GeoZoo » Pies » Psi fitness
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i w codziennym życiu. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym i wzmacniającym mięśnie szkieletowe, nasz pies będzie cieszył się dobrym stanem zdrowia.

Psi fitness skupia się na treningach, które wzmacniają mięśnie i uczą pracy w kontrolowanym stresie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom zwiększa się świadomość psiego ciała i zmniejsza się ryzyko kontuzji podczas zabaw lub sportów kynologicznych. Regularne treningi wzmocnią nie tylko kręgosłup ale również kończyny. Ćwiczenia na ruchomych powierzchniach uczą czworonoga kontrolować swój stres.

Trening fitness

Psi fitness opierają się w dużym stopniu na tych ćwiczeniach, które wykorzystywane są w rehabilitacji ruchowej psów. W zależności od kondycji psa ćwiczenia są odpowiednio urozmaicane i utrudniane. Powinno być ich bardzo dużo, żeby pies nie czuł się nimi znudzony. Należy jednak nie zapominać, że nie wszystkie czworonogi wykonają każde ćwiczenie.

Częstotliwość i intensywność treningów zależy od wielu czynników. Większość psów z powodzeniem może korzystać z wprowadzanych stopniowo elementów psiego fitnessu. Odpowiednio dopasowane treningi wspaniale sprawdzają się u psów wycofanych, z nadmierną aktywnością, z nadwagą i otyłością, a także z niepełnosprawnością ruchową.

Zupełnie inne ćwiczenia przeznaczone są dla szczeniąt, które dopiero poznają świat. Trzeba stopniowo wprowadzać maluchy do pracy na rozmaitym sprzęcie i różnych przedmiotach oraz powoli pracować nad ich kondycją fizyczną. Na początku ćwiczenia nie powinny być trudne. Regularne treningi zwiększają gibkość zwierzęcia i pobudzają propriocepcję.

Psi fitness powinien zostać dopasowany do predyspozycji fizycznych czworonoga. Należy również wziąć pod uwagę możliwości anatomiczne, fizjologiczne i wydolnościowe psa. Pierwsze ćwiczenia są proste, polegające na wzmacnianiu mięśni. Pies powinien znać podstawowe komendy. Później można wprowadzić piłki, bieżnię i inny sprzęt.

Trening za każdym razem należy podzielić na trzy etapy:

  • rozgrzewkę,
  • trening zasadniczy polegający na pobudzeniu świadomości psiego ciała i wzmocnieniu mięśni,
  • stopniowe zakończenie treningu.

Psy bez względu na rasę i swoje rozmiary mają potrzeby ruchu. Lubią nie tylko spacery, ale także zabawki i wspólne figle z opiekunem. Można zacząć w domu od zwykłych sztuczek. Trzeba dobrać ćwiczenia fitness do swojego czworonoga i stopniowo zwiększać stopień trudności. Nie wolno podczas treningów przeciążyć psa.

Psi fitness

Korzyści z psiego fitnessu

Psi fitness to szkolenia z uczestnictwem psa i jego opiekuna. Regularne treningi zapewniają czworonogowi dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Zmniejszają możliwość kontuzji i wzmacniają mięśnie. Poza tym uczą właścicieli psów w jaki sposób mają ćwiczyć ze swoimi podopiecznymi.

Psi fitness przyczynia się do:

  • pobudzenie propriocepcji czyli świadomości psiego ciała,
  • wyciszenia i polepszenia koncentracji,
  • stymulacji narządów zmysłów,
  • utrzymania dobrej kondycji i stanu zdrowia,
  • poprawienia koordynacji ruchowej i równowagi,
  • zwiększenia zakresu ruchu stawów,
  • utrzymania sprawności fizycznej i optymalnej masy ciała,
  • zapobiegania kontuzjom i urazom,
  • rozbudowania masy mięśniowej i wzmocnienia mięśni głębokich, które utrzymują sylwetkę,
  • budowania zaufania i wzmacniania więzi właściciela z psem.

Psi fitness przyczynia się do lepszego funkcjonowania psa w codziennym życiu. Psy biorące udział w grupowych zajęciach powinny być do tego odpowiednio przygotowane. Do wszystkich ćwiczeń wymagana jest książeczka zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami. Treningi dopasowane są do wieku i indywidualnych możliwości czworonoga.

Psi fitness

Przedmioty i sprzęt w treningu fitness

Psi fitness nie tylko utrzyma psa w dobrym zdrowiu, ale też może przedłużyć mu życie o kilka lat. W różnych treningach wykorzystywane są rozmaite przedmioty i sprzęt.

W psim fitnessie nie powinno zabraknąć:

  • Maty antypoślizgowej, która tłumi dźwięki.
  • Równoważni, której krawędzie podklejone są silikonowymi stopkami, co tłumi odgłos uderzenia o podłoże.
  • Dysku sensorycznego, który doskonale sprawdza się również w trakcie rehabilitacji. Pomaga on w koordynacji i wzmocnieniu mięśni kręgosłupa oraz stabilizuje postawę.
  • Platformy do balansowania, która ma szerokie zastosowanie w psim fitnessie. Posiada ona drewniany punkt podparcia, umożliwiający rotację o 360o. Wyposażona jest w nawierzchnię amortyzującą i zapobiegającą ślizganiu się.
  • Kostki piankowej, która sprawdza się w ćwiczeniach rozciągających i stabilizujących postawę.
  • Poduszki balansowej, która doskonale nadaje się do treningu równowagi oraz poprawy siły mięśni i stawów.
  • Skrzynki do psiego fitnessu, która najczęściej wykonana jest w wodoodpornej sklejki. Na górze znajduje się gumowa nawierzchnia, która odporna jest na ścieranie. Skrzynia nie przesuwa się ani nie przewraca podczas wskakiwania na nią. Zastosowana nawierzchnia zapobiega ślizganiu i dobrze amortyzuje.  
  • Platformy do balansowania, która poprawia kondycję mięśni głębokich i stawów. Wyprodukowana jest z tworzywa odpornego na psie pazury. Platformę taką można nadmuchać przy użyciu pompki.
  • Półkuli sensorycznej, która wykorzystywana jest do korekcji postawy, utrzymywaniu równowagi i masażu łap. Wyposażona jest w specjalne stożkowe kolce, które poprawiają ukrwienie i pobudzają receptory czuciowe.
  • Balansujących piłek pod psie łapy, które pomagają poprawić równowagę i elastyczność psa.
  • Klikera, który ułatwia trening psa. Pies uczy się szybciej, jeżeli tony i sygnały dźwiękowe pozostają takie same.
  • Laski treningowej, która najczęściej wykonana jest z wytrzymałego plastiku. Świetnie sprawdza się podczas ćwiczeń fitness, a zwłaszcza w budowaniu świadomości ciała przez psa.

Psi fitness wzmacnia kondycję i formę fizyczną czworonoga. Przeznaczony jest dla wszystkich psów w różnym wieku, a także dla psich seniorów. W treningach mogą brać także udział psy niepełnosprawne. Na szkolenia fitness można zapisać swojego pupila, który będzie wykonywał ćwiczenia pod okiem trenera. Na wstępie należy określić formę fizyczną psa, a następnie dopasować do niego właściwy trening.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]