WYBÓR SZCZENIĘCIA Z MIOTU

WYBÓR SZCZENIĘCIA Z MIOTU

15/03/2021 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Wybór szczenięcia z miotu nie jest łatwą decyzją. Malucha wybiera się na całe jego życie. Żywe stworzenie wymaga odpowiednich warunków życia, właściwej diety i pielęgnacji. Potencjalny właściciel czworonoga musi zdecydować się na wybór najbardziej odpowiedniej dla siebie rasy. 

Wybór szczenięcia z miotu to również związane z nim obowiązki. Niekiedy swój styl życia należy dostosować do temperamentu psa. Najlepiej jest wybrać czworonoga, który będzie odpowiadał naszym wymogom. Jednak w każdym przypadku należy zarezerwować czas dla nowego członka rodziny. Obowiązkowy jest codzienny spacer na powietrzu, zabawa i trening ze szczenięciem.

Pierwsze kroki związane z wyborem

Wybór szczenięcia z miotu wymaga konsultacji ze wszystkimi domownikami. Trzeba dokonać wyboru rasy i płci. Podział obowiązków powinien być omówiony jeszcze przed zakupem czworonoga. Przygotować dla niego niezbędną wyprawkę.

W skład jej zwykle wchodzą podstawowe akcesoria:

 • Miseczki na wodę oraz na suchy i mokry pokarm.
 • Legowisko dostosowane do wielkości psa lub nowoczesny domek.
 • Obrożę lub szelki i smycz.
 • Kocyk odpowiedniej wielkości.
 • Komplet kąpielowy, szczególnie z przeznaczeniem dla miniaturowych i małych ras. Najlepiej, jak w skład jego wejdą trzy elementy: ręcznik, szlafrok i poduszka.   
 • Fotelik samochodowy, który jest niezbędny do bezpiecznego podróżowania zwierzęcia.
 • Grzebień obrotowy i szczotki.
 • Środki czystości. Na przykład szampon dla psów, balsam po kąpieli itp.

Decydując się na zakup psa należy wybrać najbardziej odpowiadającą dla swojego stylu życia rasę i płeć zwierzęcia. Powinny być wzięte pod uwagę warunki mieszkaniowe, charakter przyszłego opiekuna i jego dyspozycyjność. Bardzo ważny jest posiadany zasób środków na ten cel.

Wybór szczenięcia z miotu związany jest z niemałymi wydatkami.

Koszty mogą być różne, w zależności jaką rasę wybierzemy. W pierwszej kolejności należy wybrać dobrą i zrejestrowaną hodowlę. Można jej poszukać w związku kynologicznym czy udać się na wystawę psów. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie w Internecie klubów ras. Należy omijać hodowle kojcowe i te w których nie można obejrzeć szczeniąt.

Zamówienie szczeniaka

Wybór szczenięcia z miotu może odbyć się po: wybraniu rasy, płci i hodowli, skompletowaniu dla niego wyprawki i przygotowaniu pieniędzy na zakup czworonoga. Czasami w miocie rodzi się jedno szczenię, ale może być również dziesięć osobników. W renomowanej hodowli szczenię należy zamówić znacznie wcześniej, nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Zamawiając malucha należy podać wybraną rasę i jego płeć. Następnie przyszły opiekun powinien zaznaczyć czy ważniejszy jest dla niego charakter szczeniaka czy jego wygląd, a może jedno i drugie. Kiedy w planach mamy karierę wystawową czworonoga, to charakter i wygląd mają równorzędne znaczenie.

Solidny i uczciwy hodowca po kliku tygodniach zna już szczenięta i może określić ich temperament. Wie, który maluch jest spokojny, zrównoważony, dominujący lub lękliwy. Najlepiej poprosić jest hodowcę o umożliwienie wykonania testów. W takim przypadku łatwiej będzie dokonać odpowiedniego wyboru.

Popularnym jest test Campbella.

Cztery szczeniaki przytulające się do siebie.

Test Campbella

Wybór szczenięcia z miotu oznacza wybór na całe życie psiego przyjaciela. Test Campbella nierzadko stosują hodowcy i został on stworzony w 1975 roku. Początkowe założenie testu miało pomóc przy wyborze psa, który sprawdzi się z domownikami w codziennym życiu. Jednak jego wyniki wskazują na jeszcze inne predyspozycje.

Najlepiej sprawdzają się w nim siedmiotygodniowe lub ośmiotygodniowe szczenięta. Testy powinna przeprowadzić osoba nieznana maluchom. Sprawdzają one sześć różnych typów zachowań, które powinny pomóc w ocenie temperamentu szczeniaka.

Przeprowadzanych jest sześć testów, które oceniają:

 • Towarzyskość, gdzie osoba testująca oddala się od malucha na odległość od 2 do 3 m. Następnie przywołuje szczenię cmokaniem i głośnym klaskaniem w dłonie.
 • Chęć towarzyszenia człowiekowi. Test ten polega na oddaleniu się osoby testującej od szczenięcia i obserwowaniu czy podąża za nim.
 • Kładzenie na grzbiecie. Pozwala to sprawdzić czy maluch akceptuje naszą dominację nad nim.
 • Reakcje na gesty „dominujące”, polegają na zbliżeniu się do szczeniaka i głaskaniu go od karku do nasady ogona. W dalszej kolejności należy położyć dłoń na grzbiecie i trzymać ją 30 sekund.
 • Reakcje na podniesienie do góry i trzymanie szczenięcia około 30 sekund.
 • Reakcje na unieruchomienie łapki i przytrzymanie jej przez 10 sekund. Ma to znaczenie w ocenie reakcji zwierzęcia na dyskomfort.

W kluczu testu Campbella znajduje się punktacja i prawidłowe odpowiedzi. Niektórzy są zdania, że najlepiej jest przeprowadzić je trzy razy, ponieważ są one wtedy bardziej wymierne.

Hodowla psów rasowych

Znaczenie przeprowadzonych testów

Wybór szczenięcia z miotu zgodnie z naszymi oczekiwaniami  nie gwarantują wyniki testów. Nie zostały jeszcze przeprowadzone naukowe badania potwierdzające wiarygodność takich tekstów. Z tego względu przyszły opiekun psa powinien najlepiej odwiedzić trzy razy wybraną hodowlę i obserwować zachowanie szczeniąt i ich rodziców.

Na podstawie różnych badań możliwe jest wybranie szczenięcia z predyspozycjami do uprawiania sportów kynologicznych. Wynik testów może być jedynie cenną wskazówką, ponieważ nie gwarantuje on temperamentu czworonoga. Na zachowanie psa wpływają geny oraz jego otoczenie, na które składa się wiele czynników.

Wybór szczenięcia z miotu tylko ułatwiają przeprowadzane różnego typu badania. Dzięki rozmaitym testom można zbadać szczenięta pod względem różnych cech.

Na przykład:

 • chęci do współpracy z człowiekiem,
 • zrównoważenia psychiki malucha,
 • chęci podążenia za człowiekiem,
 • wrażliwości na dotyk,
 • zaufania dla człowieka,
 • uległości,
 • wrażliwości na dźwięk,
 • chęci aportowania,
 • wrażliwości na nieprzewidziane bodźce,
 • wrażliwości na bodźce wzrokowe.

Wybór szczenięcia z miotu wiąże się z wybraniem rasy, płci i hodowli. Młode pieski powinny mieszkać w domu, pomiędzy ludźmi. W żadnym wypadku przy wyborze zwierzęcia nie wolno sugerować się samymi zdjęciami. Przyszły właściciel psa nie powinien zgodzić się na odbiór szczenięcia we własnym domu czy na neutralnym terenie. Poza tym każde szczenię powinno otrzymać rodowód, bez względu na wielkość miotu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Dżdżownice

Dżdżownice

Dżdżownice to królestwo: zwierząt, typ: pierścienice i gromada: siodełkowce. Należą one do podgromady skąposzczetów i rodziny dżdżownicowatych. Stworzenia te przystosowane ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Karaś nie jest ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej