GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad myszowatymi
Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi w warunkach domowych nie jest trudna ani czasochłonna. Najczęściej gryzonie te same potrafią zadbać o swoją higienę. Myją się, a ząbkami czyszczą pazurki. Niektóre gatunki myszowatych nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.

Opieka nad myszowatymi związana jest z odpowiednią dietą, warunkami bytowymi i zakupem klatki. Utrzymanie w czystości pomieszczenia nie jest kłopotliwe dla opiekuna, a zapewni gryzoniom komfort. Myszowate nie powinny być kąpane, ponieważ może być to przyczyną przeziębienia. Opieka nad gryzoniami to interesujące hobby.

Klatka z wyposażeniem

Opieka nad myszowatymi to zakup odpowiedniej wielkości klatki. Często w sklepach zoologicznych sprzedawane są klatki z podstawowym wyposażeniem dla gryzonia. Niejednokrotnie są to pojemniki, kryjówki, tunele czy drabinki. Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu pozbawionym przeciągów.

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami lub akwarium, które na górze należy zabezpieczyć metalową siatką, żeby uniemożliwić wydostanie się gryzonia na zewnątrz. Praktyczne są pręty umieszczone w poprzek, gdyż ułatwiają myszowatym przemieszczanie się i umieszczanie na nich poidełek.

W sklepie zoologicznym sprzedawane są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Dobrym rozwiązaniem są także rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. W klatce warto jest umieścić naczynie z czystym piaskiem, w którym będą tarzały się zwierzęta. Po takiej piaskowej kąpieli futerko gryzonia nie wymaga szczotkowania.

Dno klatki należy pokryć ściółką. Najlepszym rozwiązaniem są trociny kupione w sklepie zoologicznym bądź ze znanego źródła. Podłożem może być również granulat z drewnianych włókien, który ulega brylowaniu pod wpływem wilgoci. Klatkę myszowatych trzeba regularnie sprzątać i co pewien czas dezynfekować.

Bezpieczny dom myszowatych

Opieka nad myszowatymi nie wymaga dużo obowiązków. Zwierzętom można umilić życie, wypuszczając je z klatki. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzoni w pomieszczeniu bez mebli lub stojących blisko ściany. Wówczas nie dojdzie do zaklinowanie zwierząt.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby nie doszło do ich przegryzienia. Drzwi pomieszczenie, gdzie biegają myszowate należy zamknąć. Uniemożliwia to ucieczkę podopiecznych. W pokoju, w którym wypuszczono gryzonia, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie.

Higieniczne warunki bytowania

Opieka nad myszowatymi to przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Miseczki i poidła  należy utrzymywać w czystości. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę i usuwać resztki niezjedzonego miękkiego pokarmu.

Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia. Poza tym do zadań opiekuna należy systematyczne sprzątanie kuwety. Opiekun powinien regularnie wymieniać podłoże w klatce.

Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą musimy umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Higieniczne warunki pozwolą myszowatym cieszyć się dobrym zdrowiem.

Podsumowując opieka nad myszowatymi prawidłowo przeprowadzana, uchroni podopiecznych przed chorobami i dolegliwościami. Zdrowe myszowate są radosne i bystre oraz szybko skaczą i biegają. Gryzonie lubią zabawy i zwiedzanie nieznanych miejsc. Dobrze traktowane myszowate staną się towarzyszami dnia codziennego i urozmaicą życie domowników.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top