GeoZoo » Pies » Dlaczego pies liże?
Dlaczego pies liże?

Dlaczego pies liże?

Dlaczego pies liże? Pies liże z wielu powodów. Samo lizanie jest dla czworonogów całkiem naturalne. Dzięki temu wchodzą one w interakcje społeczne. Niejednokrotnie lizanie człowieka przez psiego towarzysza oznacza rytuał powitalny.

Dlaczego pies liże? Pies liże demonstrując w ten sposób swoje zachowanie w najprzeróżniejszych sytuacjach. Najczęściej ludzie reagują na to drobnymi pieszczotami, smakołykiem bądź czułym słowem i spojrzeniem. Początkowo są zachwycenie takim zachowaniem swojego pupila. Problem zaczyna się, gdy pies świadomie manipuluje swoim właścicielem.  

Powody psiego lizania

Dlaczego pies liże? Pies liże człowieka po rękach, twarzy czy nogach. Takie oznaki należą do normalnych zachowań szczeniąt. Lizanie człowieka przez psa w późniejszym okresie są gestami, które oznaczają uległość. Na skutek szkoleń mogą uzyskać także inne znaczenie. Niekiedy pies liże również meble, przedmioty, ścianę i podłogę co może być oznaką stresu.

Dlaczego pies liże? Takie pytanie nie zadaje sobie większość właścicieli czworonogów. Są oni raczej zachwyceni słodkim szczeniakiem, który liże im twarz lub dłoń. W ten sposób przyzwyczajają psa do komunikowania się w ten właśnie sposób. Można temu zapobiegać poprzez skuteczną profilaktykę, potrzebną zwłaszcza u szczeniąt. Wystarczy nie nagradzać takiego zachowania w sposób nieprzemyślany.

Celem lizania jest zwrócenie na siebie uwagi bądź manipulowanie właścicielem. Nieprawdą jest, że pies liże człowieka ze względu na zawartość soli w ludzkim pocie. Czworonogi, które wzbogaciły repertuar swoich zachowań o lizanie będą to nadal czyniły. Nie ma znaczenia czy człowiek jest po kąpieli czy mokry od potu.

Dlaczego pies liże? Pies liże również w celu oświadczenia nam jak bardzo jest do nas przywiązany. Sygnalizuje w ten sposób, że uwielbia z nami przebywać, wspólne zabawy i długie spacery. W ten sposób czworonogi komunikują nam, że uznają naszą pozycję w stadzie. Nie tylko liżą aby zwrócić na siebie uwagę, ale przypomnieć o posiłku czy wspólnym spacerze.  

Dlaczego pies liże? Pies liże człowieka po twarzy i dłoniach również na powitanie swojego właściciela po długiej rozłące. Niektóre czworonogi wyczuwają, kiedy ich opiekun powróci do domu. Pies może lizać swoje łapy i sierść. Uporczywe wylizywanie może być oznaką świądu lub zewnętrznych pasożytów, takich jak pchły.

Dlaczego pies liże?

Co liże pies?

Dlaczego pies liże? Pies liże w określonym celu, przeważnie wcześniej zaplanowanym.

Pies może lizać:

  • człowieka po rękach, twarzy czy stopach,
  • szczenięta, pomagając w ten sposób w czyszczeniu sierści,
  • swoje łapy,
  • własną sierść,
  • innego psa,
  • różne przedmioty,
  • meble,
  • zabawki,
  • ściany,
  • podłogę.

Dlaczego pies liże? Pies liże człowieka, ponieważ ma na to zezwolenie swojego właściciela. Niektórzy nie lubią lizania. Wystarczy cofnąć dłoń. Jednak nie wolno za takie zachowanie karać psa czy na niego krzyczeć. Inni uważają, że lizanie to oznaka miłości i radości psiego przyjaciela. Natomiast matki liżące swoje potomstwo pomagają im w czyszczeniu sierści. Pies, który ciągle się liże wymaga porady weterynarza bądź psiego behawiorysty.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]