GeoZoo » Pies » Psia dieta
Psia dieta

Psia dieta

Psia dieta powinna być właściwie zbilansowana i podawana w odpowiednich proporcjach. Pełnowartościowy pokarm może uchronić czworonoga przed wieloma chorobami. Jest niezbędny dla jego zdrowia, prawidłowego rozwoju i kondycji. Czworonogi powinny otrzymywać w posiłku odpowiednią ilość kalorii, która pokryje ich dzienne zapotrzebowanie na energię.

Psia dieta to racjonalne jego żywienie, dopasowane do indywidualnych potrzeb czworonoga. Specjalną dietę wymagają młode psy rosnące, suki ciężarne i karmiące oraz czworonogi w wieku geriatrycznym. Jeszcze inne pożywienie będą potrzebowały psy ciężko pracujące. Dieta złożona z samego mięsa nie zawiera wielu istotnych składników odżywczych. Pies potrzebuje również: tłuszczów, błonnika, węglowodanów, witamin i składników mineralnych.  

Składniki odżywcze

Psia dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Długotrwałe podawanie niezrównoważonych posiłków może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Składniki odżywcze to potrzebne do odżywiania organizmu składniki pokarmowe. Stanowią one nośniki energii, substancje budowlane oraz witaminy i sole mineralne.

Nośnikami energii są: węglowodany, tłuszcze i białka. Natomiast substancjami budulcowymi to białka, tłuszcze i minerały.

W skład substancji odżywczych wchodzą:

  • woda,
  • białka,
  • tłuszcze pokarmowe,
  • węglowodany,
  • składniki mineralne,
  • witaminy.

Psy pozyskują energię głównie z tłuszczów i węglowodanów. Energia służy do utrzymania stałej temperatury ciała, do pracy mięśni, wzrostu, laktacji. Potrzebna jest również do funkcjonowania tkanek i narządów. Psu należy dziennie podawać 2 lub 3 posiłki.

Nie wolno karmić czworonoga raz dziennie, ponieważ prowadzi to do biegunek, a nawet do rozszerzenia i skrętu żołądka.

Żywienie psa

Znaczenie psiej diety

Psia dieta zależna jest od: rasy, wieku, trybu życia, stanu zdrowia i rozmnażania. Całkowita wartość odżywcza diety jest sumą wartości odżywczej jej składników. Czworonogi potrzebują w swojej diecie kilkudziesięciu potrzebnych składników pokarmowych. Każdy z nich należy podać zwierzęciu we właściwej ilości i w odpowiedniej formie.

Potrzebne składniki pokarmowe w połączeniu z energią  powinny pokryć potrzeby psa. Zawsze trzeba uwzględnić interakcje składników pokarmowych. Przygotowanie takiego rodzaju pokarmu wymaga odpowiedniego zasobu wiedzy. Im więcej żywności przetwarzamy, tym następuje większa utrata pełnowartościowej substancji pokarmowej.

Psia dieta stanowi energię potrzebną do zachowania funkcji organizmu na wszystkich poziomach. Wartość energetyczna zawarta w białkach, tłuszczach i węglowodanach wyrażona jest w kilokaloriach (kcal). Trzeba znać zapotrzebowanie energetyczne psa i wartość energetyczną danego posiłku.

Żaden przewód pokarmowy nie jest w 100% wydajny, dlatego część kalorii jest wydalanych z organizmu. Dobrym rozwiązaniem dla czworonoga będzie jeden świeży, pełnowartościowy i jak najmniej przetworzony posiłek. Pożywienie powinno zawierać odpowiednią proporcję wody, białek, tłuszczu, kalorii, witamin, a także składników mineralnych.

Jakich witamin potrzebuje pies?

Metody karmienia

Psia dieta właściwie zbilansowana nie tylko pozwoli uniknąć różnych schorzeń, ale także może przedłużyć życie naszego pupila. Nie należy dopuszczać do nadwagi czworonoga, a zwłaszcza do jego otyłości. Psy należą do zwierząt względnie mięsożernych. Wymagają właściwie zbilansowanej i indywidualnie dopasowanej diety.

Podawane pożywienie trzeba koniecznie dopasować do: wieku, występujących chorób, stanu fizjologicznego i stopnia aktywności. Przekąski, gryzaki i smakołyki nie powinny przekraczać 10-15% dziennej dawki pokarmowej czworonoga. Radą i pomocą oraz cennymi wskazówkami potrzebnymi właścicielom i opiekunom psów powinni służyć weterynarze.

Psia dieta spełnia bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu psa. Właściwie zbilansowana dieta zapewni czworonogowi siły witalne, mocne kości i zęby oraz zdrową sierść. Prawidłowo skomponowane gotowe karmy dla psów zwykle zawierają odpowiednie składniki odżywcze, potrzebne psu na wszystkich etapach rozwoju. Warto jest jednak podawać pupilowi jeden świeży posiłek sporządzony w domu.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top