GeoZoo » Kot » KOT W DOMU
Kot w domu

KOT W DOMU

Większość kotów domowych stanowią zwierzęta o nieznanym rodowodzie. Warto wziąć kota ze schroniska, ponieważ wielu bezdomnym, małym kotkom grozi uśpienie. Koty na wolności często dokarmiane są przez ludzi kochających zwierzęta.

Koty to pedantyczne stworzenia, które w ciągu dnia kilkakrotnie czyszczą swoją sierść. W związku z tym nie trzeba je kąpać w przeciwieństwie do psów. Kot znany jest z chodzenia własnymi drogami. Lubi towarzystwo człowieka, ale może przebywać w domu również sam. Odpowiednim zwierzęciem jest dla rodziny, osoby samotnej czy starszej.

Badając temperament i stan zdrowia kociaka lub dojrzałego kota należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Jest żywotny, wesoły i bystry. Nie jest ospały i smutny.
 • Chętnie podchodzi do przyszłego właściciela. Nie cofa się ani nie jest agresywny.
 • Swobodnie biega, nie utykając.
 • Głowę trzyma normalnie, nie przekrzywiając jej nerwowo.
 • Nie kaszle i nie kicha.
 • Skóra ma wygląd zdrowej i czystej, bez strupów, ran czy brudu.
 • Sierść jest błyszcząca, czysta i zadbana, pozbawiona zmatowień i łysin.
 • Dziąsła są zdrowe, bez oznak krwawienia, w kolorze łososiowym.
 • Zęby nie noszą śladów kamienia nazębnego.
 • Nie ma żadnych wydzielin z oczu, uszu czy nosa.
 • Trzecia powieka, tzn. migotka nie zachodzi częściowo na oko.
 • Brzuch nie jest rozdęty i dość sztywny.
 • Odbyt jest czysty, bez widocznych śladów biegunki czy tasiemca. Wychodzą one z odbytu i mają wygląd ziaren ryżu.
 • Dostępny jest dokładny opis dotychczasowej diety.

W przypadku zakupu kociaka lub kota z rodowodem należy sprawdzić otrzymane dokumenty. Jeżeli warunkiem jego nabycia jest przeprowadzenie sterylizacji, to dokumenty przez hodowcę dostarczone będą w późniejszym terminie. Po przedstawieniu świadectwa wykonania stosownej operacji.

Kot w domu

Należy przygotować się do przyjęcia kota w domu. Dostosować warunki mieszkaniowe do jego potrzeb. Zabezpieczyć przewody elektryczne, kwiaty i meble przed kocimi zębami i pazurami. Zaopatrzyć w drapak i nauczyć kociaka z niego korzystać, żeby nie niszczył przedmiotów znajdujących się w domu. Kupić kuwetę, w której kot załatwiać będzie swoje potrzeby.

Nowego członka rodziny należy również wyposażyć w legowisko, z dala od kuwety i przeciągów.

Kot lubi często wygrzewać się w ciepłych miejscach, np. przy piecu czy w słońcu. Zakupić dla niego miseczki do jedzenia i świeżej wody oraz kociakowi zabawki do gryzienia. Zaopatrzyć transporter w razie podróży czy wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Można również kupić obróżkę czy szelki oraz smycz, jeżeli przyszły właściciel kota będzie chciał z nim wychodzić na spacery.

Nowy kot powinien zostać zaznajomiony z innymi zwierzętami żyjącymi w mieszkaniu.

Dorosły kot może czuć zagrożenie ze strony nowego przybysza. Często jednak dojrzały kot akceptuje małego kotka. Na początku najlepiej trzymać koty w oddzielnym pomieszczeniu. Natomiast pies może zaprzyjaźnić się z kotem.

Często suka chętnie przyjmuje kociaka, a nawet mu matkuje.

Małe ssaki, ptaki i rybki w domu należy chronić przed kotem, który z natury jest drapieżnikiem. Trzeba koniecznie sprawdzić stabilność klatki, w której trzymamy gryzonie, np. szczury czy myszy. W otwartych zbiornikach wodnych nie powinny przebywać rybki.

Koty i kociaki uwielbiają polować na mieszkańców akwarium, chociaż nie przepadają za wodą.

Dokonując wyboru kociaka powinno obejrzeć się cały miot. Najlepiej wziąć największego i najbardziej odważnego. Najmniejszy kotek może okazać się chorowity i słaby. Zwierzęta w nastrój domowy wprowadzają wiele ciepła i radości.

Po pewnym czasie kot, a także pies staje się nierozłącznym przyjacielem człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top