GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej
Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej przekłada się na rozwój i kondycję zwierzęcia. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma skład i rodzaj pokarmu.  Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie.

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej ma wpływ na jej dobrostan i długość życia. W naturze gryzonie te same potrafią zadbać o siebie. Aktywne są całą dobę, ale najbardziej w porze nocnej. W niewoli mogą żyć dłużej niż na wolności, dożywając do 4 lat. Nie chorują często, jeżeli mają podawany właściwy pokarm i trzymane są w dobrych warunkach.

Typowy catering dla myszy

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej wpływa na jej funkcjonowanie. Często przekłada się na wygląd i zachowanie zwierzęcia. W warunkach domowych myszy mogą być karmione mieszanką dla gryzoni, którą dostępna jest w sklepach zoologicznych. Menu dla myszy można skomponować samodzielnie.

Posiłek  powinien być świeży i bez oznak zagrzybienia. W składzie mieszanki powinny znaleźć się dobrze wymieszane ziarna: pszenicy, prosa, kanaru, ryżu, nasion traw, owsa, jęczmienia, gryki, siemienia lnianego, konopi i słonecznika. Taki pokarm można przygotować na kilka miesięcy.

Typowa mieszanka dla afrykańskiej myszy pigmejskiej to:

 • pszenica – 20%,
 • proso – 30%,
 • kanar – 10%,
 • ryż – 10%,
 • nasiona traw – 10%,
 • owies – 5%,
 • jęczmień – 5%,
 • gryka – 5%,  
 • nasiona siemienia lnianego – 3%,
 • nasiona konopi – 1%, 
 • nasiona słonecznika – 1%.

Decydując się na zakup gotowego granulatu, trzeba sprawdzić datę przydatności do spożycia. Należy również wzbogacić go nasionami. W składzie gotowej mieszanki powinny znaleźć się witaminy i minerały bez barwników. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi o różnorodnym składzie.

Uzupełnienie diety

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej wpłynie na jej funkcjonowanie w chowie i hodowli. Dietę należy uzupełnić warzywami, owocami, a także zieleniną i produktami nabiałowymi. Dobrze jest podawać skorupki i białko jaj, zapewniając zwierzęciu wapń. Gatunek ten ma dosyć duże zapotrzebowanie na białko zwierzęce.

Posiłek należy dostosować do zapotrzebowania i wymagania gryzonia. Samica w ciąży i matka karmiąca posiada większe zapotrzebowanie na białko i tłuszcze niż pozostałe myszy. Niedożywiona samica może wykazać oznaki kanibalizmu w stosunku do potomstwa.

Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni z powodu ciągle rosnących siekaczy. Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Niezjedzone nadaje się na budowę gniazda. Gryzoń ten ma bardzo szybki metabolizm. Może przenosić pokarm w małych torebkach policzkowych.

Naczynia na posiłek i wodę

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej opiera się na wodzie i posiłku. Pokarm dla tego zwierzątka powinien być podawany w ciężkich miskach, najlepiej ceramicznych albo kamionkowych. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić lub przesunąć. Można też w klatce na odpowiedniej wysokości umocować dozowniki.

Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być ciągle dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża. Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej to bardzo ważne aspekty w jej życiu. Chronią gryzonia przed różnymi chorobami. Zwierzęta te przy zastosowaniu odpowiedniego pokarmu będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Przyczyną otyłości i różnych schorzeń jest zwykle zła dieta, podawana w nadmiernych ilościach lub zbyt często.

Niektóre osobniki tego gatunku mogą być uczulone na określone składniki żywieniowe. Wprowadzony nowy pokarm może również wywołać alergię, która objawia się czasami łysieniem pyszczka i krwawieniem z nosa. Nie wolno narażać afrykańskiej myszy pigmejskiej na przeciągi, dym z papierosów czy zbyt dużą ilość kurzu.

Niewłaściwa dieta może również spowodować biegunkę. Nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Typowym schorzeniem gryzoni są przerośnięte siekacze w wyniku podawania zbyt małej ilości twardego pokarmu. Jeżeli zachodzi konieczność skrócenia siekaczy powinien dokonać tego lekarz weterynarii.

Żywienie i zdrowie afrykańskiej myszy pigmejskiej przekłada się na jej żywotność i samopoczucie. Gryzonie te są zwierzętami wszystkożernymi. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Afrykańska mysz pigmejska wrażliwa jest na niedobór wody pitnej i złą dietę.

Scroll to Top