Psy z włosami

Psy z włosami

23/05/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Psy z włosami wymagają odpowiednich zabiegów kosmetycznych i właściwych kosmetyków dla zwierząt. Nie brakuje w Polsce czworonogów, które w miejsce sierści posiadają włosy. Takie rasy znalazły wielu zwolenników i bardzo często hodowane są w polskich domach. 

Psy z włosami mogą mieć różną długość włosa w zależności od rasy. Włosy posiadają małe i duże czworonogi. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem. Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści nie gubią ich wcale, albo sporadycznie. Jednak należy pamiętać, że chory włos traci blask i jest osłabiony.  

Pielęgnacja psich włosów

Psy z włosami powinny mieć regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej dotyczy to psów rasowych, które uczestniczą w wystawach. Szczenię w domu należy od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Regularne czesanie pomaga pozbyć się z psich włosów rozmaitych zanieczyszczeń.

Zabieg ten jest okazją do skontrolowania zdrowia naszego pupila. Warto pamiętać, że większość psów nie lubi kąpieli. Pielęgnacja psich włosów  wymaga czesania, trymowania, a w przypadku niektórych ras strzyżenia. Psy długowłose potrzebują częstszych i pracochłonnych zabiegów. Czesanie takich czworonogów  może odbywać się nawet dwa razy dziennie.

Przyczyny wypadania psich włosów

Pielęgnacja psich włosów pełni ważną rolę w życiu psa. Niezadbane włosy przetłuszczają się i mogą tworzyć kołtuny, co nie wygląda estetycznie. Mogą być również siedliskiem pasożytów i niewłaściwie pielęgnowane wypadać. Psie włosy rosną nieustannie, a rzadkie i delikatne nie stanowią ochrony przed zimnem.

Czworonogi posiadające włosy zamiast sierści bardzo rzadko linieją.

Pielęgnacja psich włosów powinna być przeprowadzana sumiennie. Chory włos traci blask i jest osłabiony. Może również wypadać garściami. Pies zdrowy posiadający włosy, traci je sporadycznie. Gubienie włosów może być spowodowane różnymi chorobami. Pielęgnacja psich włosów w razie ich wypadania polega na udaniu się z czworonogiem do lekarza weterynarii.

Psy z włosami

Wybrane rasy psów z włosami

Psy z włosami polecane są najczęściej alergikom. Należy jednak pamiętać, że za reakcje alergiczne odpowiada głównie zawarte w psiej ślinie białko. Ponadto duże znaczenie ma złuszczający się naskórek oraz kał i mocz. Psy mogą posiadać sam włos okrywowy lub dwie warstwy włosa: okrywowy i podszerstek.

Do wybranych ras psów z włosami należą:

  • Yorkshire terrier,
  • Maltańczyk,
  • Shih tzu,
  • Pudle różnej wielkości,
  • Terrier tybetański,
  • Hawańczyk,
  • Bichon frise,
  • Portugalski pies dowodny.

Yorkshire terrier

10 Najciekawszych ras psów - Yorkshire terrier

Yorkshire terrier jest psem ozdobnym i do towarzystwa. Rasa czworonogów miniaturowych i małych. Wygląda i zachowuje się dumnie. Posiada zwartą i opływową sylwetkę. York to delikatne stworzenie, które szybko przemarza, ponieważ posiada tylko włos okrywowy bez podszerstka. Wyróżnia się pięknymi i długimi włosami, opadającymi na boki i z przedziałkiem od nosa do końca ogona. Uważany jest za psa hipoalergicznego, ponieważ posiada rosnące przez całe życie włosy. Ponadto na jego skórze znajduje się mniej złuszczonego naskórka. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Yorkshire terrier to jena z najbardziej popularnych ras na kuli ziemskiej.

Przeczytaj o: Yorkshire terrier.

Maltańczyk

Maltańczyk na trawie

Maltańczyk to miniaturowy pies ozdobny, rodzinny i do towarzystwa. Posiada zgrabną, kwadratową sylwetkę. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych i pełnych wdzięku. Jest on jedną z najstarszych psich ras. Przyjazny dla ludzi i wszystkich zwierząt. Jest spokojny i zrównoważony. Nie wymaga długich spacerów, doskonale potrafi bawić się w domu. Jest radosnym czworonogiem, uwielbiającym zabawy. Posiada jedwabista i długą szatę o umaszczeniu białym. Nie gubi włosów, które należy codziennie rozczesywać. Maltańczyk porusza się lekko, co sprawia wrażenie, jakby sunął nad ziemią. Polecany jest alergikom.

Przeczytaj o: Maltańczyk.

Shih tzu

Zdrowie shih tzu

Shih tzu jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Jest to rasa bardzo reprezentacyjna i stworzona do udziału w konkursach piękności. Ten mały pies o prostokątnej budowie ciała polecany jest każdej rodzinie. Jest typowym kanapowcem, który uwielbia leżeć na kolanach swojego właściciela. Pies rasy shih tzu potrzebuje codziennej i czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego długi włos ulega kołtunieniu. Dobrym rozwiązaniem jest rozczesywanie jego szaty grzebieniem i modelowanie szczotką. Psy, które uczestniczą w wystawach powinny być poddane dodatkowym zabiegom. Jeżeli nie bierze on udziału w pokazie piękności, to można jego włos przycinać co miesiąc, gdyż rośnie przez całe życie psa.

Przeczytaj o: Shih tzu.

Pudel

Pudel

Pudel może być miniaturowy, toy, średni i duży. Jest to rasa zróżnicowana nie tylko pod względem wielkości, ale także umaszczenia i również charakteru. Posiada kwadratową i dumną sylwetkę. Pies do towarzystwa, ale polecany jest ludziom aktywnym. Jest czworonogiem wesołym i pełnym energii. Przyjazny dla ludzi, psów i innych zwierząt. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenia i może nauczyć się różnych zadań. Wymaga długich spacerów, które dobrze jak połączone są z pływaniem czy innym sportem.  Posiada on obfity włos, który rośnie nieustannie i nigdy nie linieje. Wełniasta jego szata tworzy sznury o długości 20 cm. Pudel jest jedną z ras najbardziej polecanych dla alergików.

Terrier tybetański

Terrier tybetański

Terrier tybetański to średniej wielkości pies towarzyszący i pasterski. Posiada kwadratową i dobrze zbudowaną sylwetkę. Uwielbia przebywać w obecności człowieka, być przytulany i głaskany. Jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie towarzyszy człowiekowi w długich wędrówkach. Jego miękkie i długie włosy, które opadają aż do ziemi wymagają codziennego szczotkowania. Szata jego być prosta lub lekko falista. Poza włosem okrywowym posiada delikatny i wełniasty podszerstek. Średnio znosi upały i mrozy. Terier tybetański jest przyjacielski w stosunku do psów i innych zwierząt.

Hawańczyk

Siedzący hawańczyk.

Hawańczyk to śliczny mały pies rodzinny i do towarzystwa. Jest bardzo ciekawski i energiczny. Lubi wszystkich ludzi, a zwłaszcza przepada za dziećmi. Ma przyjazny stosunek do psów i innych zwierząt. Posiada długi, jedwabisty i obfity włos, który wymaga regularnej pielęgnacji. Pies tej rasy nie linie. W przeciwieństwie do innych małych ras niewiele szczeka. Uwielbia być w centrum uwagi. Wymaga dużo pieszczot i przytulania. Uznany został za psa, który nie alergizuje.

Przeczytaj o: Hawańczyk.

Bichon frise

10 Najciekawszych ras psów - Bichon frise

Bichon frise to śliczny mały pies do towarzystwa o wyglądzie owieczki. Posiada niewiele dłuższą sylwetkę niż wyższą. Jest to pies do energiczny i radosny. Przyjaźnie nastawiony jest do wszystkich ludzi i zwierząt. Bardzo pojętny do nauki. Lubi popisywać się wyuczonymi sztuczkami. Bichon nie linieje, a jego włosy nieustannie rosną. Posiada śnieżnobiałe ubarwienie i podwójną szatę. Podszerstek jest miękki, a włos okrywowy gęsty, kręcony i jedwabisty. Szata jego wymaga regularnej pielęgnacji.

Portugalski pies dowodny

10 Najciekawszych ras psów - Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny to duży pies  potrzebny w ratownictwie wodnym. Posiada silną i muskularną sylwetkę. Polecany jest ludziom aktywnym. Przyjazny dla człowieka i zwierząt. Jest bardzo inteligentnym i aktywnym czworonogiem, z którym można uprawiać sporty kynologiczne. Kocha wodę i aportowanie oraz wymaga długich spacerów. Posiada gęstą szatę bez podszerstka. Jego długie włosy wymagają regularnego strzyżenia. Portugalski pies dowodny porusza się harmonijnie, a jego bujny włos jest wodoodporny. Szata jego istnieje w dwóch odmianach: wełniasta i falista bądź kręcona. Rasa ta wydziela mało alergenów.


Psy z włosami bez sierści i podszerstka najczęściej polecane są alergikom. Jednak duże znaczenie ma złuszczający się naskórek. Warto również pamiętać, że nie ma psów całkowicie hipoalergicznych. Bardzo ważna do utrzymania włosów w dobrej kondycji są właściwe zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta.


ZOBACZ TAKŻE

Dżdżownice

Dżdżownice

Dżdżownice to królestwo: zwierząt, typ: pierścienice i gromada: siodełkowce. Należą one do podgromady skąposzczetów i rodziny dżdżownicowatych. Stworzenia te przystosowane ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Karaś nie jest ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej