GeoZoo » Gryzoń » 10 Ciekawostek o gryzoniach
10 Ciekawostek o gryzoniach

10 Ciekawostek o gryzoniach

10 Ciekawostek o gryzoniach, które występują na wszystkich kontynentach świata i zajmują więcej środowisk w przyrodzie. Dominują gatunki prowadzące naziemny i nocny styl życia. Niektóre zapadają w sen zimowy. Istnieją również gatunki nadrzewne, podziemne i ziemno-wodne.

10 Ciekawostek o gryzoniach przybliży nam ich rozmaite umiejętności i przystosowanie w środowisku naturalnym. Gryzonie z rodziny wiewiórkowatych są aktywne w dzień. Większość gryzoni to zwierzęta roślinożerne. Zdarzają się gatunki, których menu stanowią jedynie owady. Niektóre gryzonie wykorzystywane są w badaniach laboratoryjnych. Naukowcy najczęściej w swoich doświadczeniach wykorzystują myszy i szczury.

Wybrane ciekawostki o gryzoniach

10 Ciekawostek o gryzoniach jest nie tylko dla pasjonatów gryzoni. To również dla miłośników psów, kotów, ptaków czy innych zwierząt. Obecnie ludzie coraz częściej hodują w domu gryzonie. Większość tych stworzeń ma bardzo dobrze rozwinięty węch i słuch. Zmysł wzroku funkcjonuje w zależności od gatunku. Gryzonie podziemne bywają całkowicie ślepe.

10 Ciekawostek o gryzoniach warto jest zapamiętać, ponieważ życie gryzoni i ich umiejętności są niekiedy nietuzinkowe i bardzo interesujące.

Do wybranych ciekawostek o gryzoniach należą:

  1. Gryzoniom całe życie rosnące siekacze, które powinny ulegać regularnemu ścieraniu.
  2. Gryzonie to najliczniejszy rząd ssaków pod względem liczby gatunków i osobników żyjących na kuli ziemskiej. Liczy około 1800 gatunków.
  3. Parę pomarańczowych siekaczy posiada nutria, dlatego łatwo ją rozpoznać spośród gryzoni.
  4. Najinteligentniejszym gryzoniem na świecie jest wielkoszczur gambijski. Wytresowany wykorzystywany jest do wykrywania min  w Afryce i Kambodży. Waży około 1 kg, dlatego nie jest w stanie wyzwolić wybuchu. Reaguje on na zapach trotylu i dokładnie potrafi wskazać miejsce miny. W przeciągu pół godziny może przeszukać teren o powierzchni 200m2. Znalezienie miny sygnalizuje drapaniem w ziemi. Poza tym wielkoszczur gambijski jest w stanie w ciągu 20 minut sprawdzić 100 próbek z gruźlicą. Jego hodowla i tresura jest tańsza i szybsza niż psów.
  5. Lotem ślizgowym potrafią poruszać się Polatuchy z rodziny wiewiórkowatych. Nazywane są często latającymi wiewiórkami.
  6. Szynszyle posiadają bardzo miękkie i gęste futro. Z jednego mieszka włosowego wyrasta około 70 włosów.
  7. Najdłużej żyjącymi gryzoniami na świecie są golce piaskowe. Zwierzęta te dożywają nawet 30 lat. Są przedmiotem nieustannych badań naukowych z powodu odporności na raka i długowieczności. Badania naukowe dowiodły, że gryzonie te posiadają dodatkowy mechanizm wykrywania komórek nowotworowych. Jest to możliwe dzięki układowi immunologicznemu. Takich umiejętności nie mają inne zwierzęta.
  8. Największym gryzoniem żyjącym w dzisiejszych czasach jest Kapibara Wielka z rodziny kawiowatych. Jest to stworzenie roślinożerne, które żyje na terenie Ameryki Południowej. Jego waga może dochodzić nawet do 65 kg.
  9. Najmniejszym gryzoniem na kuli ziemskiej jest obecnie Trąbkouszek Beludżystański  z rodziny skoczkowatych. Długość jego ciała waha się w granicach 3,6-4,7 cm. Natomiast długość ogona wynosi około 8 cm.
  10. Najmniejszym gryzoniem w Europie jest Badylarka Pospolita. Długość jej ciała wynosi w granicach 6-7,5 cm. Bytuje ona na terenie wilgotnych łąk o wysokiej trawie. Na łodygach traw buduje kuliste gniazda. Jej pożywieniem są nasiona, ziarna i owady.       

Podsumowując

10 Ciekawostek o gryzoniach pozwala lepiej poznać ich potrzeby i różne zachowania. Niecodzienne umiejętności gryzoni i ich rozmaite rasy wzbudzają ludzką ciekawość. Jednym z najbardziej popularnych gryzoni w hodowli jest świnka morska, której oficjalna nazwa brzmi kawia domowa. Warto jest wiedzieć, że w Polsce nie ma obowiązku szczepić gryzoni.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...