GeoZoo » Pies » Psy z włosami
Psy z włosami

Psy z włosami

Psy z włosami wymagają odpowiednich zabiegów kosmetycznych i właściwych kosmetyków dla zwierząt. Nie brakuje w Polsce czworonogów, które w miejsce sierści posiadają włosy. Takie rasy znalazły wielu zwolenników i bardzo często hodowane są w polskich domach. 

Psy z włosami mogą mieć różną długość włosa w zależności od rasy. Włosy posiadają małe i duże czworonogi. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem. Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści nie gubią ich wcale, albo sporadycznie. Jednak należy pamiętać, że chory włos traci blask i jest osłabiony.  

Pielęgnacja psich włosów

Psy z włosami powinny mieć regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej dotyczy to psów rasowych, które uczestniczą w wystawach. Szczenię w domu należy od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Regularne czesanie pomaga pozbyć się z psich włosów rozmaitych zanieczyszczeń.

Zabieg ten jest okazją do skontrolowania zdrowia naszego pupila. Warto pamiętać, że większość psów nie lubi kąpieli. Pielęgnacja psich włosów  wymaga czesania, trymowania, a w przypadku niektórych ras strzyżenia. Psy długowłose potrzebują częstszych i pracochłonnych zabiegów. Czesanie takich czworonogów  może odbywać się nawet dwa razy dziennie.

Przyczyny wypadania psich włosów

Pielęgnacja psich włosów pełni ważną rolę w życiu psa. Niezadbane włosy przetłuszczają się i mogą tworzyć kołtuny, co nie wygląda estetycznie. Mogą być również siedliskiem pasożytów i niewłaściwie pielęgnowane wypadać. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem.

Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści bardzo rzadko linieją.

Pielęgnacja psich włosów powinna być przeprowadzana sumiennie. Chory włos traci blask i jest osłabiony. Może również wypadać garściami. Pies zdrowy posiadający włosy, traci je sporadycznie. Gubienie włosów może być spowodowane różnymi chorobami. Pielęgnacja psich włosów w razie ich wypadania polega na udaniu się z czworonogiem do lekarza weterynarii.

Psy z włosami

Wybrane rasy psów z włosami

Psy z włosami polecane są najczęściej alergikom. Należy jednak pamiętać, że za reakcje alergiczne odpowiada głównie zawarte w psiej ślinie białko. Ponadto duże znaczenie ma złuszczający się naskórek oraz kał i mocz. Psy mogą posiadać sam włos okrywowy lub dwie warstwy włosa: okrywowy i podszerstek.

Do wybranych ras psów z włosami należą:

  • Yorkshire terrier,
  • Maltańczyk,
  • Shih tzu,
  • Pudle różnej wielkości,
  • Terrier tybetański,
  • Hawańczyk,
  • Bichon frise,
  • Portugalski pies dowodny.

Yorkshire terrier

10 Najciekawszych ras psów - Yorkshire terrier

Yorkshire terrier jest psem ozdobnym i do towarzystwa. Rasa czworonogów miniaturowych i małych. Wygląda i zachowuje się dumnie. Posiada zwartą i opływową sylwetkę. York to delikatne stworzenie, które szybko przemarza, ponieważ posiada tylko włos okrywowy bez podszerstka. Wyróżnia się pięknymi i długimi włosami, opadającymi na boki i z przedziałkiem od nosa do końca ogona. Uważany jest za psa hipoalergicznego, ponieważ posiada rosnące przez całe życie włosy. Ponadto na jego skórze znajduje się mniej złuszczonego naskórka. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Yorkshire terrier to jena z najbardziej popularnych ras na kuli ziemskiej.

Przeczytaj o: Yorkshire terrier.

Maltańczyk

Maltańczyk na trawie

Maltańczyk to miniaturowy pies ozdobny, rodzinny i do towarzystwa. Posiada zgrabną, kwadratową sylwetkę. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych i pełnych wdzięku. Jest on jedną z najstarszych psich ras. Przyjazny dla ludzi i wszystkich zwierząt. Jest spokojny i zrównoważony. Nie wymaga długich spacerów, doskonale potrafi bawić się w domu. Jest radosnym czworonogiem, uwielbiającym zabawy. Posiada jedwabista i długą szatę o umaszczeniu białym. Nie gubi włosów, które należy codziennie rozczesywać. Maltańczyk porusza się lekko, co sprawia wrażenie, jakby sunął nad ziemią. Polecany jest alergikom.

Przeczytaj o: Maltańczyk.

Shih tzu

Zdrowie shih tzu

Shih tzu jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Jest to rasa bardzo reprezentacyjna i stworzona do udziału w konkursach piękności. Ten mały pies o prostokątnej budowie ciała polecany jest każdej rodzinie. Jest typowym kanapowcem, który uwielbia leżeć na kolanach swojego właściciela. Pies rasy shih tzu potrzebuje codziennej i czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego długi włos ulega kołtunieniu. Dobrym rozwiązaniem jest rozczesywanie jego szaty grzebieniem i modelowanie szczotką. Psy, które uczestniczą w wystawach powinny być poddane dodatkowym zabiegom. Jeżeli nie bierze on udziału w pokazie piękności, to można jego włos przycinać co miesiąc, gdyż rośnie przez całe życie psa.

Przeczytaj o: Shih tzu.

Pudel

Pudel

Pudel może być miniaturowy, toy, średni i duży. Jest to rasa zróżnicowana nie tylko pod względem wielkości, ale także umaszczenia i również charakteru. Posiada kwadratową i dumną sylwetkę. Pies do towarzystwa, ale polecany jest ludziom aktywnym. Jest czworonogiem wesołym i pełnym energii. Przyjazny dla ludzi, psów i innych zwierząt. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenia i może nauczyć się różnych zadań. Wymaga długich spacerów, które dobrze jak połączone są z pływaniem czy innym sportem.  Posiada on obfity włos, który rośnie nieustannie i nigdy nie linieje. Wełniasta jego szata tworzy sznury o długości 20 cm. Pudel jest jedną z ras najbardziej polecanych dla alergików.

Terrier tybetański

Terrier tybetański

Terrier tybetański to średniej wielkości pies towarzyszący i pasterski. Posiada kwadratową i dobrze zbudowaną sylwetkę. Uwielbia przebywać w obecności człowieka, być przytulany i głaskany. Jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie towarzyszy człowiekowi w długich wędrówkach. Jego miękkie i długie włosy, które opadają aż do ziemi wymagają codziennego szczotkowania. Szata jego być prosta lub lekko falista. Poza włosem okrywowym posiada delikatny i wełniasty podszerstek. Średnio znosi upały i mrozy. Terier tybetański jest przyjacielski w stosunku do psów i innych zwierząt.

Hawańczyk

Siedzący hawańczyk.

Hawańczyk to śliczny mały pies rodzinny i do towarzystwa. Jest bardzo ciekawski i energiczny. Lubi wszystkich ludzi, a zwłaszcza przepada za dziećmi. Ma przyjazny stosunek do psów i innych zwierząt. Posiada długi, jedwabisty i obfity włos, który wymaga regularnej pielęgnacji. Pies tej rasy nie linie. W przeciwieństwie do innych małych ras niewiele szczeka. Uwielbia być w centrum uwagi. Wymaga dużo pieszczot i przytulania. Uznany został za psa, który nie alergizuje.

Przeczytaj o: Hawańczyk.

Bichon frise

10 Najciekawszych ras psów - Bichon frise

Bichon frise to śliczny mały pies do towarzystwa o wyglądzie owieczki. Posiada niewiele dłuższą sylwetkę niż wyższą. Jest to pies do energiczny i radosny. Przyjaźnie nastawiony jest do wszystkich ludzi i zwierząt. Bardzo pojętny do nauki. Lubi popisywać się wyuczonymi sztuczkami. Bichon nie linieje, a jego włosy nieustannie rosną. Posiada śnieżnobiałe ubarwienie i podwójną szatę. Podszerstek jest miękki, a włos okrywowy gęsty, kręcony i jedwabisty. Szata jego wymaga regularnej pielęgnacji.

Portugalski pies dowodny

10 Najciekawszych ras psów - Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny to duży pies  potrzebny w ratownictwie wodnym. Posiada silną i muskularną sylwetkę. Polecany jest ludziom aktywnym. Przyjazny dla człowieka i zwierząt. Jest bardzo inteligentnym i aktywnym czworonogiem, z którym można uprawiać sporty kynologiczne. Kocha wodę i aportowanie oraz wymaga długich spacerów. Posiada gęstą szatę bez podszerstka. Jego długie włosy wymagają regularnego strzyżenia. Portugalski pies dowodny porusza się harmonijnie, a jego bujny włos jest wodoodporny. Szata jego istnieje w dwóch odmianach: wełniasta i falista bądź kręcona. Rasa ta wydziela mało alergenów.


Psy z włosami bez sierści i podszerstka najczęściej polecane są alergikom. Jednak duże znaczenie ma złuszczający się naskórek. Warto również pamiętać, że nie ma psów całkowicie hipoalergicznych. Bardzo ważna do utrzymania włosów w dobrej kondycji są właściwe zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta.