.

Niekiedy palili psa z właścicielem, żeby grzechy pana przeszły na czworonoga. Psy pełniły również rolę leczniczą. Położone przy chorym właścicielu, łagodziły ból i przejmowały ludzkie schorzenia. W XVI wieku psy zostały porzucone, kiedy Aztekowie zostali podbici przez Hiszpanów.

W 1850 roku w stanie Chihuahua zostały znalezione trzy osobniki, które sprowadzono do Stanów Zjednoczonych. W XIX wieku psy te występowały na arenie i zabawiały cyrkową publiczność. Dopiero w 1923 roku w Stanach Zjednoczonych powstał pierwszy klub hodowców chihuahua. Opracował on wzorzec rasy i umożliwił jej rejestrację.

Profesjonalne wystawy zaczęto organizować od 1943 roku.

W Polsce prawdopodobnie pierwszym psem chihuahua wystawionym w 1986 roku w Warszawie był krótkowłosy Nagymezomenti Bence. Jego właścicielem była Halina Igłowska. Od tamtego czasu powstało wiele hodowli tej rasy psów, które były mniej lub bardziej znane. Niektóre z nich zasługują na specjalne wyróżnienie. 

Chihuahua

Wygląd

Chihuahua to miniaturowy pies, którego wysokość waha się w granicach 15 – 23 cm, a waga wynosi od 1 do 3 kg. Jest to zgrabny piesek o kompaktowej i kwadratowej sylwetce oraz delikatnej budowie. Suka może być bardziej prostokątna.

Psy te prawidłowo żywione i chowane w odpowiednich warunkach mogą żyć od 12 do 18 lat.

Chihuahua posiada duże i okrągłe oczy koloru ciemnego. Jego duże uszy są trójkątne i szerokie oraz nieznacznie zaokrąglone na końcach. Stopniowo zwężają się ku górze. Ma okrągłą głowę o kształcie jabłka z dobrze wysklepionym czołem oraz krótką i prostą kufę. Posiada przeważnie zgryz nożycowaty, który jest najbardziej ceniony. Dopuszczalny jest także zgryz cęgowy.

Kończyny tylnie są bardziej umięśnione od przednich. Posiada małe i zaokrąglone stopy z dobrze rozwiniętymi opuszkami. Pies tej rasy ma średniej długości ogon o charakterystycznie zaokrąglonym kształcie. Ogon noszony jest przez czworonoga dumnie i wysoko. U odmiany długowłosej ogon przypomina pióropusz.

Obowiązuje pełna dowolność umaszczenia. Wszystkie barwy i ich kombinacje są dopuszczalne, a także równoznacznie oceniane.

Rozróżnia się dwie odmiany szaty:

  • Długowłosą, która jest lekko falowana i delikatna w dotyku z niezbyt gęstym podszerstkiem. Obficie występuje na szyi, tylnych kończynach i ogonie.
  • Krótkowłosa, która dokładnie przylega do ciała. Jest lśniąca i delikatna w dotyku. Króciutka na uszach i głowie, niewiele dłuższa  na szyi i ogonie.

Chihuahua

Temperament

Chihuahua jest zgrabnym i wdzięcznym psem, który porusza się sprężyście i energicznie z prawidłowym wykrokiem. Łatwo dostosowuje się do każdych warunków, nawet w małym mieszkaniu. Ten maleńki piesek nie potrzebuje dużo ruchu, co nie oznacza, że nie wymaga spacerów. Chętnie towarzyszy swojemu opiekunowi w podróży, ponieważ nie lubi samotności.

Chihuahua jest psem inteligentnym i aktywnym, podatnym na szkolenia.

Nie znosi zimna, ponieważ jest wyjątkowo ciepłolubny. Został wyhodowany w celu dotrzymywania towarzystwa człowiekowi. Posiada wesołe usposobienie, ale jest jednocześnie czujny, energiczny i szczekliwy.

Pies tej rasy zachowuje rezerwę do nieznanych mu ludzi i zwierząt. Odznacza się zadziornością i odwagą, nawet wobec dużych psów. Najlepiej czuje się, gdy jest w centrum uwagi. Uwielbia każdą formę aktywności ze swoim opiekunem. Dodatkowo lubi siedzieć na ludzkich kolanach i być przytulany.

Ze względu na swoje małe rozmiary nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi.

Chihuahua jest uroczym pieskiem, pełnym temperamentu, który potrafi wnieś do domu wiele radości. Rasa ta doskonale nadaje się do towarzyszenia człowiekowi w codziennym życiu. Jednak nad zakupem psa zawsze trzeba się zastanowić i podjąć decyzję ze wszystkimi członkami rodziny. Podsumowując w żadnym wypadku nie należy obdarowywać znajomych psem, bez uprzedniej konsultacji z nimi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top