GeoZoo » Pies » Maty chłodzące dla psa
Maty chłodzące dla psa

Maty chłodzące dla psa

Maty chłodzące dla psa to wspaniała ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak są upały. Wysoka temperatura otoczenia może wywołać u czworonoga udar cieplny i hipotermię, która oznacza zwiększenie temperatury ponad wartości prawidłowe.

Maty chłodzące dla psa zapobiegają przegrzaniu ciała czworonoga. Temperatura wynosząca powyżej 39oC jest u psów nieprawidłowa. O hipertermii niepirogennej czyli udarze cieplnym świadczy temperatura ciała wynosząca powyżej 41oC. Nie wolno dopuszczać do takich sytuacji, a zwłaszcza zostawienie psa w nagrzanym samochodzie czy gorącym pomieszczeniu.

Rodzaje mat

Maty chłodzące dla psa wypełnione są żelem i pokryte grubym i odpornym na uszkodzenie materiałem. Najczęściej we wnętrzu maty znajdują się przegrody, które pozwalają na właściwe rozmieszczanie substancji chłodzącej. Temperatura maty jest niższa od temperatury otoczenia w granicach 10-15oC. Podczas nieprzerwanego użytkowania maty w ciągu kilku godzin, zmniejsza się jej efektywność działania.

Mata odzyskuje swoje właściwości chłodzące po około 20 sekundach. Należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Maty chłodzące produkowane są w różnych rozmiarach. Dostosowane są do wielkości czworonoga, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania.

Maty w sprzedaży dostępne są w różnych kolorach, cenach i najczęściej w trzech rozmiarach:

  • dla małych czworonogów  o wymiarach: 50 x 40 x 0,5-1 cm,
  • dla średnich psów o wymiarach: 90 x 50 x 0,5-1 cm,
  • dla dużych czworonogów o wymiarach: 120 x 75 x 0,5-1 cm.

Na rynku można również nabyć maty dostosowane do konkretnej psiej rasy. Niejednokrotnie posiadają one antypoślizgowy spód.

Do maty można też dokupić antypoślizgowy pokrowiec, który chroni ją przed:

  • uszkodzeniem mechanicznym,
  • zabrudzeniem,
  • zapobiega przesuwaniu się maty po podłodze.

Pokrowiec można prać w niskiej temperaturze z dodatkiem delikatnego detergentu.

Maty chłodzące dla psa natychmiast gotowe są do użycia bez dodatkowego schładzania. Regulują one temperaturę ciała psa poprzez schładzanie. Należy umieścić ją w suchym i zacienionym miejscu. Nie wolno wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, ponieważ nie będzie prawidłowo spełniała swoich funkcji. W takiej sytuacji utraci swoje właściwości chłodzące.

Materiał z którego wyprodukowana jest mata powinien odznaczać się dużą wytrzymałością. Nie zwalnia to jednak nas z ochrony maty przed ostrymi przedmiotami. Dzięki swojej strukturze i wyjątkowym właściwościom mata powinna być łatwa w czyszczeniu. Wystarczy regularnie przecierać jej powierzchnię wilgotną ściereczką, co pozwoli przywrócić jej stan pierwotny.

Maty chłodzące dla psa

Rola maty chłodzącej

Maty chłodzące dla psa najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie gorących. Ma ona za zadanie zapewnić zwierzęciu komfort termiczny podczas upałów. Podstawową funkcją maty jest zagwarantowanie czworonogowi ulgi w upalne lato, gdy w pomieszczeniu jest duszno i gorąco. Rola jej polega więc na chłodzeniu zwierzęcia.

Matę wypełnia substancja chłodząca, która przejmuje temperaturę leżącego na niej czworonoga. Po zastosowaniu maty nagromadzone ciepło uwalniane jest do otoczenia, aż do osiągnięcia pierwotnej temperatury. Mata chłodzi psa przez 24 godziny. Doskonale nadaje się do ogrodu, podczas podróży w samochodzie, pociągu czy hotelowym pokoju.

Efekt chłodzenia wyzwalany jest przez kontakt maty z ciałem psa. Silne promieniowanie słoneczne nie tylko może być przyczyną udaru słonecznego i hipertermii, ale także doprowadzić do rozwoju nowotworów. Mata chłodząca wspiera gospodarkę cieplną zwierzęcia, nie narażając je na przegrzanie ciała.

Podsumowując maty chłodzące dla psa doskonale sprawdzają się w domu i w samochodzie. Jest to wygodne żelowe i chłodne legowisko nawet w najbardziej upalne lato. Maty nie wymagają dodatkowego źródła chłodzenia. Jednak przed użyciem maty chłodzącej należy upewnić się, że nasz pies nie niszczy legowiska.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]