GeoZoo » Pies » Psy z włosami
Psy z włosami

Psy z włosami

Psy z włosami wymagają odpowiednich zabiegów kosmetycznych i właściwych kosmetyków dla zwierząt. Nie brakuje w Polsce czworonogów, które w miejsce sierści posiadają włosy. Takie rasy znalazły wielu zwolenników i bardzo często hodowane są w polskich domach. 

Psy z włosami mogą mieć różną długość włosa w zależności od rasy. Włosy posiadają małe i duże czworonogi. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem. Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści nie gubią ich wcale, albo sporadycznie. Jednak należy pamiętać, że chory włos traci blask i jest osłabiony.  

Pielęgnacja psich włosów

Psy z włosami powinny mieć regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej dotyczy to psów rasowych, które uczestniczą w wystawach. Szczenię w domu należy od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Regularne czesanie pomaga pozbyć się z psich włosów rozmaitych zanieczyszczeń.

Zabieg ten jest okazją do skontrolowania zdrowia naszego pupila. Warto pamiętać, że większość psów nie lubi kąpieli. Pielęgnacja psich włosów  wymaga czesania, trymowania, a w przypadku niektórych ras strzyżenia. Psy długowłose potrzebują częstszych i pracochłonnych zabiegów. Czesanie takich czworonogów  może odbywać się nawet dwa razy dziennie.

Przyczyny wypadania psich włosów

Pielęgnacja psich włosów pełni ważną rolę w życiu psa. Niezadbane włosy przetłuszczają się i mogą tworzyć kołtuny, co nie wygląda estetycznie. Mogą być również siedliskiem pasożytów i niewłaściwie pielęgnowane wypadać. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem.

Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści bardzo rzadko linieją.

Pielęgnacja psich włosów powinna być przeprowadzana sumiennie. Chory włos traci blask i jest osłabiony. Może również wypadać garściami. Pies zdrowy posiadający włosy, traci je sporadycznie. Gubienie włosów może być spowodowane różnymi chorobami. Pielęgnacja psich włosów w razie ich wypadania polega na udaniu się z czworonogiem do lekarza weterynarii.

Psy z włosami

Wybrane rasy psów z włosami

Psy z włosami polecane są najczęściej alergikom. Należy jednak pamiętać, że za reakcje alergiczne odpowiada głównie zawarte w psiej ślinie białko. Ponadto duże znaczenie ma złuszczający się naskórek oraz kał i mocz. Psy mogą posiadać sam włos okrywowy lub dwie warstwy włosa: okrywowy i podszerstek.

Do wybranych ras psów z włosami należą:

  • Yorkshire terrier,
  • Maltańczyk,
  • Shih tzu,
  • Pudle różnej wielkości,
  • Terrier tybetański,
  • Hawańczyk,
  • Bichon frise,
  • Portugalski pies dowodny.

Yorkshire terrier

10 Najciekawszych ras psów - Yorkshire terrier

Yorkshire terrier jest psem ozdobnym i do towarzystwa. Rasa czworonogów miniaturowych i małych. Wygląda i zachowuje się dumnie. Posiada zwartą i opływową sylwetkę. York to delikatne stworzenie, które szybko przemarza, ponieważ posiada tylko włos okrywowy bez podszerstka. Wyróżnia się pięknymi i długimi włosami, opadającymi na boki i z przedziałkiem od nosa do końca ogona. Uważany jest za psa hipoalergicznego, ponieważ posiada rosnące przez całe życie włosy. Ponadto na jego skórze znajduje się mniej złuszczonego naskórka. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Yorkshire terrier to jena z najbardziej popularnych ras na kuli ziemskiej.

Przeczytaj o: Yorkshire terrier.

Maltańczyk

Maltańczyk na trawie

Maltańczyk to miniaturowy pies ozdobny, rodzinny i do towarzystwa. Posiada zgrabną, kwadratową sylwetkę. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych i pełnych wdzięku. Jest on jedną z najstarszych psich ras. Przyjazny dla ludzi i wszystkich zwierząt. Jest spokojny i zrównoważony. Nie wymaga długich spacerów, doskonale potrafi bawić się w domu. Jest radosnym czworonogiem, uwielbiającym zabawy. Posiada jedwabista i długą szatę o umaszczeniu białym. Nie gubi włosów, które należy codziennie rozczesywać. Maltańczyk porusza się lekko, co sprawia wrażenie, jakby sunął nad ziemią. Polecany jest alergikom.

Przeczytaj o: Maltańczyk.

Shih tzu

Zdrowie shih tzu

Shih tzu jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Jest to rasa bardzo reprezentacyjna i stworzona do udziału w konkursach piękności. Ten mały pies o prostokątnej budowie ciała polecany jest każdej rodzinie. Jest typowym kanapowcem, który uwielbia leżeć na kolanach swojego właściciela. Pies rasy shih tzu potrzebuje codziennej i czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego długi włos ulega kołtunieniu. Dobrym rozwiązaniem jest rozczesywanie jego szaty grzebieniem i modelowanie szczotką. Psy, które uczestniczą w wystawach powinny być poddane dodatkowym zabiegom. Jeżeli nie bierze on udziału w pokazie piękności, to można jego włos przycinać co miesiąc, gdyż rośnie przez całe życie psa.

Przeczytaj o: Shih tzu.

Pudel

Pudel

Pudel może być miniaturowy, toy, średni i duży. Jest to rasa zróżnicowana nie tylko pod względem wielkości, ale także umaszczenia i również charakteru. Posiada kwadratową i dumną sylwetkę. Pies do towarzystwa, ale polecany jest ludziom aktywnym. Jest czworonogiem wesołym i pełnym energii. Przyjazny dla ludzi, psów i innych zwierząt. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenia i może nauczyć się różnych zadań. Wymaga długich spacerów, które dobrze jak połączone są z pływaniem czy innym sportem.  Posiada on obfity włos, który rośnie nieustannie i nigdy nie linieje. Wełniasta jego szata tworzy sznury o długości 20 cm. Pudel jest jedną z ras najbardziej polecanych dla alergików.

Terrier tybetański

Terrier tybetański

Terrier tybetański to średniej wielkości pies towarzyszący i pasterski. Posiada kwadratową i dobrze zbudowaną sylwetkę. Uwielbia przebywać w obecności człowieka, być przytulany i głaskany. Jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie towarzyszy człowiekowi w długich wędrówkach. Jego miękkie i długie włosy, które opadają aż do ziemi wymagają codziennego szczotkowania. Szata jego być prosta lub lekko falista. Poza włosem okrywowym posiada delikatny i wełniasty podszerstek. Średnio znosi upały i mrozy. Terier tybetański jest przyjacielski w stosunku do psów i innych zwierząt.

Hawańczyk

Siedzący hawańczyk.

Hawańczyk to śliczny mały pies rodzinny i do towarzystwa. Jest bardzo ciekawski i energiczny. Lubi wszystkich ludzi, a zwłaszcza przepada za dziećmi. Ma przyjazny stosunek do psów i innych zwierząt. Posiada długi, jedwabisty i obfity włos, który wymaga regularnej pielęgnacji. Pies tej rasy nie linie. W przeciwieństwie do innych małych ras niewiele szczeka. Uwielbia być w centrum uwagi. Wymaga dużo pieszczot i przytulania. Uznany został za psa, który nie alergizuje.

Przeczytaj o: Hawańczyk.

Bichon frise

10 Najciekawszych ras psów - Bichon frise

Bichon frise to śliczny mały pies do towarzystwa o wyglądzie owieczki. Posiada niewiele dłuższą sylwetkę niż wyższą. Jest to pies do energiczny i radosny. Przyjaźnie nastawiony jest do wszystkich ludzi i zwierząt. Bardzo pojętny do nauki. Lubi popisywać się wyuczonymi sztuczkami. Bichon nie linieje, a jego włosy nieustannie rosną. Posiada śnieżnobiałe ubarwienie i podwójną szatę. Podszerstek jest miękki, a włos okrywowy gęsty, kręcony i jedwabisty. Szata jego wymaga regularnej pielęgnacji.

Portugalski pies dowodny

10 Najciekawszych ras psów - Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny to duży pies  potrzebny w ratownictwie wodnym. Posiada silną i muskularną sylwetkę. Polecany jest ludziom aktywnym. Przyjazny dla człowieka i zwierząt. Jest bardzo inteligentnym i aktywnym czworonogiem, z którym można uprawiać sporty kynologiczne. Kocha wodę i aportowanie oraz wymaga długich spacerów. Posiada gęstą szatę bez podszerstka. Jego długie włosy wymagają regularnego strzyżenia. Portugalski pies dowodny porusza się harmonijnie, a jego bujny włos jest wodoodporny. Szata jego istnieje w dwóch odmianach: wełniasta i falista bądź kręcona. Rasa ta wydziela mało alergenów.


Psy z włosami bez sierści i podszerstka najczęściej polecane są alergikom. Jednak duże znaczenie ma złuszczający się naskórek. Warto również pamiętać, że nie ma psów całkowicie hipoalergicznych. Bardzo ważna do utrzymania włosów w dobrej kondycji są właściwe zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...